Ճապոնիան Հայաստանում դեսպանատուն կբացի
Տոկիոն մտադիր է վեց երկրներում նոր դեսպանատներ հիմնել և ավելացնել արտասահմանյան երկրներում դիվանագիտական անձնակազմի քանակը: Այս մասին հաղորդում է «Գազետա.ռու»-ն` հղում անելով ճապոնական ԶԼՄ-ներին: Տեղեկատվության համաձայն` որոշումը նպատակ ունի ավելացնել աջակցությունը ճապոնական բիզնեսի ընդլայնմանն ու երկրի քաղաքացիների անվտանգության ապահովմանը:
Ճապոնիայի արտգործնախարարությունը մտադիր է դեսպանություններ բացել մասնավորապես Բութանում, Նամիբիայում, Մարշալյան կղիներում, Բարբադոսում, Հայաստանում և Թուրքմենստանում: Երկրի ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով` ակնկալվում է, որ նշված երկրներում ճապոնական ընկերությունների ակտիվությունը կաճի:
Միաժամանակ ԱԳՆ-ն մտադիր է 70-ով ավելացնել արտերկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակազմը:

Токио откроет посольство в Армении – с целью содействовать расширению японского бизнеса
Токио откроет посольства еще в шести странах и увеличит численность сотрудников дипломатических представительств Японии для содействия расширению сферы деятельности японского бизнеса и для обеспечения безопасности японских граждан за пределами страны. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на телекомпанию NHK.
Согласно информации, МИД Японии планирует открыть посольства в Армении, Бутане, Намибии, Республике Маршалловы Острова, Барбадосе и Туркмении. По словам представителя министерства, деловая активность японских компаний, как ожидается, будет нарастать в этих странах.
Отмечается, что министерство также планирует увеличить примерно на 70 человек персонал в зарубежных представительствах.