Վրաստանի նախագահ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ մտադիր չէ հեռանալ քաղաքականությունից
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին «ZIK» ուկրաինական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ մտադիր չէ հեռանալ քաղաքականությունից նախագահի պաշտոնի լիազորությունների ավարտից հետո:
«Ես շարունակելու եմ մնալ քաղաքականության մեջ: Զգում եմ, որ ունենք մեծ ներուժ, շատ մեծ ակտիվ համախոհներ: Կարևորն այն է, որ կան խոշոր նախագծեր, որ դեռ չենք ավարտել»,- նշել է Մ. Սաակաշվիլին:
Խոսելով կառավարությունում աշխատելու հնարավորության մասին՝ Վրաստանի նախագահը ասել է, որ կհամաձայնի դրան միայն այն դեպքում, եթե հնարավորություն ունենա իրականացնել «մեծ նախագծեր»: Վրաստանի կառավարման համակարգում ներկա իր դիրքը բնութագրելիս՝ նա փաստել է, որ դա ավելի շատ նման է պատվավոր թոշակառուի կարգավիճակին:
«Ահա նստած եմ գրասենյակում: Առանձնապես բան չկա անելու»,- ասել է Մ. Սաակաշվիլին:
Նշենք, որ Վրաստանում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան հոկտեմբերի 27-ին: Վրաստանի սահմանադրության համաձայն՝ պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետից հետո Մ. Սաակաշվիլին չի կարող առաջադրվել:
Նախորդ տարվա հոկտեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո Մ. Սաակաշվիլիի գլխավորած «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը կորցրեց իշխող դիրքերը և դարձավ ընդդիմություն: Այնուամենայնիվ, Մ. Սաակաշվիլին մնաց նախագահի պաշտոնում՝ չնայած երկրում իր ազդեցությունը էապես նվազեց:
Վրաստանի սահմանադրական փոփոխությունների համաձայն՝ նորընտիր նախագահի երդմնակալությունից հետո իշխանությունը երկրում փաստացի փոխանցվելու է խորհրդարանին և կառավարությանը: 2010-ին ընդունված նոր սահմանադրությունը նախատեսում է նախագահի լիազորությունների կրճատում և բաշխում խորհրդարանի ու կառավարության միջև:
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ավելի վաղ հայտարարել է, որ մինչև տարվերջ մտադիր է դուրս գալ քաղաքականությունից և գործունեություն ծավալել ոչ կառավարական, հասարակական ոլորտում՝ նշելով, որ հոկտեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններից հետո երկրում կստեղծվի նոր իրավիճակ, ու այլևս կառավարությունն իր օգնության կարիքը չի ունենա:

Президент Грузии Михаил Саакашвили пожаловался на безделье
Президент Грузии Михаил Саакашвили не намерен уходить из политики после сложения полномочий главы государства, хотя признал, что сейчас ему особенно нечем заняться. Об этом сообщает Новости-Грузия.
СМИ напоминает, что президентские выборы в Грузии состоятся 27 октября. Согласно конституции, Саакашвили не сможет принять в них участие, так как в 2008 году он уже был избран на второй срок. После парламентских выборов 1 октября прошлого года партия президента «Единое национальное движение» утратила позиции правящей и перешла в оппозицию. Однако Саакашвили сохранил за собой президентский пост, хотя его влияние в стране значительно уменьшилось.
«Во-первых, я остаюсь в политике. Я чувствую большой потенциал, у нас очень много активных сторонников. Главное, что есть большие проекты, которые мы не завершили», – сказал Саакашвили в интервью украинскому телеканалу ZIK, которое было размещено на сайте канала накануне.
Говоря о возможности работать в правительстве, он заявил, что согласится на это только при условии, если у него будет возможность осуществить «большие проекты».
Характеризуя свое положение на данный момент, президент отметил, что «это больше похоже на почетную пенсию». «Вот сижу я в кабинете… <…> Особенно нечего делать», – добавил Саакашвили.
Согласно информации, в соответствии с принятыми изменениями в конституцию Грузии, после инаугурации новоизбранного президента власть в стране фактически перейдет к парламенту и правительству. Новая модель конституции, принятая парламентом в 2010 году, предусматривает сокращение полномочий президента и перераспределение их между парламентом и правительством.
Отметим, что последние дни глава грузинского государства активно общался с прессой. Слова Саакашвили и использованные им в ходе интервью образные выражения были в топ-новостях мировых СМИ.
Так, в интервью телеканалу «Рустави-2», подготовленном в преддверии очередной годовщины августовской войны 2008 года, президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что пытался наладить отношения с руководством России, но не добился успеха. Подробности метафорического выступления главы грузинского государства приводило российское издание «Лента.ру». «Я всегда говорил президенту РФ Владимиру Путину приятные вещи, вел себя как овца перед волком, но никогда волк не будет хорошо относиться к барашку. Мы не должны быть баранами, этот путь мы уже прошли, но ничего от этого не выиграли», – цитировало СМИ слова президента Грузии М. Саакашвили.
Волки и овцы... Метафорический пересказ президентом Грузии М. Саакашвили истории его общения с Путиным