«Արզնի»-ի թանի, քամած մածունի, կաթնաշոռի արտադրությունն արգելվել է
Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության ծառայության պետի հրամանի հիման վրա «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ում իրականացված ստուգման ընթացքում «քամած մածուն», «մածուն 3.2%», «կաթ պաստերացված», «թան», «կաթնաշոռ 2%», «կաթնաշոռ 9%», «թթվասեր» արտադրատեսակներից 2013 թվականի հուլիսի 29-ին կատարվել է նմուշառում և ներկայացվել լաբորատոր փորձաքննության:
Ծառայությունից Panorama.am-ը տեղեկանում է, որ համաձայն «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի արձանագրության՝ «քամած մածուն» արտադրատեսակը ԱՑԽՄ ցուցանիշով, «մածուն 3.2%», «կաթնաշոռ 2%», «կաթնաշոռ 9%» արտադրատեսակները ԱՑԽՄ, բորբոսասնկեր, խմորասնկեր ցուցանիշներով, «կաթ պաստերացված» արտադրատեսակը ՄԱՖԱՄ, ԱՑԽՄ, ոսկեգույն ստաֆիլակոկ ցուցանիշներով, «թան» արտադրատեսակը ՄԱՖԱՄ, ԱՑԽՄ ցուցանիշներով, «թթվասեր» արտադրատեսակը խմորասնկեր, բորբոսասնկեր ցուցանիշներով չեն համապատասխանում ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի թիվ 1925-Ն որոշման պահանջներին: Բացասական արդյունքների մասով կատարվել է կրկնակի փորձաքննություն, որի արդյունքներով նշված արտադրատեսակները կրկին չեն համապատասխանել վերը նշված պահանջներին:
Վերոգրյալի հիման վրա Ծառայության պետի օգոստոսի 8-ի որոշմամբ, արգելվել է «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի կողմից «քամած մածուն», «մածուն 3.2%», «կաթ պաստերացված», «թան», «կաթնաշոռ 2%», «կաթնաշոռ 9%», «թթվասեր» արտադրատեսակների արտադրությունը:
Ինչպես նաև «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի փոխտնօրեն Գևորգ Գևորգյանին տրվել է հանձնարարական՝ վերացնելու հայտնաբերված խախտումները և «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի կողմից «քամած մածուն», «մածուն 3.2%», «կաթ պաստերացված», «թան», «կաթնաշոռ 2%», «կաթնաշոռ 9%», «թթվասեր» արտադրատեսակների արտադրությունն իրականացնելու ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի թիվ 1925-Ն որոշման պահանջներին պահանջներին համապատասխան:

В Армении введен запрет на производство ряда молочных продуктов компании «Арзнийская племенная птицефабрика»
10:08 09/08/2013
В ходе проверки, осуществленной на основании приказа начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении в ОАО «Арзнийская племенная птицефабрика», 29 июля для лабораторной экспертизы были взяты следующие образцы молочных продуктов: «камац мацун» (мацони выжатый), «кефир 3.2%», «пастеризованное молоко», «тан» (айран), «творог 2%», «творог 9%», «сметана».
Как сообщили Panorama.am в Государственной службе безопасности продуктов питания Минсельхоза РА, согласно протоколу ГНКО «Республиканский центр ветеринарно-санитарных и растительно-санитарных лабораторных услуг», вышеуказанные молочные продукты не соответствуют требованиям решения правительства Армении № 1925-Н от 21 декабря 2006 года по ряду показателей (содержание плесневых, дрожжевых грибов, золотистого стафилококка и т.д.). Позднее была проведена повторная экспертиза, которая также подтвердила несоответствие вышеуказанным требованиям.
На основании этого, решением начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении от 8 августа было запрещено производство таких молочных продуктов, как «камац мацун» (мацони выжатый), «кефир 3.2%», «пастеризованное молоко», «тан» (айран), «творог 2%», «творог 9%», «сметана», производимые ОАО «Арзнийская племенная птицефабрика».
Заместителю директора ОАО «Арзнийская племенная птицефабрика» Геворку Геворкяну было поручено устранить вышеупомянутые нарушения осуществлять производство данных молочных продуктов в соответствии с требованиями решения правительства Армении № 1925-Н от 21 декабря 2006 года.