Ակցիա Վարչական դատարանի դիմաց. Եթե դատարանը 100 անգամ վերադարձնի հայցը, մենք նորից կդիմենք (Տեսանյութ)
Վարչական դատարանի դիմաց մի խումբ քաղաքացիներ են հավաքվել: Նրանք հայտարարեցին, որ պատրաստվում են երրորդ հայցադիմումը ներկայացնել վարչական դատարան` բողոքարկելով գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման որոշումը: Նրանք հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումը` գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ, անօրինական են համարում:
Լրագրողների հետ զրույցում ակցիայի մասնակից Անդրիաս Ղուկասյանն ասաց, որ դատարանը մերժել է նախորդ երկու հայցադիմումները` պատճառաբանությամբ, որ գազի և էլեկտրաէներգիայի թանկացման վերաբերյալ որոշումները չեղյալ համարելու դիմումները պետք է ներկայացվեն առանձին-առանձին: Ղուկասյանի խոսքով, իրենք այս անգամ հենց այդպես էլ արել են, թեև նրա խոսքով, դատարանի որոշման հետ մեծ հույսեր չեն կապում:
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են, որ դատարանը ուշադիր քննի այս հայցադիմումը:
«Արդեն երկրորդ անգամ ՀՀ վարչական դատարանը հետ է վերադարձնում հայցը գազի և էլեկտրաէներգիայի թանկացման և քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարման հետ կապված: Անկախ ամեն ինչից ու ամենքից, եթե նույնիսկ ՀՀ վարչական դատարանը 100 անգամ վերադարձնի հայցը միևնույն է մենք տեր ենք լինելու մեր իրավունքներին ու կրկին դիմելու ենք դատարան, քանի որ մեր պայքարը ազնիվ է»,-նշում էին ակցիայի մասնակիցները:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-ից ուժի մեջ են մտել գազի և էլեկտրաէներգիայի նոր` բարձրացված սակագները:
Հանձնաժողովի որոշմամբ, ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ/մետր գազ սպառողներին մեկ խորանարդ մետր գազը ներկայիս 132 դրամի փոխարեն կվաճառվի 156 դրամով։ Իսկ 10 հազար խորանարդ մետրից ավելի սպառողների համար յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետրը կվաճառվի 276 դոլարին համարժեք դրամով։
Գազի գնի բարձրացման հետևանքով 8 դրամով թանկացել է նաև մեկ կիլովատտ/ժամ էլեկտրաէներգիան: Բնակիչ-բաժանորդներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի ցերեկային սակագինը սահմանվել է 38 դրամ 1 կիլովատտ ժամի համար, գիշերային սակագինը՝ 28 դրամ։

Административный суд Армении не отобьет охоту граждан подавать иски против повышения цен на газ и свет даже после 100-го отказа
Группа граждан сегодня собралась напротив здания Административного суда Армении в Ереване. Они заявили, что считают решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА о повышении тарифов на газ и электроэнергию незаконным и намерены представить в суд третий иск с его обжалованием.
В беседе с представителями СМИ участник акции Андриас Гукасян (потерпевший поражение участник президентских выборов в РА 2013г.) сообщил: два предыдущих иска с требованием признать недействительными решения КРОУ о повышении цен на газ и электроэнергию были отклонены судом с мотивировкой, что их следовало подать по отдельности. По словам А. Гукасяна, в этот раз они именно так и поступили.
«Даже если Административный суд в сотый раз вернет иск, мы все равно будем стоять на защите наших прав и вновь обратимся в суд, поскольку наша борьба честная», – заявили участники акции.
В итоге 7 июня с.г. КРОУ утвердила новый тариф на газ: для потребителей, использующих до 10 тыс. нормальных куб.м месяц, за каждую 1000 нормальных куб.м природного газа установлен тариф в размере 156 тыс. драмов с учетом НДС, тариф на газ на границе составит 270 долларов. При этом правительство РА в лице премьер-министра Тиграна Саркисяна обещало субсидировать 30% повышенного тарифа. Вслед за подорожанием газа соответственно повысилась и стоимость электроэнергии в республике.
С 7 июля 2013г. новые тарифы вступили в силу. В настоящее время население Армении платит за газ и электроэнергию по новым повышенным тарифам: цена за 1 кубометр «голубого топлива» вместо прежних 132 драмов составляет 156 драмов, а стоимость электричества выросла с 30 до 38 драмов.