Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) հերթական վեհաժողովը ապրիլի 6-ը հայտարարել է սպորտի միջազգային օր: Կազմակերպության 67-րդ նստաշրջանը ղեկավարող Վուկ Երեմիչն ընդգծել է, որ որոշումը միջոց կդառնա համայն մարդկության համախմբման, ներշնչման, առաջընթացի, վերակրթվելու համար, քանզի սպորտը հզոր զենք է հաշտության, խաղաղության և մերձեցման համար: Չէ՞ որ հասարակությունը միասին է ուրախանում նշանակալից նվաճումներով: Բացի այդ, սպորտի շնորհիվ են հաղթահարվում կրոնական, էթնիկական և տնտեսական արգելքները:
Վեհաժողովի մասնակիցները հիշել են նաև օլիմպիական խարտիան (օրենսգիրք), նրանում ընդգծված միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) խնդիրները: Սպորտը պետք է ծառայի մարդկությանը` խրախուսելով խաղաղություն առողջ ապրելակերպի, մշակույթի և կրթության միջոցով:
Գլխավոր ասամբլեան առաջարկել է ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին, ինչպես նաև միջազգային, տարածքային, ազգային մարզական կազմակերպություններին և շահագրգիռ այլ կողմերին` սերտորեն համագործակցել սպորտի միջազգային օրը (ապրիլի 6-ը) կազմակերպելու և հաջողությամբ անցկացնելու համար: Այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը:
Օրվա բոլոր ծախսերը կկատարվեն կամավոր վճարումների հաշվին:
Հավելենք, որ ՄԱԿ-ի նստաշրջանին ներկա են եղել ՄՕԿ-ի նախագահ Ժակ Ռոգգեն և աշխահի թիվ մեկ ռակետ, սերբ թենիսիստ Նովակ Ջոկովիչը:

UN Assembly Proclaims 6 April International Day of Sport for Development, Peace
The United Nations General Assembly proclaimed 6 April as the International Day of Sport for Development and Peace, as the body’s President hailed the decision a “historic” step in recognizing the power of sport to erase cultural barriers and mobilize people around the world, the UN News Centre reported.
“Sport can be a powerful handmaiden for peace and reconciliation. It can bring us closer through shared celebration of achievements of universal appeal and attraction,” said Assembly President Vuk Jeremic, adding that ethnic, religious and economic divisions fall by the wayside, along with prejudice, fear and misunderstanding.
“In effortlessly throwing asunder all human barriers, sport is indeed the world’s universal language,” he told the Assembly as he paid tribute to the “broad legacy of achievement” of Jacques Rogge, President of the International Olympic Committee (IOC), who was present at the meeting. Also present was Novak Djokovic, who is ranked the world’s number one tennis player and a Goodwill Ambassador for the UN Children’s Fund (UNICEF).