Մ. Մուսին. ԱՊՀ-ից ժամանած գրոհայինների վերապատրաստման ճամբարները Սիրիայում գլխավորում է Ադրբեջանի նախագահի անձնական թիկնապահը
15:25 03/09/2013
ԱՊՀ-ից ժամանած գրոհայինների վերապատրաստման ճամբարները Սիրիայում գլխավորում է Ադրբեջանի նախագահի անձնական թիկնապահը: Ընդհանուր առմամբ, Սիրիայում գրոհայինների շարքերում կռվում են ԱՊՀ հազարավոր քաղաքացիներ. նրանցից միայն 4000-ը ռուսաստանցի են, իսկ գրոհայինների ճամբարներում կան նաև բազմաքանակ ադրբեջանցիներ, ովքեր այժմ մահանում են «տասնյակներով»: Այդ մասին «Նեյրոմիր-ԹիՎի»-ի հետ զրույցում հայտարարել է վերջերս Սիրիայից վերադարձած փորձագետ Մարատ Մուսինը: Հարցազրույցի ձայնագրությունը կարելի է գտնել` այստեղ:
Մեկնաբանելով Դամասկոսի Ջոբար արվարձանում քիմիական զենքի կիրառման մասին տեղեկատվությունը` փորձագետը նշել է, որ Սիրիայի կառավարական զորքերի կողմից քիմիական զենք չի կիրառվել, ճիշտ հակառակը` հենց գրոհայիններն են քիմիական զենք կիրառում:
Մուսինն ընդգծել է, որ Արևմուտքն աջակցում է Սիրիայում ահաբեկչական էլիտային: «Երբ բարձրակարգ պրոֆեսիոնալները դառնան էլիտա, մնացածն, իհարկե, կնահանջեն», - ասել է նա: Ընդ որում, փորձագետն ընդգծել է. «Սիրիայում ԱՊՀ-ից ժամանած գրոհայինների վերապատրաստման ճամբարները գլխավորում է Իլհամ Ալիևի անձնական թիկնապահը»:
Նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդների հետ միասին պայքարող գրոհայինների տեղափոխումը ԱՊՀ-ից Սիրիա, ինչպես նկատել է Մուսինը, կատարվում է Թուրքիայի միջոցով:
«ԱՊՀ երկրների քաղաքացիները Սիրիա են ներթափանցում Թուրքիայի միջոցով: Սկզբում հանդիպում են թուրքերին, ովքեր տեղափոխում են նրանց մինչև սահմանը, որտեղ և հավաքվում են խմբերը: Տաքսին մոտենում է, նրանց իջեցնում անհրաժեշտ կետերում, որտեղից նրանք պետք է հատեն սահմանը: Այնուհետև մոտենում է թուրքական ոստիկանական մեքենան, հավաքում է փաստաթղթերը, տանում է բաժանմունք, սկանավորում է դրանք, վերադառնում է և վերադարձնում փաստաթղթերը: Սահմանը հատելուց հետո նրանց դիմավորում են ղրղզները, ովքեր ռուսերեն են խոսում», - նշում է Մուսինը:
Այնուհետև, ԱՊՀ քաղաքացիները հայտնվում է գրոհայինների ճամբարում: «Այնտեղ շատ են ադրբեջանցիները: Ո՞վ է պահում մեր շուկաները: Մեր խաղաղ առևտրականները: Նրանց այժմ Ջոբարում տասնյակներով են սպանում: Այժմ այդ ամբողջ խաժամուժն այնտեղ է», - ասել է Մուսինը:
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Սիրիայում բոլոր աղմկահարույց հանցագործությունները կատարում են հյուսիսային կովկասցիները: «Այժմ Սիրիայում պատրաստում են ահաբեկիչ առաջնորդների, ովքեր ապագայում վերադառնալու են Ռուսաստան», - կարծում է փորձագետը:
Ջոբարում Ալ-Քաիդայի ահաբեկիչներին դիմադրող կառավարական զորքերի մասին խոսելիս Մուսինը նշել է, որ այն բանից հետո, երբ սիրիական զորքը կես ժամվա ընթացքում գրավեց այդ թաղամասի հիմնական դիրքերը, ահաբեկիչների հրամանատարությունն իր շարքերը կարգի հրավիրելու համար գնդակահարել է 3 դաշտային հրամանատարների: Մուսինը նաև նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ չէ պատերազմի այն մարտավարությանը, որը կիրառվում է Սիրիայում, քանի որ այնտեղ զորքերը ստիպված են լինում հազարավոր ահաբեկիչների կողմից գրավված թաղամասեր ամբողջապես ավիրել:
