Վերջին շրջանում Իրանը Ադրբեջանին մեղադրում է իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի գրական ժառանգությունը աղավաղելու մեջ: Իրանի ԱԳՆ-ն, Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը, Մեջլիսի պատգամավորներ անդրադարձել են այդ խնդրին՝ դատապարտելով Բաքվի գործողությունները: Այդ հարցում պարզաբանումներ ստանալու նպատակով Panorama.am-ը դիմեց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանին:
«Զավեշտալի է, որ Ադրբեջանական հանրապետությունը, ունենալով ընդամենը 95 տարվա պատմություն, Իրանի գրականության 12-րդ դարի մեծագույն դասականներից մեկին՝ պարսկալեզու բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին համարում է «ադրբեջանական» գրող»,-նշեց Իսրայելյանը և հավելեց. «Այն ամենը, ինչ կատարվում է Գյանջավիի ժառանգության շուրջ, միանգամայն տեղավորվում է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող կեղծ քարոզչության շրջանակներում. Այն է՝ տարածքային անհիմն պահանջներ ներկայացնել հարևաններին, խեղաթյուրել պատմությունը՝ այդ կերպ կերտելով «հին ադրբեջանական» պատմությունը»:
Անդրադառնալով թեմայի առնչությամբ Իրանի բարձրացրած աղմուկին՝ Իսրայելյանը նշեց. «Առաջին անգամը չէ, որ Նիզամի Գյանջավիի հարցը հայտնվում է իրանաադրբեջանական հարաբերությունների օրակարգում: Օրինակ, նախորդ տարի, երբ որպես ադրբեջանական գրող՝ Գյանջավիի արձանը տեղադրվեց Հռոմի այգիներից մեկում, իրանցի մտավորականները ևս իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրին: Իրանի նոր իշխանությունների հայտարարությունները՝ ի դեմս ԱԳՆ-ի և Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանի, նախորդների համեմատ ավելի կտրուկ են՝ զերծ ավելորդ դիվանագիտական ձևակերպումներից»:
«Ամբողջ աշխարհը մարմինն է, իսկ Իրանը`սիրտը»,-մեջբերելով Գյանջավիի խոսքերը, իրանագետը հավելեց. «Գիտեք, Ադրբեջանի առաջ քաշած միակ փաստարկն այն է, որ այն քաղաքը, որտեղ ծնվել է իրանցի բանաստեղծը, գտնվում է ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում, հետևաբար ադրբեջանական գրող է: Սակայն պետք է նշել, որ նրա ծննդվայրի առնչությամբ տեղեկություններն այդքան էլ հստակ չեն: Որոշ աղբյուրներ նշում են Իրանի ներկայիս Մարքազի (Կենտրոնական) նահագում գտնվող Թաֆրեշ (Թադ) շրջանը, իսկ որոշ աղբյուրների համաձայն՝ Գյանջավին ծնվել է Գանձակում (քաղաք` ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում), իսկ նրա ծնողները՝ Իրանի Ղոմ քաղաքից են: Գյանջավին իր ստեղծագործություններում նույնիսկ մի բեյթ (երկտող) չի գրել այլ լեզվով: Նրա բոլոր ստեղծագործությունները բացառապես գրված են ժամանակի մշակված գրական պարսկերենով»:
«Քաղաքականությունը մշակույթից անհրաժեշտ է տարանջատել. Համաշխարհային մշակույթի պահպանության համար պատասխանատու միջազգային կազմակերպությունները գոնե մշակույթի հարցում պետք է անաչառ մոտեցում ցուցաբերեն և թույլ չտան, որպեսզի Ադրբեջանը, ահռլեի ֆինանսական միջոցներ ծախսելով, սեփականացնի հարևան ազգերի մշակույթը»,-եզրափակեց Իսրայելյանը:

Востоковед: Международные структуры должны пресечь попытки Азербайджана присвоить культуру соседних стран, в том числе и Ирана
В последнее время Иран обвиняет Азербайджан в присвоении литературного наследия иранского поэта Низами Гянджеви. К проблеме обратились МИД, посол Ирана в Азербайджане, депутаты Меджлиса Ирана, осудив действия Баку.
Анализируя в беседе с корреспондентом Panorama.am вышеупомянутый факт, востоковед, специалист по Ирану Армен Исраелян отметил: «Примечательно, что Азербайджанская Республика, имея лишь 95-летнюю историю существования, считает „азербайджанским” одного из величайших классиков иранской литературы 12 века, фарсиязычного поэта Низами Гянджеви. Все то, что происходит вокруг литературного наследия Гянджеви, однозначно умещается в рамки лживой пропаганды, осуществляемой Азербайджаном, в частности, предъявление необоснованных требований соседним странам, искажение истории и создание таким образом истории „древнего Азербайджана”».
Комментируя реакцию Ирана на это обстоятельство, Армен Исраелян подчеркнул: «Вопрос присвоения литературного наследия Низами Гянджеви оказывается в повестке ирано-азербайджанских отношений не впервые. Например, в прошлом году, когда памятник Гянджеви как азербайджанскому поэту был установлен в одном из парков Рима, иранская интеллигенция также выразила свой протест. Заявления новых властей Ирана, в частности МИД страны и посла ИРИ в Азербайджане, отличались от предыдущих большей резкостью и были лишены излишних дипломатических формулировок.
В одном из своих произведений Гянджеви прославляет Иран следующими словами: «Весь мир – это тело, а Иран – сердце». Единственный приводимый Азербайджаном довод состоит в том, что город, в котором родился иранский поэт, находится на территории современной Азербайджанской Республики, однако это вовсе не означает, что Гянджеви является азербайджанским писателем. Однако следует отметить, что сведения о его родине не столь точные. Согласно некоторым источникам, он уроженец иранской провинции Тафреш (или Тад, находится в Маркази – Центральной провинции ИРИ), согласно другим – в Гандзаке (город на территории современной Азербайджанской Республики), а родители его были родом из иранского города Ком. Гянджеви творил на фарси не написал и бейта (двустишия) на другом языке.
Следует разграничивать культуру и политику: ответственные за сохранение мировой культуры международные организации должны проявить объективность хотя бы в вопросах культуры, не позволив Азербайджану присваивать культуру соседних наций и тратить на это колоссальные средства», – резюмировал востоковед.