Բակո Սահակյանը շնորհավորել է արցախցիներին. «Մենք լի ենք վճռականությամբ ու հաստատակամությամբ»
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: Ուղերձում ասված է. «Սիրելի հայրենակիցներ,
Իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ:
Սա այն կարևորագույն պետական տոնն է, որը մենք ավանդաբար նշում ենք խորին հպարտության ու պատասխանատվության զգացումով համակված: Հպարտություն` իր ազատությունն ու անկախությունը քաջ զավակների արյամբ նվաճած և այժմ էլ ապագան սեփական ձեռքերով կերտող մեր հերոսական ժողովրդի համար: Պատասխանատվություն` մեծագույն զոհողությունների գնով ձեռք բերած պետականությունն օր օրի ամրապնդելու, հայրենի հողը շենացնելու, սերունդներին ուժեղ ու զարգացած հայրենիք թողնելու համար:
Մենք լի ենք վճռականությամբ ու հաստատակամությամբ` հաջողությամբ ու միասնաբար լուծելու այս բոլոր խնդիրները, լուծելու ամենօրյա համատեղ ու քրտնաջան աշխատանքի միջոցով, Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների գործուն աջակցությամբ:
Այս տոնական օրը մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք, զորացում ու բարգավաճում` Արցախի Հանրապետությանը»:

«Мы полны решимости и непоколебимости». Поздравительное послание президента НКР
Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян 2 сентября направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
От имени властей и от себя лично искренне поздравляю вас по случаю Дня Республики Арцах.
Этот важнейший государственный праздник мы традиционно отмечаем с чувством глубокой гордости и ответственности. Гордости – за наш героический народ, завоевавший свободу и независимость ценой крови своих смелых сынов и собственными силами кующий сейчас свое будущее. Ответственности – за последовательное укрепление приобретенной ценой больших потерь государственности, развитие родной страны, построение сильной и процветающей родины для будущих поколений.
Мы полны решимости и непоколебимости успешно и совместными усилиями решить все эти задачи, решить их посредством кропотливой каждодневной работы, при активном содействии наших братьев и сестер из Армении и Диаспоры.
В этот праздничный день вновь поздравляю весь наш народ и желаю ему мира, крепкого здоровья и всех благ, а Республике Арцах – усиления и благоденствия», – говорится в послании.