Արցախի նախագահը շնորհավորել է Սերժ Սարգսյանին. 22 տարի առաջ մեր ժողովուրդը կայացրեց պատմական որոշում
Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո Սերժ Ազատի,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և համայն հայությանը` Անկախության տոնի առթիվ:
22 տարի առաջ մեր ժողովուրդը կայացրեց պատմական որոշում, որն արմատապես փոխեց նրա հետագա զարգացման ընթացքը: Վերջապես վերականգնվեց հայոց անկախ պետականությունը, որը դարեր շարունակ թվում էր անիրականանալի, վերականգնվեց սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու, իր հողում իր երկիրը սեփական ձեռքերով կառուցելու հայի իրավունքը: Դա վճռորոշ քայլ էր, որի ճշմարտացիությունն ու անխուսափելիությունն ապացուցվել է այս բոլոր տարիների ընթացքում:
Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր առաջ է ընթանում հաստատուն քայլերով` իրականացնելով տարբեր ծրագրեր` ուղղված ժողովրդի անվտանգության ապահովմանն ու պաշտպանունակության ամրապնդմանը, մարդկանց սոցիալ-տնտեսական և կենցաղային պայմանների բարելավմանը: Ես ավելի քան վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնության շնորհիվ հայ ժողովուրդը կարձանագրի նոր ձեռքբերումներ ու կհասնի ազգային նպատակների իրագործմանը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Ձեզ ու մեր բոլոր հայրենակիցներին պետական տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք` ի փառս Մայր Հայաստանի զորացման ու բարգավաճման»:

«Это был решительный шаг, необратимость которого была доказана на протяжении всех этих лет». Поздравления президента НКР
10:45 21/09/2013
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил поздравительное послание президенту Армении Сержу Саргсяну по случаю 22-ой годовщины независимости Республики Армения.
Как передает пресс-служба президента НКР, в послании говорится:
Искренне поздравляю Вас и армянство всего мира с Днем независимости!
22 года назад наш народ принял историческое решение, которое коренным образом изменило процесс его дальнейшего развития. Была, наконец, восстановлена независимая армянская государственность, что на протяжении веков казалось неосуществимым. Было восстановлено право армян самостоятельно распоряжаться собственной судьбой, обустраивать собственными руками свою страну на родной земле. Это был решительный шаг, правильность и необратимость которого были доказаны на протяжении всех этих лет.
Республика Армения сегодня уверенно развивается, осуществляя различные программы, направленные на обеспечение безопасности народа и укрепление обороноспособности, улучшение социально-экономических и бытовых условий людей. Я более чем уверен, что совместными усилиями, благодаря нерушимому триединству Армения-Арцах-Диаспора армянский народ достигнет новых успехов и осуществления национальных задач.
Вновь поздравляю Вас, всех наших соотечественников по случаю государственного праздника и желаю мира, крепкого здоровья и всех благ во славу усиления и процветания Армении».