Մ. Մուսին. ԱՊՀ-ից ժամանած գրոհայինների վերապատրաստման ճամբարները Սիրիայում գլխավորում է Ադրբեջանի նախագահի անձնական թիկնապահը
15:25 03/09/2013
ԱՊՀ-ից ժամանած գրոհայինների վերապատրաստման ճամբարները Սիրիայում գլխավորում է Ադրբեջանի նախագահի անձնական թիկնապահը: Ընդհանուր առմամբ, Սիրիայում գրոհայինների շարքերում կռվում են ԱՊՀ հազարավոր քաղաքացիներ. նրանցից միայն 4000-ը ռուսաստանցի են, իսկ գրոհայինների ճամբարներում կան նաև բազմաքանակ ադրբեջանցիներ, ովքեր այժմ մահանում են «տասնյակներով»: Այդ մասին «Նեյրոմիր-ԹիՎի»-ի հետ զրույցում հայտարարել է վերջերս Սիրիայից վերադարձած փորձագետ Մարատ Մուսինը: Հարցազրույցի ձայնագրությունը կարելի է գտնել` այստեղ:
Մեկնաբանելով Դամասկոսի Ջոբար արվարձանում քիմիական զենքի կիրառման մասին տեղեկատվությունը` փորձագետը նշել է, որ Սիրիայի կառավարական զորքերի կողմից քիմիական զենք չի կիրառվել, ճիշտ հակառակը` հենց գրոհայիններն են քիմիական զենք կիրառում:
Մուսինն ընդգծել է, որ Արևմուտքն աջակցում է Սիրիայում ահաբեկչական էլիտային: «Երբ բարձրակարգ պրոֆեսիոնալները դառնան էլիտա, մնացածն, իհարկե, կնահանջեն», - ասել է նա: Ընդ որում, փորձագետն ընդգծել է. «Սիրիայում ԱՊՀ-ից ժամանած գրոհայինների վերապատրաստման ճամբարները գլխավորում է Իլհամ Ալիևի անձնական թիկնապահը»:
Նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդների հետ միասին պայքարող գրոհայինների տեղափոխումը ԱՊՀ-ից Սիրիա, ինչպես նկատել է Մուսինը, կատարվում է Թուրքիայի միջոցով:
«ԱՊՀ երկրների քաղաքացիները Սիրիա են ներթափանցում Թուրքիայի միջոցով: Սկզբում հանդիպում են թուրքերին, ովքեր տեղափոխում են նրանց մինչև սահմանը, որտեղ և հավաքվում են խմբերը: Տաքսին մոտենում է, նրանց իջեցնում անհրաժեշտ կետերում, որտեղից նրանք պետք է հատեն սահմանը: Այնուհետև մոտենում է թուրքական ոստիկանական մեքենան, հավաքում է փաստաթղթերը, տանում է բաժանմունք, սկանավորում է դրանք, վերադառնում է և վերադարձնում փաստաթղթերը: Սահմանը հատելուց հետո նրանց դիմավորում են ղրղզները, ովքեր ռուսերեն են խոսում», - նշում է Մուսինը:
Այնուհետև, ԱՊՀ քաղաքացիները հայտնվում է գրոհայինների ճամբարում: «Այնտեղ շատ են ադրբեջանցիները: Ո՞վ է պահում մեր շուկաները: Մեր խաղաղ առևտրականները: Նրանց այժմ Ջոբարում տասնյակներով են սպանում: Այժմ այդ ամբողջ խաժամուժն այնտեղ է», - ասել է Մուսինը:
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Սիրիայում բոլոր աղմկահարույց հանցագործությունները կատարում են հյուսիսային կովկասցիները: «Այժմ Սիրիայում պատրաստում են ահաբեկիչ առաջնորդների, ովքեր ապագայում վերադառնալու են Ռուսաստան», - կարծում է փորձագետը:
Ջոբարում Ալ-Քաիդայի ահաբեկիչներին դիմադրող կառավարական զորքերի մասին խոսելիս Մուսինը նշել է, որ այն բանից հետո, երբ սիրիական զորքը կես ժամվա ընթացքում գրավեց այդ թաղամասի հիմնական դիրքերը, ահաբեկիչների հրամանատարությունն իր շարքերը կարգի հրավիրելու համար գնդակահարել է 3 դաշտային հրամանատարների: Մուսինը նաև նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ չէ պատերազմի այն մարտավարությանը, որը կիրառվում է Սիրիայում, քանի որ այնտեղ զորքերը ստիպված են լինում հազարավոր ահաբեկիչների կողմից գրավված թաղամասեր ամբողջապես ավիրել:
