Ուրախ եմ, որ պաշտոնավարումս ավարտում եմ. Ռուբեն Սահակյանը հեռացավ ծափահարությունների ներքո (տեսանյութ)
Փաստաբանների պալատի նախագահի ընտրություններում ՓՊ գործող նախագահ Ռուբեն Սահակյանի համար նման ակտիվ մասնակցությունն սպասելի էր: «Ես ի սկզբանե ասել եմ, որ 900 մարդ կմասնակցի ընտրություններին», -ՓՊ նախագահի ընտրություննրում քվեաթերթիկների հաշվարկից, արդյունքների մասին արձանագրությունը կազմելուց հետո հայտարարեց Ռուբեն Սահակյանը:
Նրա համար սակայն, տարօրինակն այն է, որ թեկնածու Կրոմվել Գրիգորյանը քիչ` 87 ձայն է հավաքել: «Ես պարտվել եմ, ես ավելի քիչ ձայն էի նախատեսել իր համար. Սխալվել եմ մի քանի ձայնով` 38 ձայն պակաս եմ հաշվել: Ավելի շատ ձայն էի նախատեսել Կրոմվել Գրիգորյանի համար, բայց հակառակ պատկերը ոնց որ ստացվեց: Չեմ հասկանում, թե ինչու են Կրոմվել Գրիգորյանի ձայները քիչ: Նա պետք է ավելի շատ ստանար», -փորձում էր հասկանալ Ռուբեն Սահակյանը:
ՓՊ գործող նախագահը շնորհակալություն հայտնեց բոլորին անկեղծ ու առանց կեղծիքների ընտրություն կազմակերպելու համար և ասաց, որ ուրախ է, որ հեռանում է ՓՊ նախագահի պաշտոնից:
«Ցավում եմ, որ որոշակի տհաճ երևույթներ եղան, շատ եմ ցավում: Կարծում եմ, որ ընտրություններն անցել են առանց խափանումների, կեղծիքների ու զարտուղի գործողությունների: Մեր ընտրությունների ժամանակ երբեք նման բան չի եղել և համոզված եմ, որ այդպես կլինի շարունակ: Շատ ուրախ եմ, որ պաշտոնավարումս ավարտում եմ: Ոչ թե նրա համար, որ ուզում եմ պրծնել Ձեզանից, այլ նրա համար, որ նոր լիցք է տրվելու Պալատին նոր նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Համոզված եմ, որ միայն դրականն է լինելու նոր նախագահի գալստյան հետ», -հայտարարեց Ռուբեն Սահակյանը և ընտրատեղամասից հեռացավ Հաշվիչ հանձնաժողովի անդամների ու թեկնածուների վստահված անձանց ծափահարությունների ներքո:
Նշենք, որ Ռուբեն Սահակյանը կպաշտոնավարի մինչև հոկտեմբերի 3-ը և հոկտեմբերի 4-ից Պալատի նախագահի պաշտոնը կստանձնի նորընտիր նախագահ Արա Զոհրաբյանը: Պաշտոնից հեռանալուց հետո Սահակյանը մտադիր է փաստաբանական ակտիվ գործունեությամբ զբաղվել, որի ընթացքում ինչպես ինքն ասաց 30 տոկոս գործերը կվարի անվճար: Նա նաև ասաց, որ իր արտոնագրի թիվը կփոխի և որպես ակտիվ փաստաբան կշարունակի աշխատել թիվ 13 արտոնագրի ներքո: Նշենք, որ նրա արտոնագիրը թիվ 1-ն էր:
ՓՊ նախագահի ընտրություններում Արա Զոհրաբյանը ստացել էր 713 քվե, Տիգրան Աթանեսյանը` 94, իսկ Կրոմվել Գրիգորյանը` 87:

Приход нового председателя Палаты адвокатов Армении принесет только положительные перемены. Заявление Рубена Саакяна
14:07 16/09/2013
Подобная активность на выборах председателя Палаты адвокатов Армении была для действующего главы Палаты Рубена Саакяна ожидаемой. Об этом он заявил после подсчета бюллетеней и составления протокола о результатах голосования.
«Я изначально говорил, что в выборах примут участие 900 человек», – отметил Рубен Саакян, срок пребывания в должности которого истекает 3 октября.
При этом действующий глава Палаты адвокатов назвал странным то, что один из кандидатов – Кромвель Григорян – получил всего 87 голосов. «Мне казалось, Кромвель Григорян получит больше голосов, но, кажется, сложилась обратная картина», – отметил он.
Рубен Саакян поблагодарил всех за организацию честных выборов, указав, что он не огорчен уходом с должности.
«Считаю, что выборы прошли без нарушений, фальсификаций и нечестных действий. Ранее у нас подобных выборов не было. Очень рад, что покидаю этот пост. Рад не потому, что хочу от вас избавится, а потому, что с избранием нового председателя деятельности Палаты адвокатов будет дан новый импульс. Я уверен, что приход нового председателя принесет только положительные перемены», – сказал Рубен Саакян и удалился под аплодисменты членов Счетной комиссии и доверенных лиц кандидатов.
Напомним, победу на прошедших 14 сентября выборах председателя Палаты адвокатов Армении одержал Ара Зограбян: за него проголосовали 713 адвокатов. Тигран Атанесян получил 94 голоса, а Кромвель Григорян заручился поддержкой 87 избирателей.