«Երկնքից երեք խնձոր ընկավ...». հայերեն բարբառներով կներկայացվեն տարբեր ազգերի հեքիաթներ
Հովհաննես Թումանյանի թանգարանը սեպտեմբերի 20-22-ը կանցկացնի «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ...» հեքիաթասացության և բարբառի 5-րդ մրցույթ-փառատոնը: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին մշակույթի նախարարությունից:
Փառատոնի նպատակն է վերակենդանացնել հեքիաթասացությունը՝ որպես բանահյուսական նյութի մատուցման կարևորագույն միջոց, խրախուսել բանավոր խոսքի մշակույթի զարգացումը: Փառատոնը նպաստում է նաև հայերենի այն բարբառների կիրառմանը, որոնք այսօր հնարավորություն չունեն կենցաղավարելու իրենց պատմաաշխարհագրական հայրենիքում /Արևմտյան Հայաստանի և Նախիջևանի բարբառներ/:
«Երկնքից երեք խնձոր ընկավ...» հեքիաթասացության և բարբառի 5-րդ մրցույթ-փառատոնին մասնակցելու հայտեր են ներկայացրել Արագածոտնի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Տավուշի մարզերը, ՀՀ-ում բնակվող քրդական, վրացական, գերմանական, եզդիական, լեհական համայնքները, Սիրիայի, Լիբանանի, Վրաստանի, ինչպես նաև՝ արևմտահայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Մասնակիցները հայերեն բարբառներով կներկայացնեն բելառուսական, գերմանական, ճապոնական, ռուսական, վրացական, իռլանդական, անգլիական, բուլղարական, ֆրանսիական հեքիաթներ:
2013 թ. «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ...» հեքիաթասացության և բարբառի փառատոնը հաղթող է ճանաչվել ԻԿՕՄ-ի /Թանգարանների միջազգային կոմիտե/ գագաթնաժողովի շրջանակներում իրականացվող ՍԵԿԱ-ի /ԻԿՕՄ-ի Կրթության և մշակութային գործունեության միջազգային կոմիտե/ հայտարարած «Լավագույն փորձ» մրցույթում (Best Practice AWARD)՝ ընդգրկվելով «5 լավագույն փորձ» ծրագրերի շարքում:

Музей Ов. Туманяна проведет V фестиваль сказового искусства и диалектов «С неба упало три яблока…»
Музей Ованеса Туманяна с 20 по 22 сентября проведет в Армении 5-й конкурс-фестиваль сказового искусства и диалектов «С неба упало три яблока…». Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе министерства культуры РА.
Напомним, конкурс-фестиваль, поддержанный министерством культуры РА, было решено назвать «С неба упало три яблока» потому, что именно этими словами заканчиваются многие армянские сказки.
Целью фестиваля является восстановление сказового искусства как важнейшего средства подачи фольклора, а также стимулирование развитие культуры устной речи. Фестиваль также способствует использованию армянских диалектов.
Заявки для участия в 5-м конкурсе-фестивале сказового искусства и диалектов «С неба упало три яблока…» представили Арагацотнская, Котайкская, Ширакская, Тавушская области РА, действующие в Армении курдская, грузинская, немецкая, польская общины, представители Сирии, Ливана, Грузии, а также западноармянской общины. Участники на армянских диалектах представят белорусские, немецкие, японские, русские, грузинские, ирландские, английские, болгарские, французские сказки.