Հայաստանի իշխանությունների կողմից «օրենքով գող»-երին դուրս հրավիրելու մեկ դեպք է եղել 1994-1995 թվականներին, երբ Վանո Սիրադեղյանի հրահանգով նրանք վտարվեցին երկրից ու այժմ Հայաստանում «օրենքով գող» չկա: Նրանք գալիս գնում են: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց քրեական աշխարհի հեղինակությունների մասին գրող Սերգեյ Գալոյանը:
Վանո Սիրադեղյանի այդ քայլը Գալոյանը համեմատեց Մուսոլինիի ու Սաակաշվիլիի արածների հետ ու հավելեց. «Գոնե մի 10 տարով երկիրը մաքրվում է»:
Նա ասաց, որ Հայաստանում «օրենքով գող» չկա և փառք տվեց Աստծուն, որ վերջին տարում Հայաստանում աղմուկ հանած սպանություններ չեն եղել: Գալոյանի խոսքով, վերջին օրենքով գողը Խոյեցյանն էր՝ «Խոյ» մականունով: «Օրենքով գող էսօր չկա, դա մի կողմից էսօրվա օրով լավ է, քանի որ այսօր քրեածին մեծ հանցագործություններ չկան, մյուս կողմից դա կբերի մի քնկոտ դաշտի, ինչի արդյունքում ի հայտ կգան ավանտյուրիստներ, անարժան մարդիկ և կասեն, որ իրենք գող են»,- հայտարարեց Գալոյանը:
Գրողի տվյալներով, ընդհանուր առմամբ 44 հայազգի «օրենքով գող» կա, իսկ նրանց մեծ մասը դրսում է:
Ինչ վերաբերում է քրեական աշխարհում այժմ տիրող իրավիճակին, ապա ըստ Գալոյանի, այդ աշխարհում պատերազմը սկսվեց 2013-ին Դեդ Հասանի սպանությունից հետո: «Երկու հակադիր խմբավորումների կողմից արդեն 125 մարդ սպանվել է, ու դեռ սպասվում են նոր զարգացումներ»,- ներկայացրեց նա:

В настоящее время в Армении нет «воров в законе», они лишь время от времени совершают поездки в республику. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил публицист, криминолог Сергей Галоян, напомнив зафиксированные в 1994-95гг. случаи выдворения из страны «воров в законе» – приказом тогдашнего главы МВД, ныне находящегося в розыске Вано Сирадегяна.
Данное решение Вано Сирадегяна писатель сравнил с мерами, предпринятыми Муссолини и Саакашвили, отметив: «Страна „очищается” хотя бы на 10 лет».
Сергей Галоян добавил, что последним «вором в законе» в Армении был Рафик Хоецян (Хой). «Сегодня „воров в законе” нет. С одной стороны, на сегодняшний день это хорошо, поскольку не бывает крупных криминальных преступлений, с другой стороны – это может привести к появлению авантюристов, недостойных людей, которые заявят, что являются ворами», – отметил Галоян.
В общей сложности, по данным криминолога, есть 44 «вора в законе» армянского происхождения, большая часть которых живет за границей.
Что касается царящей в криминальном мире ситуации, то, как отметил Сергей Галоян, война здесь началась после убийства Деда Хасана. «Представители двух противоположных группировок уже убили 125 человек, причем новые развития событий еще впереди», – заявил писатель.