Քըլըչդարօղլուն` Էրդողանին. «Պատվախնդիր մարդն իր երկրի խնդիրների լուծումն է գտնում, ոչ թե լացում»
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժի առաջնորդ, «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» ղեկավար Քեմալ Քըլըչդարօղլուն, Աֆիոնկարահիսար նահանգում հանդիպում է ունեցել համերկրացիների հետ, որի ժամանակ անդրադարձել է ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական մի շարք հարցերի:
«Ermenihaber.am» լրատվական կայքը հայտնում է, որ ընդդիմադիր կուսակցապետը ուղիղ եթերով թողարկվող հաղորդման ժամանակ լաց լինելու համար քննադատել է Թուքրիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Նշենք, որ Էրդողանի հուզմունքի ու արցունքների պատճառը Եգիպտոսի քաղաքացիական խռովությունների ժամանակ սպանված 17-ամյա մի աղջկա անժամանակ մահն էր:
«Մենք էկրան դուրս չենք գալիս լացելու: Այդպես դու ես էկրանններին երևում ու արտասվում անճար ու անզորի պես: Պատվախնդիր մարդը սովորաբար իր երկրի խնդիրների լուծումն է գտնում, ոչ թե լացում: Թե չէ անելանելության կետին հասնելուց և աշխարհից մեկուսացած դրության մեջ ընկնելուց հետո հեռուստաէկրան դուրս գալը և լաց լինելը վայել չէ Թուրքիայի Հանրապետության վարչապետին»,- ասել է Քըլըչդարօղլուն:
Վերջինս նաև դժգոհել է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության ներկա դրությունից ու արդյունքներից: Նշելով, որ Անկարան կորցրել է իր հարևան երկրների մեջ եղած իր բարեկամներին` Իրանին, Իրաքին, Սիրիային:

Лидера оппозиции в Турции не растрогали, а возмутили рыдания премьера Р.Т. Эрдогана. Комментарий К. Кылычдароглу
Председатель главной оппозиционной силы Турции – Народно-республиканской партии – Кемаль Кылычдароглу провел встречу с соотечественниками в провинции Афьонкарахисар, в ходе которой коснулся ряда внутри- и внешнеполитических вопросов.
Как сообщает информационный сайт «Ermenihaber.am», лидер оппозиции осудил поведение премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, разрыдавшегося в прямом эфире телепрограммы.
Отметим, что политик расплакался, когда авторы программы стали зачитывать письмо представителя движения «Братья-мусульмане», потерявшего во время беспорядков свою 17-летнюю дочь. По данным Hurriyet Daily News, инцидент произошел на днях в Каире. Запись послания, адресованного Мохаммедом аль-Бетаги своей дочери Асме, погибшей во время волнений в Египте, на несколько мгновений повергла премьер-министра Турции в шок. Затем он расплакался.
«Мы выходим на экраны не для того, чтобы плакать. Так, ты появляешься на экранах и плачешь словно беспомощный и бессильный. Почтенный человек обычно находит пути решения проблем своей страны, а не плачет. Премьеру Турции не подобает появляться на телеэкранах и плакать, после того как дошел до безвыходности и оказался в изоляции от мира», – подчеркнул Кылычдароглу.
Лидер партии также выразил недовольство нынешней внешней политикой Турции и ее результатами. По его словам, Анкара потеряла былых партнеров в лице Ирана, Ирака и Сирии.