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում ԶԼՄ-ները հայտնում էին Սիրիայում ադրբեջանցիների մահվան մի շարք դեպքերի մասին:
Ապրիլի սկզբին թուրքական կայքերը հաղորդեցին, որ Սիրիայում Ադրբեջանից մոտ 30 ահաբեկիչ է արդեն մահացել: Ադրբեջանցի կոնֆլիկտաբան Արիֆ Յունուսովի տվյալների համաձայն` Աֆղանստանում և Պակիստանում ավելի քան 300 իսլամիստ է կռվում, ովքեր ծնունդով Ադրբեջանից են: Ընդ որում, ըստ Արիֆ Յունուսովի և «ՖակտԽեբեր» պորտալի`Սիրիայում կռվում են ավելի քան 100 ադրբեջանցի ահաբեկիչ: Հենց ադրբեջանցի ահաբեկիչները «ջիհադ»-ին միանալու կոչ պարունակող տեսագրություն են տեղադրել համացանում:
Նշենք, որ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների և Ադրբեջանի միջև կապերը ստեղծվել են 1990-ականներին: Այն ժամանակ ադրբեջանական բանակը, ձախողելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ցուցաբերած ագրեսիան, մեծ կորուստներով նահանջում էր: Փորձելով փրկել իրավիճակը`Հեյդար Ալիևի գլխավորած կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ պատերազմում ներքաշեց միջազգային ահաբեկիչներին և ռադիկալ խմբավորումների անդամներին Աֆղանստանից (Գյուլբեդին Հեքմաթիարի խմբավորումը), Թուրքիայից («Գորշ գայլեր» և այլն), Չեչնիայից (Բասաևի, Ռադուևի խմբավորումները և այլն) և այլ տարածաշրջաններից:
Չնայած ադրբեջանական բանակի կազմում հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների և ահաբեկիչների` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ պատերազմում մասնակցությանը` ադրբեջանական ագրեսիան անհաջողություն կրեց և Բաքվի իշխանությունը ստիպված եղավ ԼՂՀ-ի և Հայաստանի հետ զինադադար կնքել: Սակայն միջազգային ահաբեկիչներն Ադրբեջանում իրենց անհրաժեշտ կապեր ձեռք բերեցին և հետագայում օգտագործեցին դրանք: Նրանց շարքերը համալրվում էին ադրբեջանցիներով, ովքեր այնուհետև մեկնում էին Աֆղանստան և Հյուսիսային Կովկաս, որտեղ մասնակցում էին միջազգային կոալիցիաների և ռուսական կառույցների դեմ կռվում:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիները ակտիվորեն մասնակցում են ահաբեկչական և ծայրահեղական գործունեությանը Ռուսաստանում, Աֆղանստանում և Սիրիայում: Հենց Ադրբեջանում այդ հանրապետության քաղաքացիները քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում Աֆղանստանում «զինված անօրինական խմբավորումների» գործունեությանը մասնակցելու պատճառով և դատապարտվում են չնչին ժամկետների ազատազրկման:

М. Мусин: Лагеря по подготовке боевиков из СНГ в Сирии возглавляет личный телохранитель президента Азербайджана Ильхама Алиева
11:01 03/09/2013
Лагеря по подготовке боевиков из СНГ в Сирии возглавляет личный телохранитель президента Азербайджана Ильхама Алиева. В целом на стороне боевиков в Сирии воюют тысячи граждан СНГ – только россиян более 4 000, а в лагерях боевиков также много и азербайджанцев, которые сейчас «гибнут пачками». Об этом в беседе с «Нейромир-ТВ» заявил недавно вернувшийся из Сирии эксперт Марат Мусин. Видеозапись интервью доступна на сервисе «Youtube».
