Ա. Նավասարդյան. Քաղաքականության մեջ հնարավոր չէ կատեգորիա չկա
«Այսօրվա կյանքը, աշխարհաքաղաքական պահանջներն են ասում, որ Ռուսաստանի հետ պետք է հնարավորինս մոտ լինենք հիմնականում այն առումով, որ եթե սիրիական պատմությունը շարունակվի, միակ դիմակայող ուժը կարող է լինել հենց Ռուսաստանը»,- ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
Նա կրկնեց, որ պետք է լինել Ռուսաստանի հետ, բայց երբեք չկարծել, որ այս դեպքում չպետք է լինել Եվրոպայի հետ: «Պետք է այս գործընթացները զուգահեռ լինեն,- ընդգծեց դիվանագետը, ապա հավելեց,- քաղաքականության մեջ հնարավոր չի, չի կարող լինել կատեգորիաներ չկան: Կա բանակցային գործընթաց, որից կախված է խնդիրների ելքը: Մեր շնորհքն է»:
Ա. Նավասարդյանի դիտարկմամբ, Ռուսաստանը ճնշումներ է գործադրել Հայաստանի վրա, քանի որ իր համար սա «կյանքի ու մահու հարց է». «Ռուսաստանը ձգտում է ինտեգրացիոն համակարգ ունենալ, իսկ Հայաստանն այս դեպքում շատ կարևոր է Ռուսաստանի համար»:
Նրա խոսքով, հայկական դիվանագիտության սխալն այն է եղել, որ Մաքսային միության փաստաթուղթը չներկայացրեցին հանրությունը, թույլ չտվեցին կարդալ, կարելի էր հանրաքվե հրավիրել:

А. Навасардян: Если кризис в Сирии продолжится, противостоять сможет лишь Россия, с которой нужно поддерживать близкие отношения
«Сегодняшняя жизнь, геополитические требования диктуют нам необходимость быть с Россией в как можно близких отношениях в основном в том плане, что если сирийский кризис продолжится, противостоять сможет только Россия », – об этом на пресс-конференции заявил бывший заместитель министра иностранных дел Армении, чрезвычайный и полномочный посол Арман Навасардян.
Дипломат подчеркнул, что необходимо сотрудничать с Россией, но не считать, что в таком случае нельзя поддерживать отношения с Европой. «Эти процессы должны протекать параллельно»,– подчеркнул Арман Навасардян, добавив: «В политике нет таких категорий, как „невозможно”, „не может быть”. Существует переговорный процесс, от которого и зависит решение проблем».
По мнению посла, для России вопрос вступления Армении в Таможенный союз - «вопрос жизни и смерти». Россия, отметил Навасардян, стремится иметь интеграционную систему, а Армения в этом случае очень важна для нее.
Арман Навардян добавил, что ошибка армянской дипломатии состояла в том, что документ о Таможенном союзе не был представлен общественности, не было разрешено обнародовать его и можно было провести референдум.