«Էպոսագետը» դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման (Տեսանյութ)
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը հրապարակեց ՀՀ նախագահի ընտրություններում նախկին թեկնածու, «էպոսագետ» Վարդան Սեդրակյանի դատավճիռը, որի համաձայն Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք` Սեդրակյանը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 305 հոդվածի հատկանիշներով՝ պետական, քաղաքական գործչի սպանություն, որն ուղղված էր նրա գործունեությունը դադարեցնելուն. այսինքն Սեդրակյանը, առաջադրվելով 2013 թվականի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում ՀՀ Նախագահի թեկնածու, քարոզարշավի րնթացքում, իր մտերիմներ Սամվել Հարությունյանին և Խաչատուր Պողոսյանին 2013 թվականի հունվարի սկզբներին պատվիրել է «Ազգային Ինքնորոշում Միավորում» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածուի, քաղաքական գործիչ Պարույր Արշավիրի Հայրիկյանի սպանությունը:
Դատարանում Սեդրակյանն իրեն մեղավոր չէր ճանաչել, իսկ մեղադրող դատախազ Արամ Ամիրզադյանը պահանջել էր Սեդրակյանին դատապարտել 12 տարվա ազատազրկման:

Vardan Sedrakyan, an expert in epics, who ran in the presidential elections of February 18, 2013, was sentenced to 14 years in prison, according to the court verdict read today by Gagik Poghosyan, judge of the court of general jurisdiction of Yerevan’s Kentron and Nork-Marash districts.
Sedrakyan was charged under Article 305 of the Criminal Code (assassination of state or political figure aimed at stopping his activities). Vardan Sedrakyan, running for the Armenian presidential elections of February 18, 2013, during the election campaign, ordered Samvel Harutyunyan and Khachatur Poghosyan to assassinate leader of the National Self-Determination Union Paruyr Hayrikyan who also ran for president.