«Վատիկանում ՀՀ դեսպանության բացումը շատ կարևոր է, իսկ սկիզբը` խոստումնալից»
Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության բացման արարողությանը մասնակցած Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը Երևան է վերադառնում վառ տպավորություններով. «Ամեն բան շատ բարձր մակարդակով էր կազմակերպված: Այն մեկնարկեց մարդկության պատմության մեծագույն սրբերից մեկի` Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված հարգանքի տուրքով: Սուրբ աթոռում` Վատիկանում ՀՀ դեսպանության բացումը շատ կարևոր է, իսկ սկիզբը` խոստումնալից»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ բացառիկ հարցազրույցում տպավորությունների մասին պատմեց դեռևս Իտալիայում գտնվող Տեր Մեսրոպը:
Հիշեցնենք, Հռոմի Պալացո դե լա Կանչելերիա սրահներում երեկ տեղի է ունեցել Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության բացման և ՀՀ անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ընդունելություն, ինչպես նաև «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ. քրիստոնեության ընդհանուր ժառանգություն» ցուցահանդեսի բացումը։
Վատիկանում ՀՀ դեսպանի կողմից տրված ընդունելությանը ներկա են եղել Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության ղեկավար և Արևելյան պապական խորհրդի նախագահ Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին, Սուրբ Աթոռի Պետությունների հետ հարաբերությունների հարցերով քարտուղար արքեպիսկոպոս Դոմինիկ Մամբերտին, Հայ առաքելական եկեղեցու հոգևորականներ, Հայ կաթոլիկ եկեղեցու ներկայացուցիչներ, Վատիկանի բարձրաստիճան հոգևորականներ, Հայաստանի և Իտալիայի խորհրդարանների անդամներ, Վատիկանում հավատարմագրված դեսպաններ, եվրոպական և իտալական հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ, գործարարներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Տեր Մեսրոպի խոսքով, Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանության բացումը շատ կարևոր է, իսկ սկիզբը նա գնահատում է խոստումնալից:
«Կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր կենտրոնում մեզ համար` որպես քրիստոնեական երկրի, շատ կարևոր նշանակություն ունի այնտեղ ունենալ մեր ներկայացուցիչները, որովհետև նրանց ազդեցությունը աշխարհում շատ պրոցեսների վրա բավականին մեծ է, և էլ չեմ ասում, որ քրիստոնեական համերաշխության` միասին քայլեր կատարելու համատեքստում ամենակարևորը Վատիկանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն է: Սա շատ կարևոր քայլ էր»,-ասաց Տեր Մեսրոպ քահանան:
Նա կարևորեց Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված ցուցահանդեսի բացումը:
«Ինչպես գիտենք, նա համաքրիստոնեական մեծագույն սրբերից մեկն է, ճանաչված բոլոր քրիստոնյաների կողմից, շատ սիրված նաև կաթոլիկ աշխարհում, իր կյանքի ճանապարհը, պատմությունը, իսկապես, շատ ցնցող է, և ցուցահանդեսն էլ շատ գեղեցիկ էր կազմակերպված, կարծում եմ, բոլորը ստացան մեծագույն տպավորություն և բավականություն»,-ասաց քահանան:
Տեր Մեսրոպը հավատացած է, որ եթե որևէ գործի մեջ հոգևորը չի ներդրվում, ապա ցանկացած ձեռքբերում ունայնություն է: «Թե դիվանգիտական լեզվով իմ ասած հոգևոր փիլիսոփայական արտահայտությունը ինչպես կթարգմանվի չեմ կարող ասել, բայց սկիզբը շատ լավ էր»,-ասաց նա:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, ընդունելությանը ողջույնի խոսքով հանդես էր եկել ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով նշել է.
