Խորվաթիայում ավելի քան 40 հազար բուժաշխատող գործադուլ է անում
Խորվաթիայում այսօր հազարավոր բուժաշխատողներ գործադուլ են հայտարարել` պահանջելով արտաժամյա աշխատանքի և հերթապահության համար բարձրացնել աշխատավարձերը: Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը` հղում կատարելով խորվաթական ԶԼՄ-ներին:
Արհմիությունների տվյալներով` ստացիոնար բուժհաստատությունների աշխատակազմի 70 տոկոսը գործադուլ է հայտարարել: Դա նշանակում է, որ բողոքի ակցիային մասնակցում են ավելի քան 40 հազար բժիշկներ և բուժքույրեր: Առաջին բուժօգնության և շտապ օգնության ծառայություններն աշխատում են իրենց սովորական ռեժիմով:
Ըստ նախնական տվյալների` գործադուլը կարող է տևել մեկ շաբաթ: Արհմիությունների և առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչների միջև բանակցությունները դեռևս ապարդյուն են եղել:
Բուժքույրերի և տեխնիկների արհմիությունների նախագահ Անիցա Պրաշնյակը Index.hr ինտերնետ-պորտալին ասել է, որ իրենք տարեկան աշխատում են 300-500 հավելյալ ժամ, ամեն մեկը հինգ հոգու փոխարեն է աշխատում, պետությունն իրենց հաշվին միլիոններ և միլիարդներ է խնայում:
ԶԼՄ-ների տվյալներով` բուժհաստատությունների շատ հաճախորդներ այս օրերին կարող են բազմաթիվ խնդիրների առջև կանգնել` մասնավորապես մեծ հերթեր կգոյանան վիրաբուժական բաժիններում: Խորվաթիայի առողջապահության նախարարությունը ապօրինի է համարում գործադուլավորների պահանջները, և զգուշացնում` կատարել հիմնական ախտորոշիչ գործողություններն ու ուսումնասիրություննրը` արտակարգ իրադրություններից խուսափելու նպատակով:

В Хорватии порядка 40 тысяч врачей и медсестер провели забастовку
Тысячи врачей и медсестер в Хорватии сегодня провели забастовку, требуя подписания нового коллективного договора, в котором бы предусматривалось увеличение выплат за сверхурочную работу и дежурства. Об этом сообщает РИА Новости.
Согласно данным профсоюзов, в забастовке, которая затронула только систему стационара, принимают участие 70% медперсонала, то есть около 40 тысяч человек. Учреждения первичной медико-санитарной и скорой помощи работают в обычном режиме. По предварительным оценкам, акция протеста может продолжаться неделю. Состоявшиеся ранее переговоры профсоюзов с представителями министерства здравоохранения не дали результатов.
«У нас накапливается от 300 до 500 сверхурочных часов за полгода. Хватит нам этого террора! Каждый из нас работает за пятерых. Система годами экономит на нас миллионы и миллиарды», - сказала интернет-порталу Index.hr глава профсоюза медсестер и техников Аница Прашняк.
Представитель забастовочного комитета врач Иван Бекавац отмечает, что «государство отказывается оплачивать реальную стоимость рабочей силы, из-за чего в итоге страдают пациенты». По словам Бекаваца, «минздрав пытался запугать бастующих, однако уровень участия медперсонала в акции протеста можно считать удовлетворительным».
По сообщениям хорватских СМИ, пациенты в ряде медучреждений в эти дни могут столкнуться с большими очередями. Больше всего проблем ожидается в отделениях хирургии. В забастовке не участвуют педиатры, а также сотрудники отделений интенсивной терапии, диализа и онкологии. Минздрав, считающий требования бастующих незаконными, предупредил медучреждения, что они должны выполнять основные диагностические процедуры и обследования, чтобы исключить возникновение чрезвычайных ситуаций.