«ԱրմենՏել» ընկերությունը կօգնի մարզերի երեխաներին ձեռք բերել մասնագիտություն
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (ապրանքանիշը Beeline) Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի հետ համատեղ հայտարարում են «Իրագործի´ր» նախագծի մեկնարկի մասին, որի նպատակն է լուծել կրթական և սոցիալական խնդիրները Հայաստանի գյուղական համայնքներում: Նախաձեռնության շրջանակում Արմավիրի մարզի երկու համայնքում կգործարկվեն չորս արհեստագործական խմբակ, որոնք հնարավորություն կտան Մյասնիկյան և Քարակերտ համայնքների դպրոցների աշակերտներին ձեռք բերել մարզերում պահանջված մասնագիտություններ:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ծրագրին կմասնակցի 35 երեխա, ովքեր կներգրավեն խեցեգործություն, մետաղի գեղարվեստական մշակման, գորգագործության և կահույքագործության արհեստագործական խմբակներից որևէ մեկում: Խեցեգործության և մետաղի գեղարվեստական մշակման այդ թվում արծաթագործության դասընթացները կիրականացվեն Արմավիրի մարզի Մյասնիկյան համայնքում գործող Լևոն Գալչյան կենտրոնում: Քարակերտում երեխաները գորգագործության դասընթացներ կանցնեն Գրիգոր Նարեկացի հոգևոր կենտրոնում, իսկ կահույքագործության խմբակը կգործի Արթվիլշին կահույքագործական արտադրամասում:
«ԱրմենՏել» ընկերության կորպորատիվ պատասխանատվության մեջ հիմնական ուղղություններից մեկն աճող սերնդին ուղղված սոցիալական ծրագրերին աջակցությունն է: Մենք նաև մեծ տեղ ենք հատկացնում մարզերի զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և կարծում ենք, որ մեր հիմնական նպատակն է օգնել մարդկանց փոխել իրենց կյանքը դեպի լավը: Կարևոր է այն փաստը, որ մենք ստեղծում ենք նոր հնարավորություններ երեխաների զարգացման համար, ովքեր այօր արդեն կստանան մասնագիտական հմտություններ, իսկ հետագայում կդառնան իրենց գործի վարպետներ և վաղվա օրվա կերտողներ», - ասել է «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի կարևորագույն նպատակներից մեկը գյուղերում ապրող երեխաներին իրենց տաղանդները դրսևորելու հնարավորություններ ընձեռելն է։ Ոչ բոլոր երեխաներն են իրենց ուժեղ համարում ակադեմիական ոլորտում։ Այս ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի բազմաթիվ երեխաների ինքնադրսևորվելու և մասնագիտություն ձեռք բերելու հարցերում։ Շնորհակալ ենք «ԱրմենՏել» ընկերությանը երեխաների ապագայի կերտման գործում ներդրում կատարելու համար»,- ասել է Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սերոբ Խաչատրյանը:
Ծրագրի ավարտին Երևանում կկազմակերպվի խմբակներում ներառված երեխաների աշխատանքների ցուցահանդես:
Նշենք, որ «ԱրմենՏել» ընկերությունը Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի հետ ունի համատեղ ծրագրերի իրականացման հարուստ փորձ: Հաջողությամբ ավարտվել են շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված կտորե պայուսակների պատրաստման և տարածման ծրագիրը, ինչպես նաև ուսուցիչների համակարգչային գրագիտության բարձացմանն ուղղված ծրագիրը, որն իրականացվել է ՀՀ մարզերում:

В Армении стартует проект «Осуществи!». Получить профессию смогут десятки детей из регионов
ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) совместно с ОО Фонд Дети Армении объявляют о запуске проекта «Осуществи!», который направлен на разрешение образовательно-социальных вопросов в сельских общинах Армении. В рамках инициативы в двух общинах Армавирской области Армении будут задействованы четыре ремесленных кружка, которые позволят ученикам школ с. Мясникян и с. Каракерт получить востребованные в сельских регионах профессии. Об этом сообщает Служба по связям с общественностью компании.
Участие в проекте принимают 35 детей, которые пройдут обучение в кружках керамики, художественной обработки металла, ковроткачества и изготовления мебели. Кружки керамики и обработки металла, в том числе серебра, будут организованы в Центре Левона Галчяна общины Мясникян. В Каракерте дети будут обучены ремеслам ковроткачества – в Духовном центре Григор Нарекаци, и изготовлению мебели – в действующем в общине мебельном предприятии.
«В корпоративной политике компании «АрменТел» основное место традиционно занимают социальные программы для подрастающего поколения. Также мы придаем большое значение региональному развитию и считаем, что основная наша задача – помочь людям изменить свою жизнь к лучшему. Важен тот факт, что мы создаем новые возможности для детей, которые сегодня получат профессиональные навыки, а в дальнейшем смогут стать мастерами своего дела и созидателями завтрашнего дня», – отметил Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Андрей Пятахин.
«Одна из главных целей Фонда Дети Армении – позволить детям из регионов проявить свои таланты. Не все дети считают себя склонными к университетскому образованию. Эта программа позволит многочисленным детям проявить себя и овладеть профессией. Выражаем благодарность компании «АрменТел» за вклад в обеспечение достойного будущего детей», – сказал Исполнительный директор Фонда Дети Армении Сероб Хачатрян.
По завершении проекта в Ереване будет организована выставка работ детей, прошедших обучение в кружках.
Напомним, что у компании «АрменТел» и Фонда Дети Армении есть богатый опыт удачного осуществления совместных программ. Успешно завершены проекты по изготовлению и распространению экологических матерчатых сумок и, оказавшаяся крайне эффективной, программа по повышению компьютерной грамотности педагогов в регионах Армении.