«Լույս հայի աչքերին». Լոռիում մոտ 4 հազար մարդ օգտվել է անվճար ծառայությունից
Հուլիս և օգոստոս ամիսներին Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) և Orange Հիմնադրամի կողմից Լոռու մարզում իրականացվող անվճար ակնային զննումների և բուժումների ծրագրի արդյունքում, արդեն ակնային հետազոտություն է անցել շուրջ 4,000 մեծահասակ, մինչդեռ զննումները դեռ ընթացքի մեջ են: Դուրս է գրվել 1,900 ակնոց:
Հիմնադրամի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, լազերային բուժում և վիրահատություն ստացած մարդկանց թիվը մինչև աշխատանքների ավարտը կհասնի շուրջ 400-ի: Հիշեցնենք, որ «Լույս հայի աչքերին» լայնածավալ մարզային ծրագրի շրջանակներում նախ բժիշկ մասնագետները զննում են բոլոր ցանկացողներին, որից հետո այն սոցիալապես անապահով բնակիչները, ում մոտ հայտնաբերվում են վիրահատական միջամտություն պահանջող խնդիրներ, ուղեգրվում են աչքի շարժական հիվանդանոց անվճար բուժումը ստանալու համար, կամ անհրաժեշտության դեպքում ստանում են ակնոց:
Լոռու մարզում աշխատանքներին ներկա լինելու համար այսօր մարզի Ջրաշեն գյուղ էր այցելել Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը, ով մասնավորապես ասել է. «Լոռու մարզում աշխատանքները մեկնարկել են հուլիսի սկզբին, և բժշկական խմբերն արդեն հասցրել են անվճար ակնաբուժական օգնություն ցուցաբերալ շատ ավելի մեծ թվով մարդկանց, քան սպասվում էր: Աշխատանքները դեռ կշարունակվեն մոտակա շաբաթների ընթացքում, հատկապես Սպիտակի տարածաշրջանում: Իհարկե, մենք շատ ուրախ ենք, որ կարողացել ենք օգտակար լինել սպասվածից ավելի շատ մարդկանց, միևնույն ժամանակ սա ցույց է տալիս, թե որքան անհրաժեշտ են այս ծառայությունները մարզերի բնակիչներին: Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Երևանից ժամանած և տեղի ակնաբույժներին իրենց համբերատար ու հոգատար աշխատանքի համար»:
«Մենք կարևորում ենք այն փաստը, որ մեր համագործակցությունը Orange Հիմնադրամի հետ կրում է երկարատև և շարունականան բնույթ՝ ՀՀ մարզերում ՀԱՆ-ի համար ստեղծելով գործունեության ավելի լայն հնարավորություններ: Ավարտելով աշխատանքները Լոռիում՝ ՀԱՆ-ը կսկսի իր առաքելությունը Շիրակի մարզում: Մեծահասակների հետ միասին ակնային զննումներ կանցնեն նաև մարզի ինը դպրոցների երեխաներ, ովքեր նաև կմասնակցեն ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացների: Մեր բժշկական խմբերը կայցելեն Անիի, Արթիկի և Ախուրյանի տարածաշրջանները: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Մարալիկում, Արթիկում և Ախուրյանում», - ասել է ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ մանրամասների համար Շիրակի բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն և հետևեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Տեղեկություններ կարելի է ստանալ նաև ՀԱՆ-ի գրասենյակից՝ զանգահարելով 010 55 90 68: Շիրակի մարզ այցելության ժամանակացույցը կարելի է ներբեռնել այստեղից:

Sight to Armenian Eyes: 4,000 people in Lori region benefited from free eye care services
Around 4,000 people in Lori region benefited from free eye care services made available by the Orange Foundation and Armenian Eye Care Projec, reports the Orange press service.
Around 4,000 adults have already benefited from free eye screening services and 1900 glasses have been provided – while screenings are still ongoing– in the scope of the free eye screening and treatment program jointly implemented by the Armenian Eye Care Project (AECP) and Orange Foundation in Lori region in July and August. Until the end of the works carried out in the scope of this program the number of people, who will have benefited from laser treatment and surgery services, will reach around 400. As a reminder, in the scope of the large-scale program “Sight to Armenian Eyes”, implemented in the regions of Armenia, the eye care specialists first of all examine all those, who wish to be examined, and then if any problems are found requiring surgical intervention, the patients who are socially vulnerable are directed to the Mobile Eye Hospital for further treatment for free, or, if necessary, are provided with glasses.
To see the works being carried out in Lori region, today Jrashen village of this region was visited by Francis Gelibter, the Chairman of the Board of the Orange Foundation, who particularly said: “The works in Lori region have started since the beginning of July, and the medical staff involved in the works have managed to provide free eye care services to much more people than was expected. The works will continue during the upcoming weeks, especially in Spitak. Of course, we are very happy to be able to help more people than expected. In the meanwhile, it comes to prove that these services are really very important for the population of the regions. My special thanks to the eye care specialists, who have arrived from Yerevan, as well as to local specialists for their patience and caring attitude towards people.”
“We greatly appreciate our long-lasting and ongoing cooperation with the Orange Foundation. This cooperation provides broader opportunities for our activities in the regions. Next region to be visited after Lori will be Shirak. Together with the adults the children of 9 local schools as well will be examined by our medical staff. These children will also participate in special classes on eye care. Our medical staff will visit Ani, Artik and Akhuryan. The Mobile Eye Hospital will stop in Maralik, Artik and Akhuryan,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
As a reminder, for more details the residents of Shirak region should apply to their local health center and follow the announcements posted there. For more information they may also call the AECP office (010 55 90 68).