Ֆիրդուս Զաքարյան. Սիրիահայ համայնքում խուճապ չկա, կարևոր է, որ մենք էլ խուճապի չմատնվենք
Սիրիայի հայկական համայնքում խուճապ գոյություն չունի: Կա տագնապ, որը նախորդ օրերի համեմատ ավելի խորն է:
Այս մասին Սիրայում իրավիճակի հնարավոր թեժացման, Հայաստանի անելիքների, հայ համայնքում տիրող տրամադրությունների վերաբերյալ Panorama.am-ին տված հարցազրույցում հայտնեց Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
-Հիմա սիրահայեր գալի՞ս են Հայաստան:
-Արդեն 15 օր է` Սիրիայի հետ ոչ օդային, ոչ ցամաքային կապ չունենք: Եթե սիրիահայեր են գալիս, ապա նրանք այլ երկրներ տեղափոխվածներն են, հիմնականում Լիբանանից: Այս պահին շաբաթական երկու չվերթ է իրականացվում Բեյրութ-Երևան, մեծ մասը սիրահայեր են: Այս պահին մասայական հոսք չունենք:
-Սիրիայում իրադարձությունների հնարավոր թեժացման դեպքում Հայաստանը պատրա՞ստ է ընդունել այնտեղ մնացած հայրենակիցներին:
-Այնտեղ իրավիճակը կարող է զարգանալ ցանկացած ուղղությամբ, համենայն դեպս մենք բոլոր ուղղությունների համար կարող ենք ասել, որ որոշակիորեն պատրաստ ենք:
-Նախարարությունը կապ պահպանո՞ւմ է հայ համայնքի հետ:
-Այո, ամեն օր տիկին նախարարը Սիրիայի մեր համայնքային իշխանությունների` դեսպանության, հյուպատոսարանի հետ: Ամեն օր ինֆորմացիա ենք ստանում հնարավոր զարգացումների մասին: Ամենակարևոր բանն այն է, որ հայկական համայնքում խուճապ գոյություն չունի: Կա տագնապ, որն ավելի խորն է նախորդ օրերի համեմատ: Շատ կարևոր է, որ մենք էլ` բոլորս միասին, խուճապի չմատնվենք, և ստեղծված իրավիճակին համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն, եթե նրանք ստիպված լինեն Հայաստան գալ:
-Քանի՞ հայ է այսօր ապրում Սիրայում:
-Մեր տվյալներով, Սիրայում մնացել է մոտ 50 հազար հայ, նրանք հիմնականում Հալեպում են, Դամասկոսում, Լաթակիայում: Մինչ այս իրադարձությունները, Սիրայում ապրող հայերի թվի վերաբերյալ երկու թիվ էր շրջանառվում, ոչ պաշտոնական տվյալներով մինչև 100 հազար հայ, պաշտոնական տվյալներով` մինչև 80 հազար հայ: Այս ամիսների ընթացքում ռազմական գործողությունների հետևանքով Սիրայում մահացել է 7 տասնյակ հայ:

Паники в армянской общине Сирии нет. Заверения главы аппарата Миндиаспоры Армении
В армянской общине Сирии паники нет: заметна тревога, которая глубже, чем в минувшие дни. Об этом в интервью Panorama.am заявил руководитель аппарата Министерства диаспоры Армении Фирдус Закарян, касаясь возможного обострения ситуации в Сирии, планов Армении в связи с этим, а также настроений в местной армянской общине.
-Прибывают ли сирийские армяне в Армению сейчас?
-Вот уже пятнадцать дней как у Армении нет ни воздушного, ни наземного сообщения с Сирией. Если сирийские армяне и приезжают, то это граждане, которые перебрались в другие страны, в основном Ливан. На данный момент в неделю осуществляются два рейса по маршруту Бейрут-Ереван, и главным образом приезжают сирийские армяне. Массового потока в настоящее время нет.
–Готова ли Армения в случае возможной эскалации конфликта в Сирии принять оставшихся там соотечественников?
-Ситуация в Сирии может развиваться в любом направлении, во всяком случае с учетом всех направлений мы можем утверждать, что в некоторой степени готовы.
-Поддерживает ли министерство связь с армянской общиной?
-Да, ежедневно министр Диаспоры устанавливает связь с руководством местной общины, посольством и консульством Армении. Ежедневно мы получаем информацию о возможных развитиях. Самое главное, что паники в армянской общине нет. Заметна тревога, которая глубже, нежели в минувшие дни. Очень важно, чтобы мы все вместе не поддавались панике и предприняли меры, созвучные сложившейся ситуации, если они вынуждены будут приехать в Армению.
– Сколько армян сейчас проживает в Сирии.
-По имеющимся у нас данным, в Сирии осталось около 50 тыс армян, они в основном живут в Алеппо, Дамаске и Латакии. До нынешних событий муссировались сведения о том, что по неофициальным данным там проживает до 100 тыс армян, а по официальным – до 80 тыс. За эти несколько месяцев в результате военных действий в Сирии погибло 70 армян.
Армения готова оказать максимальное содействие сирийским армянам. Заверения главы Миграционной службы РА