Ադրբեջանցի լրագրողները փորձում են ամեն կերպ թաքցնել Ալիևի կախվածությունը Պուտինից
Ադրբեջանական զանգվածային և էլեկտրոնային լրատվական միջոցների քաղաքական բաժանումը պաշտոնականի, ոչ պաշտոնականի, իշխանականի և ընդդիմադիրի բավականին պայմանական բնույթ է կրում: Այդ մասին գրում է REX լրատվական գործակալությունը: Հոդվածում նշվում է, որ այդ ԶԼՄ-ների նյութերին կանոնավոր ծանոթանալիս տպավորություն է ստեղծվում, թե նրանք բոլորը կառավարվում են մեկ միասնական կենտրոնից, որը կոչվում է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմ (իսկ ոմանք էլ՝ անմիջականորեն Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունից):
«Եվս մեկ ապացույց այդ կապակցությամբ. օգօոստոսի 13-ին Պուտինի Բաքու կատարած այցից անմիջապես հետո ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հակառուսական նյութերի քանակը կտրուկ ընկավ, և դրանք օրեցօր ավելի ու ավելի են քչանում: Չի բացառվում այն, որ այդտեղ իր դերն է խաղացել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հակապուտինական և հակառուսական արտահայտիչ հրապարակումների մասին ռուս նախագահի տեղեկացվածության ցուցադրումը Ալիևի հետ առանձնազրույցի ընթացքում», - գրում է գործակալությունը:
Նաև նշվում է, որ տվյալ այցի և ընդհանրապես ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններին նվիրված ադրբեջանական ԶԼՄ-ների նյութերում ակնհայտորեն զգացվում է դրանց հեղինակների ցանկությունը յուրաքանչյուր գնով թաքցնել երկու նախագահների հանդիպման ընթացքում տեղի ունեցածի բնույթը, որպեսզի հասարակության մոտ չստեղծվի այնպիսի կարծիք, թե Իլհամ Ալիևը կախված է իր ռուս կոլեգայից:
Newtimes.az ադրբեջանական վերլուծական կայքը Պուտինի «Կասպյան հյուրախաղերը» գնահատում ՝ որպես «Ադրբեջանի հետ նոր մակարդակում պրագմատիկ համագործակցություն», որն իբրև թե վկայում է «Ադրբեջանի տարածաշրջանային ազդեցության աճի մասին», և որը թույլ է տալիս նյութի հեղինակներին բացարձակապես լրջորեն հայտարարել, որ «այցի իրական նշանակությունը գնահատականի է արժանի տարածաշրջանային և համաշխարհային (!) մասշտաբով»:
«Իհարկե, դա սովորական հասկացությունների փոխարինում է, որի նպատակն ընթերցողի աչքում Ադրբեջանի դերի արհեստական աճն է ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ նաև «համաշխարհային մասշտաբով»: Հետևաբար, ավելի ճիշտ կլիներ գրել «Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական նշանակության» մեծացման մասին, այլ ոչ թե նրա «աշխարհաքաղաքական ազդեցության» մասին, քանի որ «ազդեցություն» որպես այդպիսին գոյություն չունի, գրված է նյութում:
Հեղինակն ընդգծում է, որ «Ադրբեջանի ազդեցության համաշխարհային աճի» մասին խոսքերը ոչ մի արդյունք չի տալիս, բացի Ադրբեջանում իշխող ռեժիմի, և ոչ միայն, շահերին ծառայող վերլուծական մտքի ընդհանուր մակարդակի հանդեպ ցավակցող ժպիտից: Ինչպես հայտնի է, այդ նպատակով առավել հնազանդ վերլուծաբաններին Ադրբեջանի իշխանությունը անվճար բնակարաններ է բաժանում, որի համար նորմալ աշխատանքային պայմաններում նրանք կարող են վճարել միայն սեփական կամ մեկ ուրիշի արյունով:
Սալեխ Ուստաջլին ադրբեջանական Minval.az պորտալում գրում է իր հայրենակիցների «ազգային թերարժեքության կոմպլեքսի» մասին: «Հեղինակի կարծիքով, թերարժեքության կոմպլեքսը հենց այնպես չի առաջանում, դա պատերազմներում կրած պարտությունների կամ օկուպանտների կողմից հողերի գրավման, խտրականության և այլ գործոնների արդյունք է: Ազգային թերարժեքության կոպլեքսի առաջացման համար Ադրբեջանում համապատասխան նախապայմաններ են եղել», - նշում է նյութի հեղինակը:
Սալեխ Ուստաջլին վստահ է, որ իր հայրենակիցների բոլոր դժբախտությունների պատճառները թաքնված են բոլշևիկների կողմից կազմակերպված էթնոցիդի և ճնշման քաղաքականության մեջ: Իր կարծիքով՝ հասարակության առողջացման հաջորդ քայլը պետք է լինի Ադրբեջանի պատմական գիտության վերանայումը:

