Հասան Ռոհանիի կառավարության 5 նախարարներ չեն ստանա Մեջլիսի վստահության քվեն. ԱԳ նախարարի թեկնածուն նրանց թվում չէ
15:38 15/08/2013
«Իրանի Մեջլիսը նախագահի ներկայացրած 5 նախարարի թեկնածուի վստահության քվե չի տա»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի պահպանողական կուսակցության նախագահության անդամ Հոսեյնալի Հաջի Դելիգանին:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով այս օրերին Մեջլիսում քննարկվող նախարարների թեկնածուների վստահության հարցին, նշել է, որ Մեջլիսում տեղի ունեցած քննարկումները վկայում են, որ նախարարի 5 թեկնածուներ վստահության քվե չեն ստանա:
Ըստ բանախոսի՝ Մեջլիսի հավանությանը չեն արժանանա հետևյալ նախարարները.
Նավթի նախարար՝ Բիժան Նամդար Զանգանե
Քաղաքաշինության և տրանսպորտի նախարար՝ Աբբաս Ախունդի
Կրթության նախարար՝ Մոհամմադ Ալի Նաջաֆի
Սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարար՝ Մասուդ Սոլթանիֆար
Գիտության և նոր տեխնոլոգիաների նախարար՝ Ջաաֆար Մեյլի Մոնֆարեդ
Օգոստոսի 5-ին Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանին Մեջլիսի հաստատմանը ներկայացրեց կառավարության կազմը: ԻԻՀ սահմանադրության 133 հոդվածի համաձայն՝ Մեջլիսի կողմից վստահության քվե ստանալուց հետո միայն նախարարները կարող են անցնել իրենց պարտականությունների կատարմանը:
Նշենք, որ այս օրերին Իրանի քաղաքագիտական շրջանակներում քննարկվում է Մեջլիսի կողմից Զարիֆի վստահության քվեի հարցը:
Իրանցի քաղաքագետ Հուման Դուրանդիշի կարծիքով՝ եթե Մեջլիսի պահպանողական պատգամավորները (ԻԻՀ Մեջլիսի մեծամասնությունը կազմում են պահպանողականները) վստահության քվե չտան Զարիֆին, ապա Արևմուտքը կփոխի իր վերաբերմունքը Ռոհանիի նկատմամբ, կստացվի, որ Մեջլիսում ներկայացված պահպանողականները արտաքին քաղաքականության հարցում ավելի որոշիչ դեր ունեն, քան նախագահ Ռոհանին:
Նկատենք, որ Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքում նախօրեին հրապարակվել է արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ԱԳ նախարարի թեկնածու Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի ծրագիրը, որտեղ ներկայացվում են այն մոտեցումները, թե Մեջլիսի կողմից վստահության քվե ստանալուց հետո ինչ քաղաքականություն է որդեգրելու Իրանի արտաքին գերատեսչությունը:
Իրանագետ Ա.Իսրայելյանը, Panorama.am կայքում թողարկված հոդվածում, վերլուծելով Մահամմադ Ջավադ Զարիֆի ներկայացրած ծրագիրը՝ նշում է, որ Իրանի նոր իշխանությունները նպատակ ունեն բարեփոխել Ահմադինեժադի օրոք իրականացված արտաքին քաղաքականությունը, որի հետևանքով առավել լարվեցին Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունները, վատթարացան Պարսից ծոցի արաբական երկրների հետ հարաբերությունները, միջուկային ծրագրի հարցում կիրառված տնտեսական պատժամիջոցների արդյունքում երկիրը հայտնվեց ծանր սոցիալ տնտեսական իրավիճակի մեջ, հարևան որոշ երկրներ (Ադրբեջան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) սկսեցին Իրանի տարածքային ամբողջականության նկատատմամբ հավակնություններ դրսևորել և այլն…:
Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների հարցը ԻԻՀ ԱԳ նոր նախարարի ծրագրում. Արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները

Пятеро из представленного президентом Х. Роухани состава нового правительства Ирана не получат вотума доверия Меджлиса
«Меджлис Ирана не вынесет вотум доверия пяти кандидатам в министры, выдвинутым президентом страны»,– об этом в интервью иранскому информагентству «ФАРС» заявил член председательства консервативной партии Меджлиса Ирана Хосейнали Гаджи Делигани.
Иранский парламентарий, касаясь вопроса о вынесении вотума доверия кандидатам на пост министров, отметил, что прошедшие в Меджлисе обсуждения свидетельствуют о том, что пятеро кандидатов не получат вотум доверия.
По его словам, парламент не вынесет вотум доверия кандидатам на пост министра нефтяной промышленности (Бижан Намдар Зангане); министра градостроительства и транспорта (Аббас Ахунди), министра образования (Мохаммад Али Наджафи), министра спорта и по вопросам молодежи (Масуд Солтанифар), министра науки (Джаафар Мейли Монфаред).
Напомним, 5 августа новоизбранный президент ИРИ Хассан Роухани представил на утверждение Меджлиса состав правительства. Согласно ст. 133 Конституции Ирана, лишь после получения вотума доверия министры могут приступить к исполнению обязанностей.
Отметим, что в эти дни в политологических кругах Ирана обсуждается вопрос вынесения вотума доверия кандидату на пост министра иностранных дел Мохаммаду Джаваду Зарифу.
По мнению иранского политолога Хумана Дурандиша, если депутаты-консерваторы, которые составляют большинство в Меджлисе, не вынесут вотум доверия Мохаммаду Джаваду Зарифу, то Запад изменит свое отношение к Роухани, и получится, что прошедшие в парламент консерваторы в вопросе внешней политики играют более решающую роль, нежели президент страны Хассан Роухани.
Добавим, накануне на официальном сайте МИД Ирана была опубликована программа кандидата на пост министра иностранных дел МохаммадаДжавада Зарифа, в которой представлены подходы относительно того, какую политику примет на вооружение МИД страны после получения вотума доверия.
В статье, опубликованной на сайте Panorama.am, востоковед Армен Исраелян, анализируя программу, представленную Мохаммадом Джавадом Зарифом, отмечает, что новые власти Ирана намерены реформировать внешнюю политику, которая осуществлялась в годы президентства Ахмадинежада, из-за которой еще больше обострились отношения между Ираном и США, ухудшились отношения с арабскими странами Персидского залива, а в результате экономических санкций, примененных в вопросе ядерной программы, страна оказалась в тяжелой социально-экономической ситуации, некоторые соседние страны (Азербайджан, Объединенные Арабские Эмираты) начнут проявлять претензии к территориальной целостности Ирана и т.д.