Կարինե Մինասյան. Որոշումն արդեն կայացված է, և Հայաստանը կանդամակցի Մաքսային միությանը
Սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու հայտարարությունից հետո կառավարությունն այսօր հաստատեց «Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու ուղղությամբ աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ» որոշումը:
Ընդունված նախագծով նախատեսվում է Մաքսային միությանը միացման համար անհրաժեշտ Մաքսային միության շրջանակներում գործող փաստաթղթերի, ՀՀ համապատասխան իրավական դաշտի և ՀՀ-ի կողմից ստորագրված միջազգային պայմանագրերի համադրում, համապատասխան բանակցային առաջարկությունների նախապատրաստում և այլ անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացում:
Ինչպես կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը, Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների հանձնարարությամբ ձևավորվելու է բանակցային խումբ, որը կզբաղվի Մաքսային միությանը ՀՀ-ի անդամակցելու նախապատրաստական աշխատանքների իրականացմամբ:
Ըստ Կ. Մինասյանի` ստեղծվելու են 7 աշխատանքային խմբեր, որոնք կքննարկեն Հայաստանի` Մաքսային միության հետ համագործակցության հնարավորությունները: Նա նշեց, որ առաջին խումբը քննարկելու է պայմանագրի ընդհանուր դրույթները, երկրորդը խումբը զբաղվելու է սակագների հետ կապված հարցերով, երրորդը՝ ոչ սակագնային կարգավորման հետ կապված հարցերով, չորրորդը խումբը զբաղվելու է տեխնիկական կարգավորման հետ կապված հարցերով, հինգերորդը՝ հարկային և մաքսային հարցերով, վեցերորդը՝ ենթակառուցվածքների ուսումնասիրությամբ, յոթերորդը՝ մրցակցության հարցերով:
Փոխնախարարի խոսքերով` իրենց նպատակն է մանրամասն ուսումնասիրել բոլոր ոլորտներն ու բացահայտել առկա խնդիրները:
Հարցին, թե հնարավոր է, որ արդյունքում Հայաստանը չանդամակցի Մաքսային միությանը, Մինասյանը նշեց, որ որոշումն արդեն կայացված է: «Վերջին զարգացումները ցույց են տալիս, որ հնարավոր է այդ համագործակցությունը և դա շարունակվելու է բարձր մակարդակով»,- ասաց փոխնախարարը:
Կ.Մինասյանը նաև տեղեկացրեց, որ 2012թ ՀՀ և ՌԴ նախագահների հերթական հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը պետք է քննարկեր Հայաստանի` Մաքսային միության անդամակցության հարցերը: Դեկտեմբերին ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, որն էլ աշխատել է ռուսական կողմի հետ:

Правительство Армении одобрило проект подготовительных работ для вступления в Таможенный союз
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило проект реализации соответствующих подготовительных работ для вступления республики в Таможенный союз.
Утвержденный проект, в частности, предусматривает сопоставление документации Таможенного союза с правовой базой Армении и подписанными ею международными соглашениями, а также организацию других необходимых мероприятий.
Как сообщила в беседе с журналистами после заседания правительства заместитель министра экономики Карине Минасян, по поручению президентов Армении и России была сформирована переговорная группа, которая будет заниматься реализацией подготовительных работ в рамках процесса вступления Армении в ТС.
По словам К. Минасян, будет сформировано 7 рабочих групп, которые рассмотрят возможности сотрудничества Армении с Таможенным союзом. Она отметила, что первая группа обсудит основные положения договора, вторая будет заниматься тарифными вопросами, третья – вопросами нетарифного регулирования, четвертая – вопросами технического регулирования, пятая – налоговыми и таможенными вопросами, шестая – изучением инфраструктур, седьмая – вопросами конкуренции.
По словам замминистра, их цель – подробно изучить все сферы и выявить существующие проблемы.
В ответ на вопрос, возможно ли, что в результате Армения все же откажется от членства в ТС, К. Минасян отметила, что решение уже принято. «Последние события показывают, что подобное сотрудничество возможно, и оно продолжится на высоком уровне», – подчеркнула замминистра.
При этом Карине Минасян напомнила, что в минувшем году между президентами Армении и России была достигнута договоренность о создании рабочей группы во главе с премьер-министром РА для обсуждения вопросов сотрудничества Армении с Таможенным союзом.