Եվրամիության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Մեդիամաքս-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է, թե Ասոցացման համաձայնագիրը մասնատել չեն կարող:
Սեպտեմբերի 12-13-ը Երևանում կկայանա Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Հանդիպման նախօրեին Մեդիամաքս-ը մի քանի հարց է ուղղել Եվրամիության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
- Արդյո՞ք ԵՄ նախապես տեղեկացված էր այն մասին, որ Հայաստանը դիտարկում է Մաքսային միությանը միանալու տարբերակը: Մասնավորապես, Դուք քննարկե՞լ եք այդ հավանականությունը ՀՀ ղեկավարության հետ Երևան կատարած Ձեր վերջին այցի ընթացքում:
- ԵՄ-ն այդ մասին ուղղակիորեն տեղեկացվել է միայն օգոստոսի 31-ին: Հուլիսին Երևան կատարած իմ այցի ընթացքում այդ հարցը քննարկումների մաս չի կազմել:
- Կա՞ հնարավորություն, որպեսզի Հայաստանն և ԵՄ-ն Վիլնյուսի գագաթնաժողովում նախաստորագրեն Ասոցացման համաձայնագիրը (առանց Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու):
- ԵՄ հետևողական դիրքորոշումն այն է, որ քաղաքական ասոցացումը և տնեսական ինտեգրացումը պետք է առաջ ընթանան միաժամանակ` հանդիսանալով Ասոցացման համաձայնագրի անբաժանելի մասերը: Այդ պատճառով, մենք չենք կարող առանձնացնել համաձայնագրի այս երկու կարևորագույն բաղադրիչները:
- Որոշ մեկնաբաններ կարծում են, որ անցած մի քանի ամիսների ընթացքում Հայաստանը գտնվել է Ռուսաստանի մեծ ճնշման ներքո, սակայն ԵՄ այնպես չի սատարել Հայաստանին, ինչպես դա անում է Ուկրաինայի պարագայում:
- Մենք հարգում ենք մեր գործընկերների ինքնիշխան որոշումները: Նրանք ազատ են ընտրելու ինտեգրացման և համագործակցության իրենց նախընտրելի ձևաչափերը: Միևնույն ժամանակ, մենք ափսոսում ենք Ռուսաստանի կողմից արված հայտարարությունների և Ասոցացման համաձայնագրի/ԽՀԱԱԳ հարցում որոշ հարևան երկրների նկատմամբ գործադրված ճնշման առնչությամբ: Մենք աջակցել և աջակցելու ենք մեր գործընկերներին, որպեսզի նրանք ինքնուրույն ընտրություն կատարեն:

Штефан Фюле: Нельзя разделить составляющие Соглашения об ассоциации: политическую ассоциацию и экономическую интеграцию
11:40 12/09/2013
12-13 сентября в Ереване пройдет неформальная встреча министров иностранных дел Восточного партнерства. Комиссар ЕС по вопросам расширения и политике соседства Штефан Фюле дал интервью агентству «Медиамакс», в котором коснулся возможности присоединения Армении к Таможенному союзу.
- Был ли Евросоюз заранее информирован о том, что Армения рассматривает возможность присоединения к Таможенному союзу? В частности, обсуждали ли Вы такую возможность с руководством Армении в ходе Вашего последнего визита в Ереван?
- ЕС был прямо проинформирован об этом развитии только 31 августа. Этот вопрос не был частью обсуждений в ходе моего последнего визита в Ереван в июле.
- Считаете ли вы возможным, чтобы Армения и ЕС парафировали на Вильнюсском саммите Соглашение об ассоциации (без соглашения о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли)?
- Последовательная позиция ЕС заключается в том, что политическая ассоциация и экономическая интеграция должны идти рука об руку, и они являются неотъемлемыми частями Соглашения об ассоциации. Поэтому, мы не можем разделить два этих важнейших составляющих соглашения.
- Некоторые комментаторы считают, что в течение нескольких прошедших месяцев Армения находилась под серьезным давлением России, но ЕС не поддержал Армению так, как Брюссель сделал это в случае с Украиной.
- Мы уважаем суверенные решения наших партнеров. Они свободны выбирать те форматы интеграции и сотрудничества, которым хотят следовать. В то же время, мы сожалеем по поводу заявлений и давления со стороны России, которое она оказывает на некоторые из соседних государств, пытаясь оказать чрезмерное влияние на решения этих стран по поводу Соглашений об ассоциации/DCFTA. Мы поддерживали и будем поддерживать наших партнеров в том, чтобы они самостоятельно делали свой выбор.