Հ. Թամրազյան. Վերջին 5 տարիների ընթացքում Մատենադարանը ձեռք է բերել ավելի քան 1500 ձեռագիր
Վերջին 5 տարիների ընթացքում Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը իր բարերաների շնորհիվ ձեռք է բերել ավելի քան 1500 ձեռագրեր, մատյաններ: «Սա շատ լավ թիվ է, կարելի է մի առանձին Մատենադարան բացել»,- Panorama.am-ին ասաց Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը: Ըստ նրա, այսօր դրսում կան 100-ավոր ձեռագրեր ու դրանք ձեռք բերելու ուղղությամբ աշխատանքներ են տանում:
Նա ուրախությամբ տեղեկացրեց, որ 10-15 օրից Մատենադարանի հավաքածուն կհամալրի ևս մեկ ձեռագրով՝ «Նարեկ», որը վաճառքի է հանված եղել eBay առցանց աճուրդի կայքի միջոցով, նախանական գինը եղել է 30 հազար դոլար: «Ձեռագիրը գնել է ռուսաստանաբնակ Արթուր Ջանիբեկյանը, ով 10-15 օրից այն կհանձնի Մատենադարանին»,- ասաց Հ. Թամրազյանը:

Thanks to benefactors, Matenadaran - Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts acquired more than 1,500 manuscripts in the past 5 years.
“This is a good number, and it allows us to open a separate Matenadaran,” Hrachya Tamrazyan, director of the Institute, told Panorama.am.
Hundreds of manuscripts are kept in foreign countries and Matenadaran works to acquire them, Tamrazyan added.
‘Narek’ manuscript put up for auction on eBay has been bought by Russian Armenian Arthur Janibekyan and will be presented to Matenadaran in 10-15 days, Tamrazyan said. The manuscript’s starting price was USD 30,000.