Դ. Ջամալյան. Հայ ռազմագերու՝ 3-րդ երկիր տեղափոխվելու օբյեկտիվ որևէ դրդապատճառ պարզապես չկա
«Նախևառաջ, անհնար է Հակոբ Ինջիղուլյանի մտադրությունների մասին իրատեսական պատկերացում կազմել պաշտոնական Բաքուն ներկայացնող պաշտոնյաների հայտարարություններից»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք հայ ռազմագերու ճակատագրի մասով Ադրբեջանից եկող տարաբնույթ լուրերը, ասաց Պաշտպանության նախարարի խորհրդական Դավիթ Ջամալյանը:
«Եվ ամենակարևորը՝ Հակոբը հրամանատարության կողմից գնահատված զինծառայող է, և, բնականաբար մեր երկրում Հակոբին որևէ հետապնդում չի սպառնում: Եվ բնավ պատահական չէ, որ այդ մասին բազմիցս հրապարակավ հավաստիացրել է մեր պաշտպանության նախարարը, քանզի շատ կարևոր է, որպեսզի բոլորի համար ակնհայտ լինի, որ Հակոբի համար հայրենիքի հետ կամուրջները այրված չեն, որ Հայաստանում Հակոբին սիրում ու սպասում են: Հետևաբար, երրորդ երկիր նրա տեղափոխվելու օբյեկտիվ որևէ դրդապատճառ պարզապես չկա»,- նշեց նա:
Ըստ Ջամալյանի՝ շատ կարևոր է նաև, որ թե՛ Հակոբը, թե՛ նրա հարազատները վստահ լինեն, որ պետությունն իր քաղաքացու, իր զինվորի թիկունքին է լինելու և նրան հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ ջանքերը լինելու են հետևողական:
«Պարզապես մենք պետք է զինվենք համբերությամբ և հաշվի առնենք, որ Հակոբին Հայաստան վերադարձնելու գործընթացը կարող է տևական լինել: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմը փորձելու է արհեստական խոչընդոտներ ստեղծելով ձգձգել այդ գործընթացը»,- նշեց Դ. Ջամալյանը:

No objective reasons for Armenian POW’s transfer to third country – Jamalyan
Statements of Azeri officials cannot help us form a realistic idea about the intentions of Armenian POW Hakob Injighulyan, David Jamalyan, Adviser to the Armenian Defense Minister, told Panorama.am when asked to comment on Azeri reports on the future of the Armenian POW.
“Most importantly, Hakob is highly appreciated in his military unit and, naturally, he will not be subjected to criminal liability if he returns to Armenia. This has been repeatedly said by the Armenian Defense Minister and it is important for everyone to know that Hakob is loved and awaited in Armenia. So, there are no objective reasons for him to be transferred to a third country,” Jamalyan said.
Mr Jamalyan stressed that Armenia’s efforts to return the POW to the homeland will be consistent, but “we should be patient and take into consideration the fact that the process of returning Hakob to Armenia could take a long time.”
“Obviously, Azerbaijan will try to protract the process by creating artificial obstacles,” he added.