«Մեծապես խորհրդանշական օր է այսօր: Հայաստանը` հանդիսանալով քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակած առաջին երկիրը, դիվանագիտական ներկայացուցչություն է բացում Սուրբ Աթոռում: Երկար տարիներ համատեղության կարգով լինելով Վատիկանում Հայաստանի Հանրապետության ոչ ռեզիդենտ դեսպան` մշտապես մտորել եմ այն օրվա մասին, երբ մեր երկու պետությունները դիվանագիտական ներկայացուցչություններ կբացեն և ռեզիդենտ դեսպաններ կնշանակեն` Երևանում և Վատիկանում: Այսօր մենք շարժվում ենք այդ ճանապարհով։
Շնորհավորելով մեզ բոլորիս այս կապակցությամբ՝ հաջողություններ եմ մաղթում դեսպան Միքայել Մինասյանին` Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունների խորացմանը և ամրապնդմանն ի նպաստ իր առաքելության իրականացման գործում: Մեր փոխհարաբերությունները պատմական խորը արմատներ ունեն: Քրիստոնեական հավատքը դարձել է այդ առանձնահատուկ կապերի հիմքը: Հարաբերությունների ամրապնդման գործում իրենց նպաստն են բերել այնպիսի մեծանուն գործիչներ, ինչպիսիք են` Սուրբ Ներսես Շնորհալին, Մխիթար Սեբաստացին և շատ այլ երախտավորներ:
Միանգամայն խորհրդանշական է, որ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչության պաշտոնական բացումը համընկնում է մեր երկրի Ազգային տոնի տարեդարձի հետ: Հայաստանի անկախության վերականգնմամբ, երկու տասնամյակ է, որ մեր երկրի և Սուրբ Աթոռի միջև համագործակցությունը նոր թափ է ստացել։
Այս տարվա մարտին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը ներկա գտնվեցին Ֆրանցիսկոս Պապի գահակալության հանդիսավոր պատարագին: Մոտ մեկ տարի դրանից առաջ ` 2011թ. դեկտեմբերին Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց Սուրբ Աթոռ և հանդիպեց Բենեդիկտոս XVI Պապի հետ: Անմոռանալի հիշողություններ ենք պահպանում 2001թ. Հովհաննես-Պողոս II Պապի` մեր երկիր կատարած պատմական այցից, որը տեղի ունեցավ Հայաստանում քրիտոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի կապակցությամբ՝ ի նշան Հայաստանի և Վատիկանի միջև բարեկամական կապերի և մեր երկու եկեղեցիների եղբայրական հարաբերությունների։ Հայաստանը բարձր է գնահատում 2000թ.-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Սուրբ Աթոռի կողմից, որը վերահաստատվեց նաև 2001թ.-ին:
Մենք հուզմունքով ենք հիշում Երևանում Հովհաննես-Պողոս II Պապի այցելությունը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և «Ավե Մարիա»-ի հուզառատ կատարումը աշխարհում ամենահռչակավոր հայի՝ Շառլ Ազնավուրի կողմից: Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր թանկագին մաեստրոն մեզ հետ է նաև այսօր՝ այս արարողությանը»:
Նախարար Նալբանդյանը կարևորել է Սուրբ Աթոռի Քարտուղարության Պալատում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված ցուցահանդեսի բացումը՝ նշելով, որ Հայ առաքելական եկեղեցու հիմնադրի արձանի Սուրբ Պետրոս տաճարի արտաքին որմնախորշերից մեկում տեղադրումը 2005թ.-ին և նրա անունով մերձակա հրապարակի անվանակոչումը 2008թ.-ին կատարվել են Հովհաննես Պողոսի II պապի կողմից:
«Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացումը վկայում է Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև սերտ բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին, բայց արտացոլում է նաև այդ հարաբերություններն առավել սերտացնելու և խորացնելու մեր երկրի ցանկությունը» - ընդգծել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Վատիկանում ՀՀ դեսպանության բացման կապակցությամբ Սուրբ Աթոռի անունից ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Արևելյան եկեղեցիների միաբանության ղեկավար և Արևելյան պապական խորհրդի նախագահ Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին։
Էդվարդ Նալբանդյանը երեկ այցելել է նաև Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանատուն, ծանոթացել դեսպանության աշխատանքային պայմաններին, հանդիպել դեսպանության աշխատակիցների հետ։

Открытие посольства Армения в Ватикане – чрезвычайно важный шаг. Многообещающее начало…
Открытие посольства Республики Армения в Святом Престоле (Ватикане) чрезвычайно важно, а начало всего этого многообещающе. Об этом в интервью Panorama.am сказал находящийся на тот момент в Италии представитель Армянской Апостольской церкви, отец Месроп.
Напомним, 19 сентября в одном из залов дворца Палаццо делла Канчеллерия в Риме состоялся прием в связи с открытием посольства Республики Армения в Святом Престоле и 22-летием провозглашения независимости РА, а также открытие выставки «Святой Григорий Просветитель. Общее наследие христианства». На приеме от имени посла Армении в Ватикане присутствовали префект Конгрегации восточных церквей, кардинал Леонардо Сандри, секретарь по отношениям с государствами Государственного секретариата Ватикана Доминик Мамберти, представители Армянской Апостольской церкви, представители Армянской католической церкви, высокопоставленные духовные лица Ватикана, парламентарии из Армении и Италии, аккредитованные в Ватикане послы, руководители европейских и итальянских общественных организаций, предприниматели, члены армянской общины.