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում ԶԼՄ-ները հայտնում էին Սիրիայում ադրբեջանցիների մահվան մի շարք դեպքերի մասին:
Ապրիլի սկզբին թուրքական կայքերը հաղորդեցին, որ Սիրիայում Ադրբեջանից մոտ 30 ահաբեկիչ է արդեն մահացել: Ադրբեջանցի կոնֆլիկտաբան Արիֆ Յունուսովի տվյալների համաձայն` Աֆղանստանում և Պակիստանում ավելի քան 300 իսլամիստ է կռվում, ովքեր ծնունդով Ադրբեջանից են: Ընդ որում, ըստ Արիֆ Յունուսովի և «ՖակտԽեբեր» պորտալի`Սիրիայում կռվում են ավելի քան 100 ադրբեջանցի ահաբեկիչ: Հենց ադրբեջանցի ահաբեկիչները «ջիհադ»-ին միանալու կոչ պարունակող տեսագրություն են տեղադրել համացանում:
Նշենք, որ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների և Ադրբեջանի միջև կապերը ստեղծվել են 1990-ականներին: Այն ժամանակ ադրբեջանական բանակը, ձախողելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ցուցաբերած ագրեսիան, մեծ կորուստներով նահանջում էր: Փորձելով փրկել իրավիճակը`Հեյդար Ալիևի գլխավորած կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ պատերազմում ներքաշեց միջազգային ահաբեկիչներին և ռադիկալ խմբավորումների անդամներին Աֆղանստանից (Գյուլբեդին Հեքմաթիարի խմբավորումը), Թուրքիայից («Գորշ գայլեր» և այլն), Չեչնիայից (Բասաևի, Ռադուևի խմբավորումները և այլն) և այլ տարածաշրջաններից:
Չնայած ադրբեջանական բանակի կազմում հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների և ահաբեկիչների` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ պատերազմում մասնակցությանը` ադրբեջանական ագրեսիան անհաջողություն կրեց և Բաքվի իշխանությունը ստիպված եղավ ԼՂՀ-ի և Հայաստանի հետ զինադադար կնքել: Սակայն միջազգային ահաբեկիչներն Ադրբեջանում իրենց անհրաժեշտ կապեր ձեռք բերեցին և հետագայում օգտագործեցին դրանք: Նրանց շարքերը համալրվում էին ադրբեջանցիներով, ովքեր այնուհետև մեկնում էին Աֆղանստան և Հյուսիսային Կովկաս, որտեղ մասնակցում էին միջազգային կոալիցիաների և ռուսական կառույցների դեմ կռվում:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիները ակտիվորեն մասնակցում են ահաբեկչական և ծայրահեղական գործունեությանը Ռուսաստանում, Աֆղանստանում և Սիրիայում: Հենց Ադրբեջանում այդ հանրապետության քաղաքացիները քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում Աֆղանստանում «զինված անօրինական խմբավորումների» գործունեությանը մասնակցելու պատճառով և դատապարտվում են չնչին ժամկետների ազատազրկման:

Marat Musin:Training camps for CIS militants in Syria are headed by personal bodyguard of Azerbaijani President Ilham Aliyev
Training camps for CIS militants in Syria of are headed by personal bodyguard of Azerbaijani President Ilham Aliyev. In general, thousands of CIS citizens are fighting on the militants’ side in Syria – there are over 4000 Russians there, and in the military camps there are also many Azerbaijanis, who are now "dying with groups," stated in his interview given to "Neyromir TV" expert Marat Musin who has recently returned from Syria. Video of the interview is available on “Youtube.”