Комментируя информацию о применении химоружия в пригороде Дамаска – Джобаре, эксперт подчеркнул, что никакой химической атаки со стороны правительственных войск Сирии не было, напротив именно боевики применяют химическое оружие. При этом боевики уже обладают технологиями кустарного производства химического оружия.
Мусин отметил, что Запад продвигает в Сирии террористическую элиту. «Когда выбьют в элиты профессионалов высокого уровня, остальные, конечно, хвост подожмут», – сказал он. При этом эксперт подчеркнул: «Лагеря по подготовке террористов из СНГ возглавляет личный телохранитель Ильхама Алиева».
Переброска основного потока граждан из стран СНГ в Сирию, которые воюют на стороне противников президента Башара Асада, как заметил Мусин, происходит через Турцию.
«Граждане стран СНГ проникают в Сирию через Турцию. Сначала встречают турок, которые перебрасывают их на границу, где собирают группы. Такси подъезжает, подкидывает их в нужные точки, где надо самим границу перейти. Затем подъезжает турецкая полицейская машина, собирает документы, увозит к себе в участок, сканирует их, приезжает и вручает их обратно. После того, как они переползают границу. Их встречают киргизы – по-русски говорят», – отметил Мусин.
Далее, граждане СНГ попадают в лагеря боевиков. «Там много азербайджанцев. Кто у нас рынки держит? Наши мирные торговцы. Их сейчас в Джобаре пачками кладут. Сейчас вся эта шушера там», – сказал Мусин.
При этом он подчеркнул, что самые резонансные преступления в Сирии совершают россияне – выходцы с Северного Кавказа. «Сейчас нам в Сирии готовят террористических лидеров, которые в будущем вернутся в Россию», – считает эксперт.
Говоря о противостоящих правительственным войскам в Джобаре террористах «Аль-Каеды», Мусин отметил, что после того, как сирийская армия за полчаса взяла ключевые позиции в этом районе, командование террористов, пытаясь навести порядок в своих рядах, расстреляло 3 полевых командиров. Мусин также отметил, что Россия не готова к той тактике войны, которая применяется в Сирии, так как там армии приходится разрушать целые кварталы, занятые тысячными группировками террористов.
Напомним, что за последнее время СМИ сообщали о ряде фактов смерти азербайджанских террористов в Сирии. В начале апреля турецкие сайты сообщили, что в Сирии уже погибло около 30 террористов из Азербайджана. По данным азербайджанского конфликтолога Арифа Юнуса, в Сирии, Афганистане и Пакистане воюют более 300 исламистов – выходцев из Азербайджана. При этом только в Сирии, по данным А. Юнуса и портала «Фактхабер», воюют более 100 азербайджанских террористов. Сами азербайджанские террористы размещали в Интернете видео-обращения с призывом к «джихаду».
Отметим, что связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (НКР), отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов.
Несмотря на участие в войне в составе азербайджанской армии тысяч иностранных наемников и террористов, азербайджанская агрессия против Нагорно-Карабахской Республики потерпела неудачу и бакинские власти были вынуждены подписать перемирие с представителями НКР и Армении. Однако международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане и пользовались ими в дальнейшем. Велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур.
В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане и Сирии. В самом Азербайджане граждане этой республики, привлеченные к уголовной ответственности за участие в «незаконных вооруженных формированиях» в Афганистане, приговариваются к незначительным срокам лишения свободы.