ԼՂՀ-ում թմրամիջոցների թրաֆիկինգի մասին բրոշյուրի ադրբեջանցի հեղինակները խոստովանել են, որ ապացույցներ չունեն
15:59 23/08/2013
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի շրջանակներում գործող Ադրբեջանի` Թմրամիջոցների դեմ քարոզչության ազգային գրասենյակը «Թմրամիջոցների թրաֆիկինգը Լեռնային Ղարաբաղում» անվամբ բրոշյուր է հրատարակել: Սակայն Turan ադրբեջանական ինֆորմացիոն գործակալությունը տեղեկացնում է, որ այնտեղ հրապարակված փաստերից և ոչ մեկը չունի հղում նախնական աղբյուրին:
«Ոչ պաշտոնական տվյալներին հղում կատարելով` հեղինակները գրում են, որ Լեռնային Ղարաբաղ-Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան, Լեռնային Ղարաբաղ-Իրան-Ադրբեջան-Եվրոպա և Հայաստան-Վրաստան-Սև ծով-Եվրոպա ուղղություններով արտահանվող բարձրորակ թմրանյութերի արտադրությունը սպառվում է Եվրոպայի և Ռուսաստանի շուկաներում: Ընդ որում` հեղինակները որևէ հղում չեն տալիս այդ տեղեկատվության աղբյուրներին»,- գրում է գործակալությունը:
Ըստ Turan-ի` բրոշյուրում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ժամանակին օգտագործվում էր որպես թմրամիջոցների համար տրանզիտ երկիր, իսկ այժմ «որոշ աղբյուրների համաձայն` հատուկ լաբորատորիաներում թմրանյութեր են աճեցվում և արտադրվում»:
Տվյալ փաստերը հաստատող տեղեկատվության և փաստաթղթերի մասին գործակալության հարցին «Թմրամիջոցների դեմ քարոզչության ազգային գրասենյակի» հասարակական միավորման ղեկավար Մազաիր Էֆենդիևն ասել է, որ «այդ փաստերը պետք է ստուգվեն»:
Հիշեցնենք, որ թմրամիջոցների տարածման վերահսկողության մասին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի զեկույցում նշվում է, որ Ադրբեջանը Աֆղանստանից, Կենտրոնական Ասիայից և Իրանից դեպի Ռուսաստան և Եվրոպա փոխադրվող թմրամիջոցների համար տրանզիտ երկիր է հանդիսանում: Զեկույցում նաև նշվում է, որ Ադրբեջանում մեծացել է թմրամոլների թիվը: Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանում տարածված է հերոինը, ինչպես նաև աճեցվում են թմրադեղային բույսեր:
2010թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Ռուստամ Ուսուբովը հայտարարել էր, որ Աֆղանստանում անօրինական ճանապարհով արտադրվող թմրանյութերի 35%-ը փոխադրվում է Ադրբեջանի տարածքով:
ՄԱԿ-ի զեկույցի համաձայն` Աֆղանստանից դեպի Եվրոպա փոխադրվող թմրանյութերի «Հյուսիսային բալկանյան ճանապարհն» անցնում է հենց Ադրբեջանով: Ադրբեջան-Թուրքիա-Իրան ճանապարհով թմրանյութերը տեղափոխվում են առանց որևէ խոչընդոտի: Երկրորդը` «Հին բալկանյան ճանապարհը», Իրանից անմիջապես Թուրքիա է անցնում: Այստեղ մաքսանենգությամբ զբաղվող անձինք հիմնականում վայելում են Իրանի հյուսիսի ադրբեջանական և քրդական բնակչության օգնությունը: Կովկասի և Ադրբեջանի միջով անցնող երրորդ ճանապարհը սկսվում է Բաքվում` Թուրքմենշաբիի անվան թուրքմենական նավահանգստում, որտեղից թմրանյութերն ազատորեն տեղափոխվում են Ռուսաստան: Ավելին, Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Էնն Դերսիի հեռագրում, որը հրապարակել էր WikiLeaks կայքը, ասվում է, որ Ռուսաստանի թմրամաֆիան հիմնականում վերահսկվում է էթնիկ ադրբեջանցիների կողմից: Ընդ որում` Հայաստանը` որպես թմրանյութերի փոխադրման տրանզիտ երկիր, չի նշվում:

Azerbaijani authors of brochure on ‘‘drug trafficking’’ in Nagorno-Karabakh confess they have no corroborating evidence
17:35 23/08/2013
Azerbaijan National Office against drugs propaganda, acting within the framework of the UN Development Programme (UNDP), published a booklet entitled "Drug trafficking in Nagorno-Karabakh." However, according to the Azerbaijani news agency "Turan", the data given there have no references to any sources.
"Referring to unofficial data, the authors write that the produced high quality drugs by the Nagorno-Karabakh Iran-Azerbaijan-Russia route, as well as NK-Iran-Azerbaijan-Europe and Armenia-Georgia-Black Sea-Europe routes are exported to European and Russian markets. By the same time, there are no references to the sources of information," the agency says.
According to "Turan", the brochure states that before Nagorno Karabah was a drug transit area, and today "according to some sources, drugs are grown and manufactured in special laboratories there."
Responding to agency’s question about providing documentary evidence and facts, the head of the National Anti-Drug Propaganda Public Association Mazahir Efendiyev said that "all these facts need to be checked."
The U.S. State Department report on the control of drug trafficking was noted that Azerbaijan is a transit country for drugs from Afghanistan, Iran and Central Asia to Russia and Europe. The report also said that the number of addicts has increased in Azerbaijan. Heroin is the most popular drug in Azerbaijan, besides narcotic plants grow there.
In September 2010, the Deputy Prosecutor General of Azerbaijan Rustam Usubov stated that about 35% of the drugs illegally produced in Afghanistan are carried through Azerbaijan.
According to a UN report, of "Northern Balkan Route" drug trafficking from Afghanistan to Europe lies precisely through Azerbaijan. Drugs freely cross Azerbaijan-Turkey-Iran route. The second, "Old Balkan Route" lies straight through Iran to Turkey.
People engaged in the smuggling are mainly assisted by the Azerbaijani and Kurdish population of northern Iran. The third way is through Azerbaijan and the Caucasus which lies through the Turkmen seaport after Turkmenbashi, in Baku. Here the drugs are easily smuggled into Russia. Moreover, the telegram to former U.S. Ambassador to Azerbaijan Anne Derse, which was published by the WikiLeaks, read that the drug mafia in Russia is largely controlled by ethnic Azerbaijanis. Armenia, at the same time, is not specified as a drugs transit country.