Commenting on the use of chemical weapons in Jawbar, one of Damascus’ outskirts, the expert stressed that there have been no chemical attack by Syrian government forces; on the contrary, it is the militants who use chemical weapons. Thus, the militants already have the technology of producing artisanal chemical weapons.
Musin stated that the West promotes the terroristic elite in Syria. "When high-level professionals will be involved in the elite, the rest will surely show the white feather," he said. The expert also noted, "Training camps for terrorist from CIS are headed by Ilham Aliyev's personal bodyguard.”
The transfers of the mainstream flow of citizens from CIS countries to Syria, who are fighting on the side of President Bashar al-Assad’s enemy troops, as noted by Musin, pass through Turkey.
"CIS citizens enter Syria through Turkey. First they receive the Turks, who move them to the border, where they form groups. A taxi pulls up, takes them to the required places, where they have to cross the border by themselves. Then the Turkish police car pulls up, collects the documents, takes them to its police district, scans them, returns and hands them back. As soon as they crawl over the border the Kirghiz, who speak Russian, meet them," Musin says.
Then, the CIS citizens get into militants' camps. "There are a lot of Azerbaijanis there. Who holds the markets here? Our peaceful merchants. They get into Jawbar by packs. Now all this riff-raff is out there," said Musin.
He stressed at the same time that the most high-profile crimes in Syria are committed by the Russian who are originally from the North Caucasus. "At present terrorist leaders are being prepared in Syria, who will return to Russia in the future," the expert said.
Speaking on the terrorists of "Al-Qaeda" who oppose the governmental forces in Jawbar Musin stated that as soon as the Syrian army occupied the key positions in that area in half an hour, trying to bring order to its ranks the commanders of terrorists shot three of their commanders. Musin also noted that Russia is not ready for the tactics of the war which is used in Syria because the army there has to destroy entire neighborhoods occupied by small terroristic groups.
In the last period of time the media reported about a number of deaths of Azerbaijani terrorists in Syria. In early April, the Turkish sites have reported that about 30 terrorists from Azerbaijan have already been killed in Syria. According to the Azerbaijani conflict scientist Arif Yunus more than 300 Islamists from Azerbaijan are fighting in Syria, Afghanistan and Pakistan. However, according to Arif Yunus and the "Facthaber” portal, over 100 Azerbaijani terrorists are fighting in Syria. Azerbaijani terrorists had even placed an online video-record calling for "jihad."
Recall that the relationship between international terrorist groups and Azerbaijan originated in the early 1990s. That time, the Azerbaijani army, having failed in the aggression against Nagorno-Karabakh Republic (NKR), retreated with losses. Trying to save the situation, the Azerbaijani leadership, headed by Heydar Aliyev attracted to the war against the Armenians of Nagorno-Karabakh international terrorists and members of radical groups from Afghanistan (groupings of Gulbuddin Hekmatyar), Turkey ("Grey Wolves", etc.), Chechnya (groupings Basayev and Raduyev etc.) and some other regions.
Despite the involvement in of thousands of foreign mercenaries and terrorists in the Azerbaijani army during the war, the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh Republic failed, and the Baku authorities were forced to sign an armistice with the NKR and Armenia. However, international terrorists found ties in Azerbaijan, and used them in the future. Recruitment was conducted among Azerbaijanis, who then were sent to Afghanistan and the North Caucasus, where participated in the battles against the forces of the international coalition and Russian organizations.
In recent years, the citizens of Azerbaijan are actively involved in terrorist and extremist activities in Russia, Afghanistan and Syria. In Azerbaijan the citizens are brought to criminal liability for participating in "illegal armed groups" in Afghanistan, sentenced to minor terms of imprisonment.