Ֆարհադդին Աբոսզոդա. Աշխարհում քչերը կասկած ունեն Ալիևի կլանի քրդական ծագման վերաբերյալ
Ադրբեջանում ներկայիս նախագահական ընտրությունները շատ են տարբերվում նախորդներից կլանային, կրոնական և էթնիկ բնույթի տարատեսակ քաղաքական ուժերի միջև հարաբերությունների ծայրահեղ սրմամբ, նշվում է թալիշական շարժման առաջնորդ Ֆարհադդին Աբոսզոդայի ` «REX» լրատվական գործակալության կայքում հրապարակված հոդվածում:
Ըստ Աբոսզոդայի` ազգային հարցի սրումը, տեղի ոչ թյուրքական ազգերի ազգային ազատագրական շարժման հզորացումը անկհայտ են: Նա նկատում է, որ այդ ամենը հարցականի տակ է դնում Ադրբեջանը ներկայիս իրավիճակում պահպանելու հնարավորությունը`որպես միատարր հանրապետություն, որտեղ թյուրքալեզու բնակչությունից բացի տեղի ազգերից և ոչ մեկն ինքնության դրսևորման իրավունք չունի, բոլորը զրկված են սեփական ինքնատիպության պահպանման հնարավորությունից:
Ավելին, հոդվածի հեղինակի խոսքերով` ներկա նախընտրական քարոզարշավի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ վերջերս Ադրբեջանի քրդական փոքրամասնությունը սկսել է հրապարակայնորեն հայտարարել իր իրավունքների մասին:
«Այս հարցի ինտրինգն այն է, որ տարատեսակ տվյալների համաձայն` ներկայիս Ադրբեջանում իշխող էլիտան հիմնականում բաղկացած է ազգությամբ քրդերից, նրանց գլխավորում է քրդական կլանի ներկայացուցիչ Ւլհամ Ալիևը: Չնայած իշխող կլանը հրապարակայնորեն չի հայտարարում իր քուրդ արմատների մասին և ներկայանում է որպես «ադրբեջանական», և՛ երկրում, և՛ աշխարհում քչերը կասկած ունեն նրանց քրդական ծագման վերաբերյալ: Հայտնի է նաև այն, որ ԶԼՄ-ները հաճախ Ադրբեջանի իշխանության կողմից Թուրքիայում քուրդ զինյալների ուղղակի ֆինանսավորման մասին տեղեկատվություն են տարածում», - գրում է Աբոսզոդան:
Նա նշում է, որ նախկինում «Hurriyet» թուրքական թերթը «ՔԱԿ-ը հավակնում է Ադրբեջանի իշխանությանը» վերնագրով հոդված էր հրապարակել: Թերթը մեղադրում էր «Դիպլոմատ» թերթի գլխավոր խմբագիր, Ադրբեջանի նախագահի նախկին հավակնորդ Թահիր Սուլեյմանովին այն բանում, որ «վերջինս մտերիմ կապերի մեջ է եղել Իրաքի Քուրդիստանի առաջնորդներ Բարզանի և Թալիբանի, ինչպես նաև Թուրքիայում ՔԱԿ ահաբեկչական կազմակերպության հետ և իր թերթում բանավիճում է նրանց մասին»:
Աբոսզոդան գրում է, որ թերթն այդ նախաձեռնությունը գնահատում է որպես «Սիրիային ուղղված ԱՄՆ-ի հնարավոր հարվածից առաջ հայտնի ուժերի ռազմավարական մտադրության բաղկացուցիչ մաս», այլ ոչ թե որպես «պատահականություն»: Թերթը պնդում է, որ չնայած պաշտոնական վիճակագրության տվյաների համաձայն քրդերի թիվն Ադրբեջանում ընդամենը 10-12 հազար է, «այդ էթնիկ փոքրամասնությունը կազմում է ադրբեջանական խորհրդարանի 20%-ը»: Իսկ դա, ըստ թերթի, համարվում է «իշխող ուժի ցուցանիշ», որը մեզ ստիպում է ընդունել «Ադրբեջանում անհավանական քաղաքական իրադարձությունների հնարավորության գոյությունը»: «Խնդրի տեսանելի մասը կայանում է նրանում, որ քրդերը հայտարարել են Ադրբեջանում լուրջ քաղաքական գործոն դառնալու իրենց ցանկության մասին», - հարցադրում է կատարում կայքը:
Նշվում է նաև, որ դրա հետևանքով վերջերս ադրբեջանական «Moderator.az» կայքը հարցազրույց է հրապարակել Թահիր Սուլեյմանովի հետ, ով, չթաքցնելով իր քրդական ազգությունը, նախագահի պաշտոնի համար իր թեկնածությունն է առաջադրել, սակայն պաշտոնապես չի գրանցվել: Նա Ադրբեջանի ներկայիս իրադրության համար որոշ սենսացիոն փաստեր և առաջարկություններ է բարձրաձայնել: Նա մասնավորապես նշել է, որ չնայած վիճակագրությունը հուշում է, որ Ադրբեջանում 13 հազար քուրդ է բնակվում, Ադրբեջանում քրդերի իրական թիվը մոտ 2-2,5 միլիոն է: Իր խոսքերով`Ադրբեջանում Թուրքիայից ժամանած 3 հազար քուրդ ուսանող է սովորում:
Այնուհետև, նա դիմում է պատմության անցյալ ժամանակաշրջանների վիճակագրություններին: «1920թ. վիճակագրության համաձայն` միայն Քուրդիստանի գավառում 280 հազար քուրդ էր բնակվում: Դուք ինքներդ գիտեք, որ քրդերն աշխարհում ամենից արագ բազմացող ազգերից մեկն են: Լավ, ասենք, թե նախորդ 93 տարվա ընթացքում քրդերի աճ չի գրանցվել, այդ դեպքում որտե՞ղ են այն 280 հազար քրդերը: Ամեն դեպքում, նրանք տիեզերք չեն մեկնել», - հարցնոմ է Սուլեյմանովը:
Սուլեյմանովի կարծիքով` Քուրդիստանի այդ ամբողջ քուրդ բնակչությունը հետագայում տարհանվել է Ադրբեջանի այլ շրջաններ, որտեղ այժմ ենթարկվում է ուժեղացված միաձուլման:
«Եթե այդպես շարունակվի, ապա մոտակա տարիների ընթացքում հանրապետությունում չի մնա գեթ մեկ քրդախոս ընտանիք», - վստահեցնում է նա:
Ընդ որում` Թահիր Սուլեյմանովը հայտարարել է, որ ադրբեջանական քրդերը եթե ոչ բացահայտ կերպով, ապա սրտի խորքում ՔԱԿ-ն ընդունում են որպես ազգային-ազատագրական շարժում:

Ф. Абосзода: В мире мало кто сомневается в курдском происхождении алиевского клана
