«Eturbonews». Արագորեն աճում է Լեռնային Ղարաբաղ այցելող օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը
Համաշխարհային զբոսաշրջության նորությունների «Eturbonews» պարբերականը անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում զբոսաշրջության զարգացման ներկա տեմպերին, ինչպես նաև ներկայացրել օտարերկրյա զբոսաշրջիկների տպավորությունները Արցախի բնաշխարհի և պատմամշակութային հուշարձանների մասին:
Վկայակոչելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Զբոսաշրջության վարչության հրապարակած տվյալները՝ պարբերականը գրում է, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում կրկնապատկվել է Արցախ այցելող օտարեկրյա զբոսաշրջիկների թիվը:
«Նախորդ տարի 86 ազգերի մոտ 16 հազար զբոսաշրջիկներ այցելել են Ղարաբաղ, ինչը 40 %-ով ավել է 2011թ.-ի տվյալներից: Նրանք իջևանելու, սննդի և ծառայությունների համար ծախսել են մոտ 6 մլն ԱՄՆ դոլար: Այս տվյալների մեջ ներառված չեն Հայաստանի բնակիչները, ովքեր նույնպես վերջին ժամանակներում ավելի շատ են այցելում Ղարաբաղ: Զբոսաշրջության ոլորտի այս աճն ակնհայտ է դառնում նոր հյուրանոցների և իջևանատների ի հայտ գալով ոչ միայն Ստեփանակերտում, այլև Շուշիում»,- գրում է պարբերականը:
Շարունակելով ներկայացնել վիճակագրական տվյալներ՝ պարբերականը նշում է, որ ԼՂՀ Զբոսաշրջության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանի խոսքերով՝ զբոսաշրջիկները թվի աճը վկայում է, որ չնայած Ադրբեջանի հարուցած խոչընդոտներին՝ ԼՂՀ իշխանությունները կարողացել են առաջ մղել Արցախի տուրիստական գրավչությունը:
«Պետությունն իրականացնում է զբոսաշրջության համակարգված քաղաքականություն: Դա ենթադրում է տուրիստական շուկաների համար ԼՂՀ-ի գրավիչ կերպարի ձևավորում, ինչն արվում է հեղինակավոր պարբերականներում հատուկ գրքույկների և հոդվածների հրապարակմամբ: Մեր գործունեության հաջորդ ուղղությունը զբոսաշրջիկների համար ավելի հարմարավետ պայմանների ապահովումն է, ինչը ենթադրում է ոչ միայն տուրիստական ենթակառուցվածքների զարգացում, այլև Արցախում ավելի շատ պատմական դիտարժան վայրերի բացահայտում զբոսաշրջիկների համար»,- ասել է Ս. Շահվերդյանը:
Պարբերականը գրում է, որ զբոսաշրջիկներին գրավում է Արցախի լեռնային բնապատկերը, միջնադարյան հայկական եկեղեցիները, ինչպես նաև քարանձավային համալիրները, որոնք համարվում են Եվրասիայում մարդկության բնակության հնագույն վայրերից:
«Ես կարծում էի, թե Ղարաբաղը փոքր է, ինչպես մի գյուղ, բայց այն շատ ավելի մեծ է: Չէի ակնկալում տեսնել այստեղ այսքան շատ բնական գեղեցկություն»,- Արցախ այցելելու իր տպավորություններով է կիսվել ազգությամբ հայ քուվեյթցի զբոսաշրջիկը և հավելել. «Ինչպես գիտեք, Քուվեյթը անապատային երկիր է: Այնտեղ փաստացի չկան կանաչ տարածություններ: Այնտեղ ապրող մարդիկ չեն տեսել այսքան շատ կանաչ վայրեր և լեռներ»:

«ETN»: Число туристов, направляющихся в Нагорный Карабах, продолжает стремительно расти
Число туристов, направляющихся в Нагорный Карабах, продолжает стремительно расти, передает сайт туристических новостей «ETN Global Travel Industry News» со ссылкой на «Радио Свобода».
«В первом квартале текущего года Нагорный Карабах посетило в два раза больше иностранных туристов, чем за аналогичный период прошлого года. Согласно данным Управления туризма, в прошлом году Нагорный Карабах посетили около 16 тысяч туристов из 86 стран. Это больше показателя 2011 года на 40%. Они потратили около $6 млн. на проживание, питание и услуги. Эти цифры не включают в себя посетителей из Армении», - говорится в статье.
Сайт пишет, что власти Степанакерта отмечают ежегодный рост в туризме начиная с 2007 года, когда официальное число неармянских туристов составило 5000. Рост сферы туризма доказывается и тем, что возникла необходимость строительства новых отелей не только в Степанакерте, но и в Шуши.
«В сфере туризма государство осуществляет комбинированную политику», - сказал начальник Управления туризма Сергей Шахвердян, выделив два направления: «формирование благоприятного имиджа на целевых рынках» и «создание наиболее благоприятных условий для туризма внутри страны».
Согласно сайту, основными достопримечательностями, привлекающими туристов, являются средневековые армянские монастыри, а также пещерные комплексы, которые предположительно являются одним из древнейших доисторических поселений в Евразии. Они находятся в нескольких десятках километров от «линии соприкосновения» карабахской и азербайджанской армий.
«Я думал, что Карабах маленький, не больше деревни. На самом деле, я увидел, что он довольно-таки большой, просторный. Я и не надеялся так хорошо отдохнуть», - в беседе с «Радио Свобода» отметил армянин из Кувейта, приехавший в Карабах как турист.
Сайт напоминает, что МИД Азербайджана недавно обнародовал список лиц нон грата за посещение Нагорного Карабаха.