Իսլամական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ Իրան է այցելում ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետ Ջեֆրի Ֆելթմանը
13:10 26/08/2013
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը Սիրիայի հարցով Իրանի իշխանությունների հետ բանակցելու նպատակով մեկնել է Իրան»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «թաբնաք.իռ» կայքը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ֆելթմանը մեկնել է Թեհրան, որպեսզի ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ քննարկի Սիրիայում բախումները դադարեցնու «ճանապարհային քարտեզին» առնչվող հարցեր:
Իրանական աղբյուրը նշում է, որ Ջեֆրի Ֆելթմանը ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետն է, ով իսլամական հեղափոխությունից հետո մեկնում է Իրան: Նա 2004-2008թթ. եղել է Լիբանանում ԱՄՆ դեսպանը:
Նկատենք, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները խզվեցին 1979 թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո: Ներկայում Թեհրանում ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնում է Շվեյցարիայի դեսպանությունը:
ԻԻՀ նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանին իր առաջին մամլո ասուլիսում, անդրադառնալով Իրան-ԱՄՆ հնարավոր երկխոսությանն առնչվող հարցին, մասնավորապես պատասխանել է. «Մենք ուշադրությամբ հետևելու ենք ԱՄՆ-ի քայլերին. կառուցողական և իմաստալից քայլերի դեպքում Իրանի կառավարությունը համապատասպան դիրքորոշում կարտահայտի: Պատրաստ ենք, լրջությամբ, առանց ժամանակ վատնելու երկխոսության մեջ մտել, եթե իհարկե, հակառակ կողմն ունի այդ պատրաստակամությունը»:
Նախորդող հրապարակում՝ Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների հարցը ԻԻՀ ԱԳ նոր նախարարի ծրագրում. Արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները
Հասան Ռոհանի. Իրանը պատրաստ է Միացյալ Նահանգների հետ լուրջ երկխոսության մեջ մտնել, եթե...

Высокопоставленные американские чиновники впервые после исламской революции начинают визиты в Иран
«Заместитель генерального секретаря ООН по политическим вопросам отбыл в Иран с целью проведения переговоров с властями Ирана»,– об этом сообщает иранский сайт «табнак.ир».
Согласно информации, заместитель генсека ООН Джеффри Фельтман отправился в Тегеран для обсуждения с министром иностранных дел страны Мохаммадом Джавад Зарифом вопросов, касающихся «дорожной карты» сирийского урегулирования.
Иранский источник отмечает, что Джеффри Фельтман является высокопоставленным американским дипломатом, который после исламской революции отправляется в Иран. В 2004-2008гг. он был послом США в Ливане.
Отметим, дипломатические отношения между ИРИ И США были разорваны в 1979 году после Исламской революции в Иране. Интересы США в Иране представляет посольство Швейцарии.
Новоизбранный президент Ирана Хасан Роухани, касаясь на первой пресс-конференции возможного диалога между Ираном и США, в частности, отметил: «Мы будем внимательно следить за всеми действиями американского правительства и в случае конструктивных и осмысленных шагов правительство ИРИ выразит соответствующую позицию. Мы готовы со всей серьезностью и без промедлений вступить в диалог, если, конечно, у противоположной стороны имеется готовность к этому».