Азербайджанские журналисты всячески пытаются скрыть от общества зависимость Алиева от Путина
Политическое деление азербайджанских средств массовой и электронной информации на официальные, неофициальные, властные и оппозиционные носит достаточно условный характер. Об этом пишет российское информационное агентство «REX». В статье отмечается, что систематическое ознакомление с материалами этих СМИ создаёт устойчивое ощущение, что все они управляются из единого центра под названием Администрация президента Азербайджана (а некоторые напрямую из МНБ Азербайджана).
«Еще одним доказательством тому является то, что сразу после визита Путина в Баку 13 августа количество антироссийских материалов в азербайджанских СМИ резко упало, и с каждым днем их становится все меньше и меньше. Не исключено, что в этом сыграла свою роль демонстрация российским президентом в ходе личной беседы с Алиевым осведомленности о ярко выраженных антироссийских и антипутинских публикациях в азербайджанских СМИ»,- пишет агентство.
Также отмечается, что в материалах азербайджанских СМИ, посвященных данному визиту и вообще российско-азербайджанским отношениям, явно чувствуется желание их авторов любыми средствами скрыть от посторонних глаз суть происходящего в ходе встречи двух президентов, чтобы в обществе не создалось мнение, согласно которому Ильхам Алиев зависит от своего российского коллеги.
Так, азербайджанский аналитический сайт «Ньютаймс.аз» оценивает «Каспийское турне» Путина как «прагматическое сотрудничество с Азербайджаном на новом уровне», свидетельствовавшее якобы о «росте геополитического влияния Азербайджана», что позволяет авторам материала на полном серьезе заявлять, что «реальное значение визита достойно оценки в региональном и глобальном (!) масштабе».
«Разумеется, это является обычной подменой понятий, целью которой является искусственное завышение в глазах читателей роли Азербайджана не только в регионе, но даже в «мировом масштабе». Следовательно, правильнее было бы написать о возрастании «геополитического значения Азербайджана», а не его «геополитического влияния», так как такого «влияния» просто не существует»,- говорится в материале.
Автор подчеркивает, что в этом плане речи о «глобальном усилении влияния Азербайджана» не вызывают ничего, кроме снисходительной улыбки об общем уровне аналитической мысли в Азербайджане, которая призвана впрямую обслуживать интересы правящего режима и только. За это, как известно, наиболее смирным аналитикам власти Азербайджана дают бесплатные квартиры, за которые в нормальных рыночных условиях они могут расплатиться только своей и чужой кровью.
Также Салех Устаджлы на азербайджанском портале «Минвал.аз» пишет о «комплексе национальной неполноценности» своих соотечественников. «По мнению автора, комплекс неполноценности “не возникает на пустом месте, это следствие поражения в войнах или завоевания земель оккупантами дискриминации и т. п. Формирование комплекса национальной неполноценности имело в Азербайджане благоприятную почву»,-отмечает автор материала.
Салех Устаджлы уверен в том, что причины всех бед его соотечественников кроется в проводившейся большевиками политике этноцида и репрессий. По его мнению, очередным шагом для оздоровления общества должна стать ревизия исторической науки Азербайджана.