ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը մասնակցել է Գլենդելի Երիտասարդական կենտրոնում Հայոց անկախության 22-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը: Այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկյան «Ասբարեզ» ժուռնալիստների ակումբը:
Մենենդեսն իր ելույթում հիշեցրել է հայ ժողովրդի հերոսական տոկունության մասին, ովքեր 1918թվականին զենքը ձեռքներին պաշտպանել են իրենց հայրենիքը՝ հաստատելով Հայաստանի անկախ Հանրապետություն և տարիներով լինելով Սովետական ղեկավարության ներքո, մեկ անգամ ևս ազատ ապրելու հարցում իրենց կամքն արտահայտել:
Մենենդեսը նաև նշել է, որ եկել է ժամանակը, որ ԱՄՆ-ն միանա Եվրամիությանը և 19 երկրներին և ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Նա հիշեցրել Հիտլերի հայտնի խոսքերը, «Ո՞վ է այսօր հիշում հայերի բնաջնջման մասին»,
Եվ ի պատասխան նշել. «Ես եմ հիշում»:
Իր հերթին ԱՄՆ-ում ՀՅԴ Արևմտյան Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Վիգեն Հովսեփյանը նշել է. «Մենք հիմա հասկանում ենք, որ անկախությունը մեկ օրվա հատուկ իրադարձություն չէ և այն մի գործընթաց է, որը պահանջում է ծանր աշխատանք և զոհաբերություն: Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը մեր նպատակների և երազանքների շղթան է, մի շղթա, որը խորհրդանշում է մեր գաղափարներն ավելի ազատ, ավելի անկախ, ավելի արդար և ժողովրդավարական Հայաստան ստեղծելուն»:

Американский сенатор Р. Менендес вспомнил слова Гитлера о Геноциде армян
Председатель комитета по международным отношениям Роберт Менендес (Robert Menendez) принял участие в организованном в Молодежном центре Глендейла мероприятии, посвященном 22-й годовщине независимости Армении. Об этом сообщает американский клуб журналистов «Асбарез».
В своей речи Менендес напомнил о героической стойкости армянского народа, который в 1917 году с оружием в руках защищал свою родину, провозгласив независимую Республику Армения и в очередной раз выразив свою волю жить свободно.
Американский сенатор также отметил, что настало время, чтобы США присоединились к ЕС и 19 странам и признали Геноцид армян. Он вспомнил слова Гитлера «Кто сегодня помнит об истреблении армян?» и в ответ заявил: «Я помню».
В свою очередь, представитель Центрального комитета АРФ «Дашнакцутюн» Западной Америки Виген Овсепян отметил: «Мы сейчас понимаем, что независимость – это процесс, требующий кропотливой работы и жертв. Независимость Республики Армения – это цепь наших целей и мечтаний, символизирующая наши идеи, нацеленные на создание более свободной, независимой, справедливой и демократической Армении».