«Finanacial Times». Դեպի Մոսկվա հայացք գցելով Երևան ընկեր է ձեռք բերում
Հայաստանն ավելի շատ մոտենում է Մոսկվային և հեռվանում Բրյուսելից: Այս մասին գրում է «Finanacial Times» պարբերականը:
«Այս շաբաթ Հայաստանի կողմից արված այն հայտարարությունը, թե միանում է Ռուսաստանի կողմից ղեկավարվող Մաքսային միությանը, ցնցեց Կենտորնական և Արևելյան Եվրոպային: Պուտինը մրցակցում է Բրյուսելի պաշտոնյաների հետ, քանի որ նրանք Հայաստանին ավելի էին մոտցրել Եվրամիությանը:
Ռուսաստանը միությանը անդամագրվելու հարցում փորձում է սպառնալ տարածաշրջանի պետություններին. անգամ Բելառուսի հետ հարաբերությունները սրվեցին, երբ Մինսկը անցյալ շաբաթ որոշում կայացրեց ձերբակալել ռուս գործարարին:
ՀՀ նախագահը, կարծես, փորձում է մանրևել: Նա միգուցե հույս ունի, որ այս քայլով կպաշտպանի Հայաստանին, քանի որ հարևան Ադրբեջանի հետ ԼՂ տարածքի հարցում լարվածությունը դեռ մեծ է: Շփման գծում շարունակվում են կրակոցները, և անցյալ ամիս նավթով հարուստ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ ՌԴ-Ադրբեջան ռազմական համագործակցությունը հասել է 4 մլրդ դոլարի: Դեպի Մոսկվա հայացք գցելով Երևան ընկեր է ձեռք բերում և եթե Բաքվի հետ պատերազմ սկսի, կարող է ՌԴ-ին դիմել:
Տնտեսական գործոնը նույնպես դեր է խաղում այս որոշման համար: Ռուսաստանը միլիոնավոր հայերի «տունն է» և այնտեղից հայերը գումարներ են ուղարկում դեպի հայրենիք: Ավելին, Ռուսաստանը Հայաստանի առևտրային գործընկերն է և ամենամեծ օտարեկրյա ներդրողը»,-գրում է ««Finanacial Times»-ը:

Financial Times: При принятии решения о вступлении Армении в Таможенный союз важную роль сыграл экономический фактор
Армения все более приближается к Москве и отдаляется от Брюсселя. Об этом пишет Financial Times, анализируя решение о вступлении Армении в Таможенный союз, о котором стало известно по итогам встречи президента РА Сержа Саргсяна с главой РФ Владимиром Путиным 3 сентября в Москве.
«На этой неделе сделанное Арменией заявление о том, что она присоединяется к руководимому Россией Таможенному союзу, поразило Центральную и Западную Европу. Путин состязается с должностными лицами Брюсселя, которые приблизили Армению к ЕС», – пишет авторитетная международная деловая газета.
Автор материала в британском издании полагает, что Россия в вопросе членства в Таможенном союзе оказывает давление на страны региона. Согласно материалу, президент РА старается сбалансировать ситуацию.
«Быть может, он надеется, что данным шагом защитит Армению, поскольку с соседним Азербайджаном из-за Карабахского вопроса отношения довольно натянутые. На линии соприкосновения продолжают звучать выстрелы, и на прошлой неделе президент богатого нефтью Азербайджана Ильхам Алиев объявил, что показатель военного сотрудничества между РФ и Азербайджаном достиг суммы в 4 млрд. долларов. Обратившись в сторону Москвы, Армения приобретает союзника, и если начнется война с Баку, то Ереван сможет обратиться к России», – говорится в публикации.
Согласно статье, экономический фактор также играл роль при принятии данного решения. «Россия – страна, где живут миллионы армян, оттуда они осуществляют денежные переводы на родину. Более того, Россия является торговым партнером Армении и самым большим иностранным инвестором», – пишет издание.