Հայաստանում 2013-2014 թթ. ուսումնական տարվա առաջին օրը իրենց դռները կբացեն 1400 դպրոցներ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի առաջին դասարան կհաճախի շուրջ 39000 երեխա: Առաջին դասարանցիների թիվը, ըստ Ն. Հովհաննիսյանի, նախորդ տարիների համեմատ ավելացել է: «Սեպտեմբերի ընթաքում առաջին դասարանցիների թիվը ենթակա է փոփոխման»,- ասաց նա: Նա նաև չբացառեց, որ մարզերի որոշ դպրոցներում առաջին դասարանցիներ չլինեն:
Ն.Հովհաննիսյանը նշեց նաև, որ կան դպրոցներ, որտեղ առաջին դասարանցիների մեծ հոսք է նկատվել, մասնավորապես, Նիկոլ Աղբալյանի, Պուշկինի, Չեխովի, Չարենցի և Դանիել Վարուժանի անվան դպրոցներում:
Հանրակրթության վարչության պետը նշեց նաև, որ դպրոց կընդունվեն վեց տարեկանը մինչև հունվարի 1-ը լրացող երեխաները. մյուսները կսպասեն նոր ուսումնական տարվան: Ն.Հովհաննիսյանը մեկ անգամ ևս հայտնեց, որ 1-4 դասարանցիների բոլոր առարկաների դասագրքերը:

В новом учебном году в первый класс в Армении пойдут около 39 000 детей
В 2013-2014 учебном году в Армении откроют свои двери 1400 школ. Об этом на встрече с журналистами сообщила начальник управления общего образования Министерства образования и науки республики Нарине Ованнисян.
По ее словам,  в этом году в первый класс пойдут около 39 000 учеников. Нарине Ованнисян добавила, что количество первоклассников в этом году превышает показатели, зафиксированные в предыдущие годы. «В сентябре количество первоклашек может измениться»,– подчеркнула она, добавив, что в ряде школ областей республики, возможно, не будут набирать первоклассников.
Нарине Ованнисян сообщила также, что в первый класс принимаются дети, которым исполнится шесть лет до 1 января, а остальные дождутся нового учебного года.