Ղազախստանը կարող էր դառնալ Մերձավոր Արևելքի առաջին միջուկային գերտերությունը, սակայն ինքնակամ հրաժարվել է այդ կարգավիճակից: 1991 թվականի օգոստոսի 29-ին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը պատմական փաստաթուղթ ընդունեց. Սեմիպալատինսկի միջուկային փորձադաշտը փակելու մասին հրամանագիրը, որը, անկասկած, բարձրացրեց երկրի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում: 2010 թվականից սկսած՝ այդ օրը նշվում է որպես Միջուկային փորձարկումների դեմ պայքարի միջազգային օր: 2009 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 64-րդ նստաշրջանը, միաձայն ընդունելով 64/35 բանաձևը, օգոստոսի 29-ը հայտարարեց Միջուկային փորձարկումների դեմ պայքարի միջազգային օր: Մեծ թվով հեղինակներ և համահեղինակներ ունեցող տվյալ բանաձևի ընդունման նախաձեռնությամբ հանդես եկավ Ղազախտանի Հանրապետությունը:
«Օգոստոսի 29-ը դարձավ այն օրը, երբ ողջ Կենտրոնական Ասիան ձեռք բերեց միջուկային զենքից ազատ տարածաշրջանի կարգավիճակ», - հայտարարեց Նուրսուլթան Նազարբաևը և հավելեց, որ Ղազախստանը նույնպես ինքնակամ հրաժարվել է աշխարհում թվով չորրորդ միջուկային ներուժից, որը մնացել էր խորհրդային միջուկային մեքենայից: «Խոսքը 1200 միջուկային մարտագլխիկներով ավելի քան 100 բալիստիկ հրթիռների մասին է, որոնք ունակ են հասնել աշխարհի ցանկացած կետ», - ընդգծել է Ղազախստանի նախագահը:
Միջուկային զենքից հրաժարվելու օրը Ղազախստանը նոր առաջարկ առաջ քաշեց. “ATOM” (հապավում. “Abolish Tеsting – Our Mission”, այսինքն՝ «Փորձարկումներից հրաժարվելը մեր առաքելությունն է»): Նախագծի շրջանակներում Երկիր մոլորակի վրա բնակվող ցանկացած անձ, որը դեմ է ատոմային զենքին, կարող է ստորագրել աշխարհի կառավարություններին ուղղված առցանց միջնորդագրի տակ՝ կոչ անելով ընդմիշտ հրաժարվել միջուկային փորձարկումներից: Իսկ 2013 թվականին «ATOM»-ը կոչ արեց աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին օգոստոսի 29-ին տեղի ժամանակով ժամը 11.05-ին մեկ րոպե լռությամբ հարգել միջուկային զենքի փորձարկման զոհերի հիշատակը: Միջուկային զենքն աշխարհի երեսից վերացնելու գործում իր ունեցած նշանակալի ներդրումի համար մի շարք պետություններ, որոնց թվում ԱՄՆ-ն, Ղրղզստանը, Նորվեգիան, ճապոնիան, Մարշալյան կղզիները, շարունակում են առաջադրել Ղազախստանի ղեկավար Նուրսուլթան Նազարբաևի թեկնածությունը Նոբելյան մրցանակ ստանալու համար:
Այն բանից հետո, երբ Ղազախստանը պաշտոնապես հրաժարվեց Սեմիպալատինսկի միջուկային փորձադաշտի փորձակումներից, շատերը շփոթության մեջ էին: Զենքը պահպանելու կողմնակիցները նշում էին, որ այդ զինանոցն արդյունավետ գործիք կլիներ հավանական թշնամու հնարավոր հավակնությունները զսպելու համար: Ղազախստանի նախագահի խոսքերով, խորհուրդներով հանդես էին գալիս նաև ասիական երկրները, որոնք Ղազախստանին համոզում էին պահպանել միջուկային զենքը՝ ի պատասխան զգալի ֆինանսական աջակցության և միջուկային զենք ունեցող առաջին և միակ մուսուլմանական երկրի միջազգային «հեղինակության» ձեռքբերման:
Սակայն Ղազախստանը ոչ միայն հրաժարվեց, այլ նաև մյուս համաշխարհային գերտերություններին կոչ արեց «ոչ» ասել միջուկային չարիքին: Միջուկային զենքի վերջին մնացորդը Սեմիպալատինսկի միջուկային փորձադաշտում վերացվեց 1995 թվականի մայիսի 7-ին, իսկ 2000 թվականի հուլիսի 29-ին նույն փորձադաշտում պայթեցվեց միջուկային փորձարկումների համար նախատեսված վերջին օբյեկտը:
