Սյունիքի նախկին մարզպետի որդու և Զ.Նիկողոսյանի խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնելու որոշում է կայացվել
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության ՀԿԳ քննչական բաժնի վարույթում քննվող 2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով, գործի օրինական, հիմնավորված և արդարացի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները բացահայտելու նպատակով հավաքված ապացույցները բազմակողմանի և օբյեկտիվ ստուգման, ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության, այլ ապացույցների հետ համադրման և ապացույցները դրանց համակցության մեջ գնահատելով, հիմնավորվել է, որ մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի և Զարզանդ Նիկողոսյանի գործողություններն ակնհայտ համապատասխանում են անհրաժեշտ պաշտպանության հատկանիշներին, նրանց արարքներում անհրաժեշտ պաշտպանության իրավաչափության բոլոր պայմաններն առկա են:
ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունից հայտնում են, որ վերոգրյալը հիմք ընդունելով 07.09.2013թ. որոշումներ են կայացվել մեղադրյալներ Զարզանդ Նիկողոսյանի և Տիգրան Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնելու, ինչպես նաև քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
«Միաժամանակ պարզաբանում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 263 հոդվածի կարգով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումները, դրանց պատճենն ստանալուց 7 օրվա ընթացքում մեղադրյալների, նրանց պաշտպանների, տուժողների, նրանց ներկայացուցիչների կողմից կարող են բողոքարկվել վերադաս դատախազին»,-ասված է ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
Թեմային առնչվող`
Սուրիկ Խաչատրյանի որդին ձերբակալվել է
Զինդատախազություն. Ինչ զենքեր են առգրավվել Ս.Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ հարուցված քրգործի շրջանակներում

Дело по факту ЧП в Горисе. Сын экс-губернатора Сюникской области Армении – Тигран Хачатрян – освобожден
Прекращено уголовное преследование в отношении сына бывшего губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна – и другого обвиняемого в рамках дела по факту стрельбы в Горисе Зарзанда Никогосяна. Об этом сообщает пресс-служба Следственной службы Минобороны Армении.
В релизе, в частности, отмечается:
«Расследуемое следственным отделом по особо важным делам Следственной службы Министерства обороны Армении уголовное дело, возбужденное по факту инцидента, имевшего место 1 июня 2013г. возле особняка ныне уже отставного губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, в ходе всесторонней и объективной проверки доказательств, собранных с целью раскрытия обстоятельств дела, представляющих важное значение для вынесения законного, обоснованного и справедливого решения, анализа добытых доказательств, сопоставления их с иными доказательствами и в ходе оценки доказательств в их совокупности было обоснованно, что действия обвиняемых Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна явно соответствуют признакам необходимой обороны, в их действиях наличествуют все условия правомерности необходимой обороны.
Приняв за основание вышеизложенное, 07.09.2013г. были приняты решения об отмене избранной в отношении обвиняемых Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна меры пресечения в виде заключения под стражу, а также о прекращении в их отношении уголовного преследования.
В то же самое время Следственная служба Минобороны Армении поясняет, что в порядке, установленном ст. 263 Уголовно-процессуального кодекса РА, решения о приостановлении уголовного преследования в течение 7 дней после получения их копий могут быть обжалованы обвиняемыми, их адвокатами, потерпевшими, их представителями вышестоящему прокурору».
Полковнику Артаку Будагяну было предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст. 137 («Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества в крупном размере, если при этом была реальная опасность осуществления этой угрозы») УК РА.