«Все было организовано на очень высоком уровне и ознаменовалось церемонией в честь одного из величайших в истории святых – Григория Просветителя», – поделился впечатлениями священнослужитель.
По словам отца Месропа, для христианской страны чрезвычайно важно иметь своих представителей в духовном центре католического мира, поскольку влияние его представителей на многие мировые процессы довольно большое. «Я уже не говорю о христианской солидарности: установление дипломатических отношений с Ватиканом важнее всего в контексте совместных действий. Это был очень важный шаг», – сказал представитель духовенства.
Он обозначил также важность открытия выставки, посвященной Григорию Просветителю (Григору Луасаворичу).
«Как известно, он является одним из величайших общехристианских святых, признанных всеми христианами и глубоко почитаемых также в католическом мире. Его жизненный путь, история, действительно, потрясают, и выставка также была замечательно организована. Мне кажется, все были впечатлены и получили колоссальное удовлетворение», – сказал священнослужитель.
Отец Месроп убежден, что если в каком-либо деле отсутствует духовная составляющая, то всякое достижение – суета. «Как будет переведено мое духовно-философское суждение на язык дипломатии, не могу сказать, но начало – очень хорошее», – резюмировал он.
Как передает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, на приеме с приветственным словом выступил и министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян.
Глава МИД Армении отметил:
«Сегодняшний день является очень символичным. Армения, будучи первой страной, провозгласившей христианство государственной религией, открывает дипломатическое представительство в Святом Престоле. На протяжении многих лет я, будучи по совместительству послом-нерезидентом Армении в Ватикане, постоянно думал о том дне, когда наши два государства откроют диппредставительства и назначат послов-резидентов в Ереване и Ватикане. Сегодня мы уже идем по этому пути.
Поздравляю всех нас в связи с этим и желаю успехов послу Микаелу Минасяну в деле осуществления его миссии, направленной на углубление и укрепление отношений между Арменией и Святым Престолом. У наших взаимоотношений глубокие исторические корни. Христианская вера стала основой этих особенных отношений. Свой вклад в дело укрепления отношений внесли такие выдающиеся деятели, как Св. Нерсес Шнорали, Мхитар Себастаци и многие другие.
Однозначно символично то, что официальное открытие дипломатического представительства Республики Армения совпадает с годовщиной национального праздника нашей страны. С восстановлением независимости Армении уже два десятилетия как сотрудничество между Арменией и Ватиканом осуществляется с новой силой.
В марте сего года президент Армении Серж Саргсян и Католикос всех армян Гарегин Второй присутствовали на торжественной церемонии интронизации Папы Римского Франциска. Примерно за год до этого, в декабре 2011 года, президент Серж Саргсян посетил Святой Престол и встретился с тогдашним Папой Римским Бенедиктом XVI. Мы храним незабываемые воспоминания об историческом визите Папы Римского Иоанна Павла II в нашу страну в 2001 году по случаю 1700-летия провозглашения христианства государственной религией в Армении, который состоялся в знак дружественных связей между Арменией и Ватиканом и братских отношений между двумя церквями. Армения высоко ценит признание Ватиканом в 2000 году Геноцида армян, которое было подтверждено также в 2001 году.
Мы с волнением вспоминаем визит Папы Римского Иоанна Павла II в мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян в Ереване и задушевное исполнение „Аве Марии” самим известным в мире армянином – Шарлем Азнавуром. Я очень рад, что наш дорогой маэстро сегодня также находится с нами – на этой церемонии».
Министр Эдвард Налбандян подчеркнул важность открытия в Палате Секретариата Святого Престола выставки, посвященной Св. Григорию Просветителю, отметив, что установление памятника основателю Армянской Апостольской церкви в одной из ниш внешней стены Собора Св. Петра в 2005 году и именование в его честь прилегающей площади в 2008 году были осуществлены по решению Папы Иоанна Павла II.
«Открытие посольства РА свидетельствует не только о высоком уровне тесных дружественных отношений между Арменией и Святым Престолом, но и о желании нашей страны еще больше углубить и укрепить эти связи», – отметил Э.Налбандян.
В связи с открытием посольства Армении в Ватикане от имени Святого Престола с приветственным словом выступил также префект Конгрегации восточных церквей, кардинал Леонардо Сандри.
В тот же день Эдвард Налбандян посетил посольство Армении в Святом Престоле, ознакомился с рабочими условиями, а также встретился с сотрудниками диппредставительства.