Հիշեցնենք, որ 1949 թվականի օգոստոսի 29-ին Սեմիպալատինսկի միջուկային փորձադաշտում իրականացվեց առաջին պայթյունը: Ընդհանուր առմամբ այնտեղ շուրջ 500 պայթյուն է իրականացվել: Դրանց թվում տեղի է ունեցել նաև առաջին ջրածնային ռումբի փորձարկումը: Պայթյուններն անդառնալի վնաս հասցրին Ղազախստանի տարածքին: Երկրի ժողովուրդն իր կաշվի վրա զգաց միջուկային զենքի բոլոր սարսափները: Սեմիպալատինսկի միջուկային փորձադաշտում 752 միջուկային պայթյուն տեղի ունեցավ, որից 78-ը գետնի վրա, մյուսները՝ գետնի տակ: 1949-1963 թվականներին իրականացված միջուկային պայթյունների ընդհանուր հզորությունը 2,5 հազար անգամ գերազանցել է Հերոսիմայի վրա նետված ատոմային ռումբի հզորությունը: Փորձադաշտում իրականացված պայթյունների հետևանքով տուժածների թիվը, պաշտոնական տվյալների համաձայն, հասնում է 1,3 միլիոնի: Եվ ահա 1995 թվականի ապրիլին Ուկրաինայից մեկ տարի և չորս ամիս շուտ Ղազախստանն իր տարածքը ազատեց միջուկային զենքից:
Միջուկային փորձադաշտի փակման հարցում ոչ պակաս կարևոր դեր խաղաց նաև գրող, ՂՀ հասարակական-քաղաքական գործիչ Օլժաս Սուկեյմենովի ղեկավարությամբ 1980-ական թվականների վերջերին Ղազախստանում սկիզբ առած “Невада-Семипалатинск” հակամիջուկային շարժումը:
Իսկ նախորդ տարի Նուրսուլթան Նազարբաևը ևս մեկ կարևոր գաղափար առաջ քաշեց, որը նույնպես կապված էր միջուկային տեխնոլոգիաների հետ: Այն է՝ Ղազախստանի տարածքում միջուկային վառելանյութի Միջազգային բանկ հիմնել՝ ապահովելու համար այն երկրների հասանելիությունը միջուկային նյութերին, որոնք ցանկանում են միջուկային խաղաղ էներգետիկա ապահովել, սակայն չունեն բավարար քանակությամբ ներքին ռեսուրսներ: Ընդ որում, օբյեկտը որևէ էկոլոգիական վտանգ չի ներկայացնում երկրի համար: Ղազախստանը, ինչպես պնդում են նաև բազմաթիվ փորձագետներ, ունի ռադիոակտիվ նյութերի արդյունահանման, վերամշակման և պահեստավորման անվտանգ տեխնոլոգիաներ: Բանկի շահագործման վերահսկողությունն իր հերթին խոստանում է իրականցնել նաև ԱԷՄԳ-ը: Բանկի ստեղծման գաղափարն արդեն իսկ արժանացել է աշխարհի մի շարք երկրների ղեկավարների հավանությանը: Իսկ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման աջակցություն է հայտնել ԱԷՄԳ ղեկավարների խորհրդի կազմի մեջ մտնելու Ղազախստանի մտադրությանը:
ԱՄՆ Սենատի պաշտոնական կայքում տեղադրված է Ղազախստանից միջուկային զենքի դուրսբերման ավարտի 10-րդ տարելիցին նվիրված 2005 թվականի ապրիլի 29-ի բանաձևը: Սենատը «երախտագիտություն է հայտնում Ղազախստանին իր տարածքից միջուկային զենքը վերացնելու պատմական որոշման համար»:
1993 թվականին Ղազախստանն ԱՊՀ տարածքում առաջիններից մեկը միացավ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին, իսկ 1994 թվականի դեկտեմբերին աշխարհի միջուկային տերությունների կողմից Ղազախստանի անվտագության երաշխավորման մասին հուշագիր ստորագրվեց: 1996 թվականին Ղազախստանը դարձավ ՄԱԿ ԳԱ կողմից 1996 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ընդունված Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանգրի մասնակից, որը, սակայն, դեռևս ուժի մեջ չի մտել, քանի որ պետք է վավերացվի միջուկային զգալի ներուժ ունեցող մի շարք երկրների կողմից: Միևնույն ժամանակ, Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի անդամ-մասնակիցները համաձայնության եկան հուշագրի տեսքով ամրագրել Ղազախստանի, ինչպես նաև Ուկրաինայի և Բելառուսի անվտանգության երաշխիքները՝ կապված վերջիններիս կողմից միջուկային զենքից հրաժարվելու որոշում կայացնելու հետ:
Միջուկային զինաթափումը խաղաղության և անվտանգության բանալի է հանդիսանում: Միջուկային փորձարկումների դեմ պայքարի միջազգային օրն արտացոլում է այդ կարևոր հայեցակարգը: Միջուկային պատերազմի կամ միջուկային ահաբեկչության սպառնալիքի կանխարգելման հարցում ոչինչ չի կարող այնքան վճռորոշ դեր խաղալ, որքան միջուկային զենքի ամբողջական ոչնչացումը: Միջուկային պայթյունների մեկընդմիշտ դադարեցումը կկանխի միջուկային զենքի հետագա մշակումը:
