«Տաթևեր» ճոպանուղին նվազեցրել է Տաթև գյուղից միգրացիոն հոսքերը. Ճոպանուղու տնօրեն (տեսանյութ)
«Տաթևեր» ճոպանուղում այս տարի զբոսաշրջիկների ակտիվությունը սպասվածից մեծ էր. նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է 12-14 տոկոս աճ: Այդ մասին Սյունիքի մարզում, հենց ճոպանուղու հարևանությամբ փոքրաթիվ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց «Տաթևեր» ճոպանուղու տնօրեն Վահան Մելիքսեթյանը:
Նա վստահեցրեց, որ ճոպանուղին տեխնիկապես իդեալական վիճակում է և վեց ամիսը մեկ այստեղ տեխզննումներ են կատարվում` Հայաստանի տեխնիկական անվտանգության կենտրոնի և շվեյցարացի մասնագետների կողմից:
Վերջին երեք տարիների ընթացքում, ինչ ճոպանուղին սկսել է աշխատել, 200 հազարից ավելի այցելու են սպասարկել: Բացի այդ, ինչպես ասաց տնօրենը, Տաթևի ու հարակից գյուղերի բնակիչների համար 65 աշխատատեղ է ապահովվել: «Հարակից համայնքների բնակիչները օգտվում են արտոնյալ պայմաններից և ճոպանուղու տոմսը վճարում են 500 դրամ», -շարունակեց Մելիքսեթյանը:
Ճոպանուղու տնօրենը ասաց նաև, որ տարածքը տուրիստական կենտրոն դարձնելու համար դեռ երկար ճանապարհ ունեն անցնելու, սակայն մինչև այդ էլ զբոսաշրջիկների ակտիվություն նկատում են:
Մի առիթով Տաթևի գյուղապետ Մուրադ Սիմոնյանը պատկերավոր նկատել էր, որ «Տաթևեր» ճոպանուղին գյուղում կյանքը չի աշխուժացրել և անգամ մի երեխա չի բերել գյուղ: Ճոպանուղու տնօրենն ի պատասխան արձագանքեց կատակով. «Մեր աշխատողները ամուսնացել են և շուտով կլինի երեխա, բայց նաև Տաթևին տվեց մեծ շարժ, տուրիստական հոսք: Միգրացիոն հոսքերը միանշանակ պակասեցին, ինչը պայմանավորված էր աշխատատեղերի ստեղծմամբ»:

Директор «Крыльев Татева»: Число посетивших канатную дорогу туристов возросло на 12-14%
В этом году канатную дорогу «Крылья Татева» посетило на 12-14% больше туристов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, и этот показатель превысил все ожидания. Об этом в беседе с группой журналистов заявил директор канатной дороги «Крылья Татева» Ваан Меликсетян.
Он заверил, что в техническом плане канатная дорога находится в идеальном состоянии, добавив, что через каждые шесть месяцев она проходит технический осмотр.
С введением канатной дороги в эксплуатацию было обслужено порядка 200 тыс. человек. При этом данный проект повлиял и на занятость местного населения. Для них было создано 65 новых рабочих мест.
В. Меликсетян также подчеркнул, что появление канатной дороги сделало Татевский монастырь более привлекательным для туристов. «Однозначно уменьшился и миграционный поток, что обусловлено созданием рабочих мест.
Между тем, продолжает оставаться в нерабочем состоянии печально известный биотуалет, который стал предметом общественного скандала из-за своей дороговизны.