Ջամիլ Հասանլի. Ադրբեջանի իշխանությունը միջազգային մասնագետներին օգտագործում է Համացանցում ընդդիմադիրներին հետևելու համար
Ադրբեջանի իշխանությունը նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և միջազգային մասնագետներին օգտագործում է ընդդիմադիրներին հետևելու համար: Ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին:
Նրար խոսքերով` Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի տարբեր գրասենյակներում նստած մասնագետները նոր արտասահմանյան տեխնոլոգիաների միջոցով հետևում են երիտասարդների և քաղաքական ակտիվիստների էլեկտրոնային խոսակցություններին և սոցիալական ցանցերի էջերին:
«Երիտասարդների և իրենց բարեկամների կատարած գրառումների պատճառով նրանց հետապնդում են: Նախագահի աշխատակազմի հրահանգով ակտիվիստների ծնողներին և ընտանիքի այլ անդամներին ազատում են աշխատանքից: Նրանցից խլում են առևտրային օբյեկտներ և երբեմն ենթարկում են քրեական հետապնդման», - նշում է Հասանլին:
Միասնական թեկնածուն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների թեմային` նշելով , որ նրանք երիտասարդանում են բնակչության աճի հակառակ համամասնությամբ: OTV-ի ուղիղ եթերով հեռարձակված նախագահական թեկնածուների հեռուստաբանավեճի ընթացքում տեղի ունեցած սկանդալի մասին խոսելիս Հասանլին նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունն այնքան վատ վիճակում է, որ չի կարող տանել նույնիսկ հակառակորդի վեց րոպեանոց ելույթը:
Ջամիլ Հասանլին OTV-ի եթերում կատարվածն անվանել է սպասելի. «Որոշ նախագահական թեկնածուներ իշխանության կործանիչ գործունեության բաղկացուցիչ մասն են կազմում: Ըստ ռազմավարությանն` իրական ընդդիմությունը միշտ թիրախ է հանդիսացել, իսկ ընտրողները տեղյակ չեն եղել իրական դրությունից»:
Նա նաև ճիշտ չի համարել կլոր սեղանի շուրջ բանավեճ անցկացնելու ձևաչափը: Գործակալությունը նշում է, որ Հասանլին այս մասին հայտարարել է նաև ԵԱՀԿ-ի դիտորդական առաքելության հետ հանդիպման ընթացքում: Իր խոսքերով` «REAL» շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովին ընտրություններին մասնակցելու և միևնույն ժամանակ Հաֆիզ Հաջիևին որպես նախագահական թեկնածու գրանցվելու արգելքի պատվիրատուները աշխատում են Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմում:
«Մեզ հայտնի է, թե կոնկրետ որ սենյաներում են նստած այդ պատվիրատուները: Այնտեղ, ի դեպ, Հաֆիզ Հաջիևի թեկնածության առաջադրման վերաբերյալ միասնական կարծիք չի եղել», - նկատել է Ջամիլ Հասանլին: Իր կարծիքով` Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի` իր նոր թեկնածուին առաջադրելու փաստը պատռեց իշխանության և նրա կողմնակիցների ընտրական քաղտեխոնոլոգիան:
Իր խոսքերով` եթե Ադրբեջանում լիներ անկախ հեռուստատեսություն, որի միջոցով մեկ ամսվա ընթացքում քարոզչություն տարվեր, ապա գործող ռեժիմը կտապալվեր. «Դա ապազգային փտած ռեժիմ է: Այդ ռեժիմը շահույթ է ստանում նույնիսկ ժողովրդի ողբերգության հաշվին»: Հասանլին կարծում է, որ ներկայիս ռեժիմը ցանկանում է Ադրբեջանը նմանեցնել Հյուսիսային Կորեային:
Ազգային խորհրդի թեկնածուն իշխող «Ենի Ադրբեջան» («Նոր Ադրբեջան») կուսակցությունն անվանել է ապազգային: Նա մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ իշխող կուսակցությունը կառավարման կոմունիստական մեթոդներ է օգտագործում և երկիրը տանում է դեպի միակուսակցականություն: Այդ կուսակցությունը հասարակության մեջ տեղ չունի: Այն կտապալվի գործող իշխանության հեռանալուն պես», - կարծում է Հասանլին:
Իր խոսքերով` ներկա պահին պայքար է ընթանում ընդդիմության և իշխանության, ազգային և ապազգային ուժերի միջև: «Այս ռեժիմը մարդկանց կաշառակերության է մատնում դեռ մինչև ծնվելը: Նույնիսկ մահանալիս մարդ գերեզմանոցում տեղի համար կաշառք է տալիս», - ասել է Հասանլին:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն 2013թ. հոկտեմբերի 9-ին:
Նախորդ նախագահական ընտրությունները կազմակերպվել էին 2008թ. հոկտեմբերի 15-ին: 2003թ. սկսած գործող նախագահ Իլհամ Ալիևն այդ պաշտոնում արդեն երկրորդ ժամկետն է անցկացնում: 2009թ. մարտին Ադրբեջանում հանրաքվե է կազմակերպվել Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու նպատակով: Ըստ այդ փոփոխությունների՝ միևնույն անձը կարող է նախագահական պաշտոնը զբաղացնել ավելի քան երկու իրար հաջորդող ժամկետով: Եվրոպայի Խորհրդի Վենեցիայի հանձնաժողովն այդ կապակցությամբ ասել է. «Մեկ անձին նախագահի պաշտոնում բազմիցս ընտրվելու հնարավորություն տալը գնահատվում է որպես ժողովրդավարության զարգացման գործում մեկ քայլ հետ»:

Дж.Гасанли: Власти Азербайджана используют иностранных специалистов для слежки за оппозиционерами в Интернете
Власти Азербайджана используют новые информационные технологии и иностранных специалистов для слежки за оппозицией. С таким заявлением на пресс-конференции выступил единый кандидат от Национального совета демократических сил (НСДС) Джамиль Гасанли, сообщает азербайджанское информагентство «Туран».
