ՀՀ Դեսպան. Նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովը կսկզբնավորի երկարաժամկետ և փոխշահավետ գործակցության նոր փուլ
Վիլնյուսի ազգային պատկերասրահի բակում Լիտվայում ՀՀ դեսպանության հովանավորությամբ տեղի է ունեցել համերգ՝ հանրահայտ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի և Լիտվայի ականավոր օպերային երգչուհի Հասմիկ Գրիգորյանի մասնակցությամբ:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, համերգի սկզբին կազմակերպվել է ընդունելություն, որին ելույթով հանդես է եկել Լիտվայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը:
Նա, մասնավորապես նշել է, որ մշակութային դիվանագիտությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և ժողովուրդների մերձեցման ամենակարևոր բաղադրիչներից է, իսկ օգոստոսի 14-ին համերգի անցկացումը համընկնում է պատմական կարևորագույն իրադարձության հետ, երբ 1991թ. օգոստոսի 14-ին Լիտվան առաջինն աշխարհում ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը՝ իբրև հայ և լիտվացի ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամության, և փոխադարձ աջակցության վկայություն: Դեսպանի խոսքերով, անկախությունից ի վեր յուրաքանչյուր տարի նոր էջ է բացել վերընթաց զարգացում ապրող հայ-լիտվական միջպետական հարաբերություններում:
Միևնույն ժամանակ դեսպանն առանձնացրել է 2013 թվականի կարևորությունը ԵՄ Խորհրդում Լիտվայի և Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի նախագահության հանգամանքով, ինչը երկու երիտասարդ պետությունների համար մեծ պատիվ է, ինչպես նաև հսկայական պատասխանատվություն: Դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ Լիտվայի նախագահությունը ԵՄ Խորհրդում կպսակվի հաջողությամբ, իսկ նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք ԵՄ-Արեևլյան գործընկերության երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը կսկզբնավորի երկարաժամկետ և փոխշահավետ գործակցության նոր փուլ:
Երեկոյին ներկա շուրջ 1000 հյուրերի թվում էին Լիտվայի կառավարության անդամներ, Սեյմասի պատգամավորներ, տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, Լիտվայի արվեստի ականավոր գործիչներ, ակադեմիական և լրագրողական շրջանակների, Լիտվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Посол Армении в Литве: Вильнюсский саммит ознаменует собой новый этап долгосрочного и взаимовыгодного партнерства
Во дворе национальной художественной галереи Вильнюса под патронажем посольства Армении в Литве прошел концерт с участием известного народного артиста Армении, всемирно известного мастера дудука Дживана Гаспаряна, а также оперной певицы Асмик Григорян.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в начале концерта был организован прием, на котором с речью выступил посол Армении в Литве Ара Айвазян.
Он, в частности, отметил, что культурная дипломатия является самой важной составляющей в деле развития двусторонних отношений и сближения народов, а проведение концерта 14 августа совпадает с важнейшим историческим событием, когда 14 августа 1991 года Литва первой признала независимость Республики Армения как свидетельство традиционной дружбы и взаимной поддержки между армянским и литовским народами.
Армянский дипломат указал на важность председательства Литвы в Совете ЕС и Армении в Совете Европы в 2013 году, что, по его словам, является большой честью для двух молодых государств и колоссальной ответственностью. Ара Айвазян выразил убежденность в том, что председательство Литвы в Совете ЕС увенчается успехом, а предстоящий в ноябре Вильнюсский саммит с участием лидеров стран программы «Восточного партнерства» ознаменует начало новога этапа долгосрочного и взаимовыгодного партнерства.
На мероприятии присутствовали члены правительства Литвы, депутаты Сейма, представители разных ведомств, видные деятели искусства Литвы, представители академических и журналистских кругов, а также армянской общины.