Orange-ի տնօրենը վստահ է. Հայաստանում բջջային կապի ոլորտը կդառնա էլ ավելի մրցունակ
«Շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայություն մատուցող օպերատորների միությունը» սեպտեմբերի 4-ին հայտարարել է մրցույթ` կենտրոնացված տվյալների բազայի ավտոմատացված համակարգի ստեղծման ու սպասարկման ծառայություններ մատուցող ընտրելու համար: Համակարգի միջոցով հնարավոր կլինի ապահովել շարժական կապի համարների տեղափոխելիության գործընթացը 2014թ. հունվարից: Այդ առթիվ այսօր լրագրողների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ Orange Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը նշել է.
«Շատ ուրախ ենք տեղեկացնել, որ շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության իրականացմանն ուղված աշխատանքները առաջընթաց են ապրում: Վստահ ենք, որ այս համակարգի ներդրման շնորհիվ Հայաստանում բջջային կապի ոլորտը կդառնա էլ ավելի մրցունակ, այն կնպաստի բջջային ծառայությունների որակի բարելավմանը, որից միմիայն կշահի բաժանորդը»:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից հիշեցնում են, որ 2013թ. հուլիսի 30-ին Հայաստանի շարժական կապի երեք օպերատորները հիմնեցին «Շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայություն մատուցող օպերատորների միություն», որի նպատակն է ստեղծել և շահագործել շարժական կապի հեռախոսահամարների տեղափոխելիության ծառայությունները Հայաստանում:
Շարժական կապի համարների տեղափոխելիության համակարգը բաժանորդներին կտա ազատություն` ընտրելու ցանկացած օպերատոր՝ պահպանելով իրենց ներկա հեռախոսահամարը: ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2012թ.-ի դեկտեմբերի 14-ի թիվ 530ա որոշման համաձայն՝ համակարգը կներդրվի 2014թ.-ի հունվարի 1-ին:

Orange welcomes progress of mobile number portability implementation in Armenia
On the 4th of September the “Union of Operators Providing Mobile Number Portability Services” announced a tender for the selection of a centralized database set-up and maintenance provider for mobile number portability implementation. The system will allow to implement the mobile number portability in Armenia from January 2014.
On that occasion, today, in an interview with journalists Francis Gelibter, the CEO of Orange Armenia noted: “We are very happy to announce that the implementation of mobile number portability service is progressing. We are confident that thanks to implementation of mobile number portability, the mobile communication industry in Armenia will become even more competitive, which in its turn will contribute to improving the quality of services in the country and the customers will only benefit from it.”
On 30th of July 2013, the “Union of Operators Providing Mobile Number Portability Services” has been established by the three mobile operators of Armenia in order to set up and operate mobile number portability services in Armenia.
The mobile number portability will give freedom to customers to choose whichever operator they prefer, while keeping their mobile number. In compliance with RA Public Services Regulatory Commission decree No. 530A dated December 14, 2012 the service will be launched on January 1, 2014, Orange press service reported.