Մոլորակի հարավային կիսագունդն արդեն դարձել է միասնական գոտի, որն ազատ է միջուկային զենքից, այնպիսի պայմանագրերի ընդունման շնորհիվ, ինչպիսին են Ռարոտոնգի պայմանագիրը, որը տարածվում է Խաղաղ օվկիանոսի հարավային հատվածի վրա, Պելինդաբայի պայմանագիրը (Աֆրիկա), Բանգկոկի պայմանագիրը (Հարավ-Արևելայն Ասիա), Տլատելոլկոյի պայմանագիրը (Լատինական Ամերիկա և Կարիբյան ավազան) և Անտարկտիկայի մասին պայմանագիրը: Վերջերս ուժի մեջ է մտել նաև Միջուկային զենքից ազատ գոտու մասին պայմանագիրը, իր տեսակով առաջինը Կենտրոնական Ասիայում, որն ընդգրկում է հասարակածից դեպի հյուսիս ընկած տարածքը: «Միջուկային զենքից հրաժարվումը, քաղաքացիների բարեկեցության բարելավումը, տնտեսության դիվերսիֆիկացումը Ղազախստանի իրական ձեռքբերումներն են», - 2013 թվականի հուլիսին Ղազախստան կատարած իր այցի ընթացքում ասել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը:

Завтра, 29 августа, отмечается Международный день действий против ядерных испытаний. Представляем с некоторыми сокращениями статью Армине Арутюнян об истории появления этой важной даты в календаре…
Казахстан мог стать первой ядерной державой Ближнего Востока, но добровольно отказался от этого статуса. 29 августа 1991 года глава Казахстана Нурсултан Назарбаев принял исторический документ – Указ о закрытии Семипалатинского ядерного полигона. C 2010 года этот день отмечается как Всемирный международный день действий против ядерных испытаний. 2 декабря 2009 года 64-ая сессия Генеральной Ассамблеи ООН, единогласно приняв резолюцию 64/35, объявила 29 августа Международным днем действий против ядерных испытаний. С инициативой принятия этой резолюции, имеющей большое число авторов и соавторов, выступила Республика Казахстан.
«День 29 августа стал точкой отсчета приобретения всей Центральной Азией статуса региона, свободного от ядерного оружия», – заявил Нурсултан Назарбаев и отметил, что Казахстан также добровольно отказался от четвертого в мире ядерного потенциала, доставшегося в наследство от СССР. «Это было свыше ста баллистических ракет, с 1200 ядерных боеголовок, способных достичь любую точку земли», – подчеркнул президент Казахстана.
Согласно материалу, в день отказа от ядерного оружия Казахстан выдвинул новое предложение – международный проект «АТОМ» (аббревиатура: «Abolish Tеsting – Our Mission», т.е. «Отмена испытаний – наша миссия»). В рамках проекта любой человек на Земле, выступающий против атомного оружия, сможет подписаться под онлайн-петицией правительствам мира с призывом навсегда отказаться от ядерных испытаний и добиться скорейшего вступления в силу Договора о всеобъемлющем запрете ядерных испытаний. А в 2013 году проект ATOM призывал все народы мира 29 августа в 11.05 по местному времени минутой молчания почтить память жертв испытаний ядерного оружия.
Кстати, за плодотворную работу в деле развития безъядерного мира ряд государств, в том числе США, Кыргызстан, Норвегия, Япония, Маршалловы острова предложили выдвинуть лидера Казахстана Нурсултана Назарбаева на получение Нобелевской премии.
Автор материала отмечает, что после официального отказа Казахстана от испытаний на Семипалатинском полигоне многие недоумевали. Сторонники сохранения оружия отмечали, что этот арсенал стал бы эффективным инструментом сдерживания потенциальных амбиций вероятного противника. По словам президента РК, были и советы из азиатских стран, убеждающие Казахстан сохранить ядерное оружие в ответ на значительную финансовую поддержку и достижение международного «престижа» в качестве первой и единственной мусульманской страны с ядерным оружием.