По его словам, специалисты, которые сидят в различных кабинетах администрации президента Азербайджана, посредством новых зарубежных технологий отслеживают профили в социальных сетях и электронную переписку молодежи и политических активистов.
«За написанные статусы молодых людей и их родных подвергают преследованиям. По указанию из администрации президента родителей и других членов семьи активистов увольняют с работы. У них отнимают коммерческие объекты, а порой и подвергают уголовному преследованию», - сказал Гасанли.
Единый кандидат обратился и к теме политзаключенных в Азербайджане, отмечая, что они молодеют в обратной пропорции к взрослению населения. Касаясь скандала во время теледебатов кандидатов в президенты в прямом эфире ОТВ, Гасанли отметил, что власти Азербайджана в таком плохом состоянии, что не могут вынести даже шестиминутного выступления своего оппонента.
Джамиль Гасанли назвал произошедшее в эфире ОТВ ожидаемым: «Некоторые кандидаты в президенты являются составной частью деструктивной деятельности властей. Стратегия состоит в том, чтобы реальная оппозиция всегда оставалась в качестве мишени, а избиратели ничего не знали о реальной ситуации».
Он также назвал неправильным избрание формы дебатов за круглым столом. Как отмечает агентство, об этом он заявил и на встрече с миссией наблюдателей ОБСЕ. По его словам, заказчики недопуска на выборы лидера движения «REAL» Ильгара Мамедова и в то же время регистрации в качестве кандидата в президенты Хафиза Гаджиева сидят в администрации президента Азербайджана.
«Нам известно, в каких именно комнатах сидят эти заказчики. Там, кстати, не было единого мнения по поводу выдвижения кандидатуры Хафиза Гаджиева», - заметил Джамиль Гасанли. По его мнению, тот факт, что НСДС выдвинул своего нового кандидата, сорвал выборную политтехнологию власти и ее сторонников.
По его словам, если бы в Азербайджане было бы независимое телевидение, по которому в течение месяца велась бы пропаганда, то нынешний режим рухнул бы: «Это антинациональный прогнивший режим. Этот режим наживается даже на трагедии народа». Как считает Гасанли, нынешний режим хочет превратить Азербайджан в подобие Северной Кореи.
Единый кандидат от Нацсовета назвал правящую партию «Ени Азербайджан» антинациональной. На пресс-конференции он заявил, что правящая партия придерживается коммунистических методов управления и ведет страну к однопартийности. У этой партии нет места в обществе. Как только нынешняя власть уйдет, эта партия распадется»,- считает Гасанли.
По его словам, в настоящее время идет борьба не оппозиции с властью, а национальных сил с антинациональными. «Этот режим обрекает людей на взятки еще до появления на свет. Даже умирая, человек дает взятку для места на кладбище»,- сказал Гасанли.
Отметим, что президентские выборы пройдут в Азербайджане 9 октября 2013 года.
Предыдущие президентские выборы были проведены 15 октября 2008 года. Действующий президент Ильхам Алиев находится на этом посту уже два срока – с 2003 года. В марте 2009 года в Азербайджане был проведен референдум о поправках к конституции, отменивший ограничение на пребывание одного лица на президентском посту более двух сроков подряд. Венецианская комиссия Совета Европы в связи с этим заявила: «Предоставление одному лицу права неоднократного избрания на пост президента расценивается как шаг назад в развитии демократии».