«Երևան Կաթ» ՍՊԸ -ի արտադրած մի քանի տեսակի պաղպաղակների արտադրությունն արգելվել է
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության ծառայության պետի հուլիսի 23-ի թիվ 432-Ա հրամանի հիման վրա «Երևան Կաթ» ՍՊԸ-ում իրականացված ստուգման ընթացքում «Բրիկետ», «Ֆակել», «Էսկիմո», «Պլոմբիր» ապրանքանիշի պաղպաղակներից 2013 թվականի հուլիսի 25-ին կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել լաբորատոր փորձաքննության: Այդ մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունից:
Համաձայն «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի արձանագրության՝ «Բրիկետ», «Ֆակել», «Էսկիմո», «Պլոմբիր» ապրանքանիշի պաղպաղակները ՄԱՖԱՄ և ԱՑԽՄ ցուցանիշներով չեն համապատասխանում ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի թիվ 1925-Ն որոշման պահանջներին: Բացասական արդյունքների մասով կատարվել է կրկնակի փորձաքննություն, որի արդյունքներով նշված արտադրատեսակները կրկին չեն համապատասխանել վերը նշված պահանջներին:
Վերոգրյալի հիման վրա Ծառայության պետի օգոստոսի 6-ի որոշմամբ արգելվել է «Երևան Կաթ» ՍՊԸ-ի կողմից «Բրիկետ», «Ֆակել», «Էսկիմո», «Պլոմբիր» ապրանքանիշի պաղպաղակների արտադրությունը:
Ինչպես նաև «Երևան Կաթ» ՍՊԸ-ի տնօրենին տրվել է հանձնարարական՝ վերացնելու հայտնաբերված խախտումները և «Բրիկետ», «Ֆակել», «Էսկիմո», «Պլոմբիր» ապրանքնիշի պաղպաղակների արտադրությունն իրականացնելու ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի թիվ 1925-Ն որոշման պահանջներին համապատասխան:

В Армении введен запрет на производство ряда видов мороженого компании «Ереван Кат»
В ходе проверок, осуществленных в ООО «Ереван Кат» на основании указа начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении от 23 июля, 25 июля были взяты образцы мороженых торговых марок «Брикет», «Факел» «Эскимо» и «Пломбир» и отправлены на лабораторную экспертизу. Об этом Panorama.am сообщили в Госслужбе безопасности продуктов питания.
Согласно протоколу ГНКО «Республиканский центр ветеринарно-санитарных и растительно-санитарных лабораторных услуг», мороженое торговых марок «Брикет», «Факел», «Эскимо» и «Пломбир» по ряду показателей не соответствует требованиям решения правительства Армении № 1925-Н от 21 декабря 2006 года. Позднее была проведена повторная экспертиза, которая также подтвердила несоответствие вышеуказанным требованиям.
На основании этого, решением начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении было запрещено производство мороженого торговых марок «Брикет», «Факел», «Эскимо», «Пломбир», производимого компанией «Ереван Кат».
Помимо этого, директору компании было дано поручение устранить обнаруженные нарушения и осуществлять производство мороженого данных торговых марок в соответствии с требованиями решения правительства Армении № 1925-Н от 21 декабря 2006 года.