Но, как пишет автор статьи, Казахстан не просто отказался, но и призвал другие мировые державы сказать «нет» ядерному злу. Последний ядерный заряд был уничтожен на бывшем Семипалатинском полигоне 7 мая 1995 года, а 29 июля 2000 года на том же полигоне была взорвана последняя штольня для проведения ядерных испытаний.
Напомним, что 29 августа 1949 года был проведен первый ядерный взрыв на Семипалатинском ядерном полигоне. Всего там были проведены порядка 500 испытаний. Среди них и испытание первой в мире водородной бомбы. Взрывы нанесли непоправимый урон казахстанской земле. Народ Казахстана на себе испытал все ужасы ядерного оружия. 752 ядерных взрыва прогремело на Семипалатинском ядерном полигоне с 1949 по 1991 годы: 26 – в атмосфере, 78 – на земле, остальные – под землей. Суммарная мощность ядерных зарядов, испытанных за 1949-1963 годы, в 2,5 тыс. раз превысила мощность атомной бомбы, сброшенной на Хиросиму. Пострадавшими от испытаний на полигоне официально признаны около 1,3 миллиона человек. И вот в апреле 1995 Казахстан на год и четыре месяца раньше Украины освободил свою землю от ядерного оружия.
Немаловажную роль в закрытии ядерного полигона сыграло зародившееся в конце 1980-х годов в Казахстане общественное антиядерное движение «Невада-Семипалатинск» под руководством писателя, общественно-политического деятеля РК Олжаса Сулейменова – подобное американскому движению жертв ядерных испытаний в штате Невада недалеко от Лас-Вегаса.
А в прошлом году Нурсултан Назарбаев выдвинул еще одну важную идею, также связанную с ядерными технологиями: разместить на территории Казахстана Международный банк ядерного топлива, чтобы обеспечить страны, желающие развивать мирную ядерную энергетику, но не обладающие достаточными внутренними ресурсами, доступом к ядерным материалам. При этом объект не представляет какой-либо экологической угрозы для страны. Казахстан, что подтверждают международные эксперты, располагает безопасными технологиями добычи, переработки и хранения радиоактивных материалов. Контроль над функционированием Банка обещает обеспечить со своей стороны и МАГАТЭ. Идея о создании Банка уже нашла одобрение лидеров ряда государств мира. А президент США Барак Обама заявил о своей поддержке намерения Казахстана войти в состав Совета управляющих МАГАТЭ.
На официальном сайте Сената США есть резолюция от 29 апреля 2005 года по поводу 10-летия завершения вывоза ядерного оружия из Казахстана. Сенат «выражает признательность Казахстану за историческое решение убрать со своей территории ядерное оружие». Это 1410 ядерных боеголовок, установленных на самых мощных в мире баллистических «десятиглавых» ракетах «Сатана», других баллистических ракетах поменьше, плюс крылатые Х-55…
В 1993 году Казахстан одним из первых в СНГ присоединился к Договору о нераспространении ядерного оружия, и в декабре 1994 года ядерными державами мира был подписан Меморандум о гарантиях безопасности Казахстану. В 1996 году Казахстан стал участником Договора о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний, принятом Генеральной Ассамблеей ООН 10 сентября 1996 года, который, однако, еще не вступил в силу, т.к. должен быть ратифицирован рядом государств со значительным ядерным потенциалом. Одновременно страны-участники Договора о нераспространении ядерного оружия согласились зафиксировать в форме меморандума гарантии безопасности Казахстана, а также Беларуси и Украины в связи с обретением ими безъядерного статуса.
Ядерное разоружение, которое Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун назвал «глобальным общественным благом самого высокого порядка», является ключом к миру и безопасности. Международный день действий против ядерных испытаний отражает эту важную концепцию. Ничто не сможет сыграть столь решающую роль в предотвращении ядерной войны или угрозы ядерного терроризма, как полное уничтожение ядерного оружия. Необратимое прекращение ядерных взрывов предотвратит дальнейшую разработку ядерного оружия.
Южное полушарие планеты уже стало почти полностью единой зоной, свободной от ядерного оружия – в силу принятия таких региональных договоров, как Договор Раротонга, охватывающий южную часть Тихого океана; Пелиндабский договор – Африку; Бангкокский договор – Юго-Восточную Азию; Договор Тлателолко – Латинскую Америку и Карибский бассейн; и Договор об Антарктике. Недавно вступил в силу Договор о зоне, свободной от ядерного оружия, в Центральной Азии – первый подобный договор, охватывающий территорию, полностью находящуюся к северу от экватора.