Нынешние президентские выборы в Азербайджане во многом отличаются от предыдущих крайним обострением отношений между различными политическими силами кланового, религиозного и этнического свойства, говорится в опубликованной на сайте ИА «REX» статье лидера Талышского национального движения Фахраддина Абосзоды.
По его мнению, в Азербайджане налицо обострение национального вопроса, усиление национально-освободительного движения коренных нетюркских народов. Он заметил, что все это ставит под большой вопрос возможность сохранения Азербайджана в прежнем виде, то есть в качестве унитарного государства, где, кроме тюркоязычного населения, ни один из коренных народов не имеет права на самоидентификацию, где все они лишены возможности сохранить свою самобытность.
Вместе с тем, по словам автора статьи, особенность нынешней предвыборной кампании заключается в том, что с недавних пор курдское меньшинство Азербайджана начало публично заявлять о своих правах.
«Интрига в данном вопросе заключается в том, что по самым разным данным, властвующую элиту в нынешнем Азербайджане в основном составляют выходцы из среды курдского народа, а во главе их стоит представитель курдского клана Ильхам Алиев. Несмотря на то, что правящий клан публично не заявляет о своих курдских корнях и выступает как «азербайджанцы», и в стране, и в мире мало кто сомневается в их курдском происхождении. Известно еще и то, что в СМИ нередко появляется информация о прямом финансировании курдских боевиков в Турции представителями властей Азербайджана», - пишет Абосзода.
Он отмечает, что некоторое время назад турецкая газета «Hurriyet» опубликовала статью под заголовком «ПКК претендует на власть в Азербайджане». Газета обвиняет главного редактора газеты «Дипломат», бывшего претендента в президента Азербайджана Тахира Сулеймана в том, что «он имеет тесные связи с лидерами Иракского Курдистана Барзани и Талабани, и террористической организацией ПКК в Турции, и агитирует их в своей газете».
Мало того, пишет Ф. Абосзода, газета оценивает эту инициативу как «составную часть стратегического намерения известных сил перед возможным ударом США по Сирии», а «не случайностью». Газета утверждает, что хоть курды согласно официальной статистике и составляют в Азербайджане всего 10-12 тыс. человек, но «это этническое меньшинство составляет 20% азербайджанского парламента». А это, по мнению газеты, является «показателем властной силы», что заставляет нас признать «наличие вероятности осуществления невероятных политических событий в Азербайджане». «Видимая часть проблемы состоит в том, что курды поставили вопрос о своем желании превратиться в серьезный политический фактор в Азербайджане», - задается вопросом газета.
Отмечается также, что вслед за этим на днях азербайджанский сайт «Moderator.az» опубликовал интервью с Тахиром Сулейманом, который выдвинул свою кандидатуру в президенты, не скрывая при этом, что он по национальности курд, но не прошел официальную регистрацию. В интервью он озвучил некоторые сенсационные для нынешней азербайджанской действительности факты и предположения. В частности, он заявил, что хотя статистика утверждает, что в Азербайджанской республике проживает 13 тыс. курдов, настоящая численность курдов в Азербайджане приблизительно два, два с половиной миллиона человек. По его словам, в Азербайджане обучаются 3 тыс. курдских студентов из Турции.
Далее он обращается к статистике предыдущих периодов истории. «Согласно статистике 1920 года, в одном Курдистанском уезде проживало 280 тыс. курдов. Вы сами знаете, что ныне курды один из тех народов мира, кто больше всех растет. Хорошо, скажем, в течение 93 прошедших лет не было прироста среди курдов, тогда куда исчезли 280 тыс. курдов? Во всяком случае, они не полетели в космос», - спрашивает он.
По мнению Сулеймана, все это курдское население Курдистана в дальнейшем было размещено на территории других районов Азербайджана, где ныне подвергается усиленной ассимиляции. «Если так будет продолжаться, то в ближайшие годы в республике не останется ни одной семьи, разговаривающей на курдском языке», -уверен он.
При этом Т. Сулейман заявил, что азербайджанские курды, если не открыто, то в сердцах воспринимают ПКК как национально-освободительное движение.