ՅՈՒՆԵՍԿՕ. Եգիպտոսի ազգային թանգարանից հարյուրավոր ցուցանմուշներ են անհետացել
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների խումբը հաստատել է, որ Եգիպտոսում օգոստոսյան անկարգությունների ժամանակ թալանվել է Ալ Մինյա քաղաքի Մալավիի ազգային թանգարանը: Թանգարանից անհետացել են շատ ցուցանմուշներ: Այս մասին ասվում է կազմակերպության պաշտոնական կայքում:
«Թանգարանի շենքը շատ չի վնասվել, սակայն 1080 արտեֆագներից 600-ն անհետացել է»,-ասված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտարարության մեջ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունը Եգիպտոսում հետազոտություն էր անցկացրել սեպտեմբերի 11-16-ը, այցելել Ալ-Մինյայի ավետարանական եկեղեցին, Ամիր Թադրոսի վանք և Բենի Սուեֆում գտնվող ֆրանսիական գթության քույրերի դպրոց, որոնք նույնպես տուժել էին անկարգությունների պատճառով: Անվտանգությունից ելնելով` միջազգային առաքելությունը չի կարողացել դիտարկել տարածաշրջանում գտնվող մի շարք կարևոր օբյեկտներ:
Առաքելությունը Եգիպտոս էր ուղևորվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տնօրեն Իրինա Բոկովայի` Մալավիի թանգարանի թալանման վերաբերյալ հայտարարությունից հետո:
«Սա անդառնալի վնաս է եգիպտացի ժողովրդի պատմության և ինքնության համար»,-նշել է Բոկովան` պատրաստակամություն հայտնելով տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել և գործընկեր կազմակերպություններին մոբիլիզացնել` Եգիպտոսի մշակութային ժառանգությունը վերականգնելու համար:

ЮНЕСКО: Из музея Малави в Верхнем Египте исчезли 600 ценных экспонатов
ЮНЕСКО направила в Египет группу экспертов, которая подтвердила, что в ходе августовских уличных протестов, сопровождавшихся актами насилия, в стране был разграблен Национальный музей Малави в городе Эль-Минья в Верхнем Египте. Из музея исчезли многие экспонаты, пишет центр новостей ООН.
Миссия экспертов ЮНЕСКО посетила Египет в период с 11 по 16 сентября. Она установила, что из музея Малави были похищены 600 экспонатов из коллекции, в которую входили 1080 предметов.
В состав миссии были включены международный эксперт и консультант ЮНЕСКО архитектор Пьер-Андре Лаблод и эксперт из числа сотрудников ЮНЕСКО. В ходе поездки в Египет они посетили и другие культурные объекты, которые были повреждены во время недавних протестов. В частности, члены Миссии посетили евангельскую церковь в Эль-Минье, монастырь Амир Тадрос в Эль-Фаюме и францисканскую школу сестер милосердия в Бени-Суефе.
Посещение ряда других важных культурно-исторических объектов не было включено в программу визита из-за отсутствия надлежащих условий безопасности.
Миссия была направлена в Египет вслед за заявлением Генерального директора ЮНЕСКО Ирины Боковой относительно расхищения музея Малави, в котором она выразила готовность предоставить техническую поддержку и мобилизовать партнерские организации на поиск и восстановление культурного наследия страны.