Իրանի ՊՆ. Տարածաշրջանում ով առաջինը սկսեց պատերազմը, նա էլ կլինի առաջին պարտվողը
«Տարածաշրջանում ով առաջինը սկսեց պատերազմը, նա էլ կլինի առաջին պարտվողը»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ հայտարարել է ԻԻՀ պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանը:
Իրանի պաշտպանական գերտեսչության ղեկավարը սիրիացի իր գործընկերոջ՝ Ֆահդ Ֆարիջի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, անդրադառնալով տարածաշրջանում, մասնավորապես Սիրիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ընդգծել է, որ առկա խնդիրները պետք է լուծվեն քաղաքական գործիքների միջով:
«Բռնությունը ոչ միայն չի նվազեցնի առկա լարվածությունը, այլ ավելի կխորացնի ճգնաժամը: Տարածաշրջանում ով առաջինը սկսեց պատերազմը, նա էլ կլինի առաջին պարտվողը»,-նշել է Հոսեյն Դեհղանը:
Սիրիայի պաշտպանության նախարարն էլ իր հերթին նշել է, որ Սիրիայի զինված ուժերն ու քաջ ժողովուրդը պատրաստ են կտրուկ հակահարված տալու արտատարածաշրջանային ցանկացած հարձակման:
ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի նկատմամբ ռազմական գործողություններ սկսելու դեպքում Իրանը ի՞նչ դիրքորոշում կորդեգրի

Минобороны Ирана делает предупреждение стороне, которая решится на атаку Сирии
«Тот, кто первым начнет войну в регионе, тот и первым потерпит поражение»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «МЕХР», заявил министр обороны и поддержки ВС Ирана Хосейн Дехкан.
Касаясь в ходе телефонной беседы со своим сирийским коллегой Фахдом аль-Джасем эль-Фрейджем ситуации, сложившейся в регионе, в частности вокруг Сирии, глава оборонного ведомства Ирана подчеркнул, что имеющиеся проблемы должны быть решены политическим путем.
«Насилие не только не ослабит имеющуюся напряженность, но и еще более углубит кризис. Тот, кто первым начнет войну в регионе, тот и первым потерпит поражение»,– отметил Хосейн Дехкан.
В свою очередь министр обороны Сирии заявил, что вооруженные силы Сирии готовы дать резкий отпор любому нападению со стороны стран вне региона.