ԱԱԾ-ն հաստատում է. Ճոճկան գյուղի մոտակայքում ադրբեջանցի է ձերբակալվել
Հայ սահմանապահներն օգոստոսի 18-ին Լոռու մարզի Ճոճկան գյուղի մոտակայքում ձերբակալել են Վրաստանի քաղաքացի ազգությամբ ադրբեջանցու:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ նա ձերբակալվել է սահմանն ապօրինի, առանց փաստաթղթերի հատելու համար: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 329 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Oրենսգրքի այդ հոդվածը սահմանում է. «Առանց սահմանված փաստաթղթերի կամ առանց պատշաճ թույլտվության Հայաստանի Հանրապետության պահպանվող պետական սահմանը հատելը` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով»:
Հիշեցնենք,  որ երեկ «Հրապարակը»-ը` հղում անելով ադրբեջանական լրատվամիջոցներին գրել էր, որ հայ-վրացական սահմանամերձ հատվածում Հայաստանի սահմանապահները ձերբակալել են Սադախլո գյուղի ադրբեջանցի բնակիչ Ալահվերդի Փելենգովին և տարել Հայաստան: Ըստ նույն աղբյուրների, իբրև թե ադրբեջանցին հայտնվել է սահմանային չեզոք գոտում հայ երկու հովիվների հետ, որից հետո եկել են զինվորականները և նրան ձերբակալել են:

В Армении за незаконное пересечение границы задержан азербайджанец. Возбуждено уголовное дело
18 августа близ села Чочкан Лорийской области сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) Армении задержали гражданина Грузии, который является азербайджанцем по национальности.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе СНБ Армении, гражданин был задержан за незаконное пересечение границы без документов. По факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст.329 УК Армении (Пересечение охраняемой Государственной границы Республики Армения без установленных документов или без надлежащего разрешения; наказывается штрафом в размере от стократного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше трех лет).
Отметим, накануне газета «Грапарак», ссылаясь на азербайджанские СМИ, писала, что на армяно-грузинском приграничном отрезке сотрудники СНБ Армении задержали азербайджанца, жителя села Садахло Алахверды Пеленгова, который был перевезен в Армению. Согласно тем же источникам, азербайджанец якобы оказался на пограничной нейтральной зоне с двумя армянскими пастухами, после чего прибыли военнослужащие и задержали его.