Ա.Արեշև. Համաձայնեցված փաստաթղթերը ամենևին էլ չեն բացառում Երևանի համագործակցությունը ԵՄ անդամ երկրների հետ
«Հայաստանում պրոեվրոպական ուժերի ավելորդ էմոցիոնալությունը ինձ փոքր-ինչ արհեստական է թվում, քանի որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ու ըստ այդմ համաձայնեցված փաստաթղթերը ամենևին էլ չեն բացառում Երևանի համագործակցությունը ԵՄ անդամ երկրների հետ առանձին ուղղություններով»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով ՀՀ և ՌԴ նախագահների մոսկովյան հանդիպման արդյունքները ասաց ՌԴ հայտնի քաղաքագետ Անդրեյ Արեշևը:
Նրա խոսքով, հայկական կողմի «և-և» սզբունքը, որի մասին վերջերս հայտարարել էր նախագահ Սարգսյանը, հենց եվրոպացիների համար ընդունելի չէր և նրանց թիկունքում կանգնած ԱՄՆ-ի, որոնք թեև ոչ ուղղակի, բայց տնտեսական համագործակցության հարցերը կապում էին բոլորովին այլ խնդրի հետ.
«Վերջ. ՀՀ իշխանությունների համար այս ամենը պահանջում էր հստակեցնել առաջնահերթությունները, ինչն էլ, փաստորեն, արվեց Մոսկվայում` հաշվի առնելով երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող սերտ հարաբերությունները, խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերը, ռուսական շուկայի կարևորությունը հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների, աշխատանքային միգրացիայի համար և այլն» ,- թվարկեց քաղաքագետ Արեշևն ու ավելացրեց` այն, ինչի մասին հայտարարվեց, տրամաբանական, ավելին` կանխատեսելի քայլ էր:
Նա նաև նշեց, որ նախագահ Սարգսյանի այցը Մոսկվա կարող էր և չկայանալ, եթե վստահություն չլիներ, որ դրա արդյունքներով կարվեն բավականին լուրջ, պարտավորեցնող հայտարարություններ: Երկարատև հեռանկարում մոսկովյան այս բանակցությունները, ըստ Արեշևի, կնպաստեն Հայաստանի քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավմանը, ներքաղաքական կայունության ամրապնդմանը հերթական քաղաքական սեզոնին ընդառաջ, որը կարող է այդքան էլ հեշտ չլինել:

Андрей Арешев: Согласованные документы вовсе не исключают сотрудничества Еревана со странами Европейского Союза
«Излишние эмоции со стороны проевропейских сил в Армении представляются мне несколько наигранными, так как заявления по итогам переговоров президента Армении в Москве и согласованные документы вовсе не исключают сотрудничества Еревана со странами Европейского Союза по отдельным направлениям», – сказал в интервью Panorama.am российский политолог Андрей Арешев, комментируя заявление президента Армении Сержа Саргсяна по итогам состоявшей 3 сентября встречи с главой РФ Владимиром Путиным о намерении РА вступить в Таможенный союз.
По словам политолога, принцип «и – и», отстаиваемый армянской стороной, «не находил понимания в первую очередь у европейцев (и стоящих за ними США), пусть и косвенно, но увязывающих вопросы экономического сотрудничества с проблематикой совсем иного рода».
«Кончено, это подразумевало для армянского руководства необходимость определённой расстановки приоритетов, что, собственно, и было сделано в Москве – с учётом тесных двусторонних связей наших государств в сфере безопасности, крупных инфраструктурных проектов, важности российского рынка для армянской сельскохозяйственной продукции, трудовой миграции и т.д.», – отметил Андрей Арешев, добавив: «То, о чем было заявлено – весьма логичный, более того, прогнозировавшийся шаг».
«Очевидно, что визит президента Армении в Москву не мог бы состояться, если бы не было уверенности в том, что по его итогам будут сделаны достаточно серьезные, обязывающие заявления. В долгосрочном плане эти переговоры в Москве будут способствовать улучшению социально-экономического положения граждан Армении, укреплению внутриполитической стабильности в стране накануне очередного политического сезона, который может оказаться вовсе непростым», – резюмировал политолог.
Напомним, накануне, 3 сентября, президент РА Серж Саргсян после встречи с главой российского государства Владимиром Путиным в Москве заявил, что желание Армении присоединиться к Таможенному союзу – рациональное решение, которое не является отказом от диалога с европейскими структурами.