«Էպոսագետը» դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման (Տեսանյութ)
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Պողոսյանը հրապարակեց ՀՀ նախագահի ընտրություններում նախկին թեկնածու, «էպոսագետ» Վարդան Սեդրակյանի դատավճիռը, որի համաձայն Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք` Սեդրակյանը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 305 հոդվածի հատկանիշներով՝ պետական, քաղաքական գործչի սպանություն, որն ուղղված էր նրա գործունեությունը դադարեցնելուն. այսինքն Սեդրակյանը, առաջադրվելով 2013 թվականի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում ՀՀ Նախագահի թեկնածու, քարոզարշավի րնթացքում, իր մտերիմներ Սամվել Հարությունյանին և Խաչատուր Պողոսյանին 2013 թվականի հունվարի սկզբներին պատվիրել է «Ազգային Ինքնորոշում Միավորում» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածուի, քաղաքական գործիչ Պարույր Արշավիրի Հայրիկյանի սպանությունը:
Դատարանում Սեդրակյանն իրեն մեղավոր չէր ճանաչել, իսկ մեղադրող դատախազ Արամ Ամիրզադյանը պահանջել էր Սեդրակյանին դատապարտել 12 տարվա ազատազրկման:

Обвиняемый в покушении на Паруйра Айрикяна Вардан Седракян приговорен к 14 годам лишения свободы
Сегодня судья суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш Гагик Погосян огласил приговор бывшему кандидату в президенты Армении, специалисту по эпосу Вардану Седракяну. Согласно приговору, Вардан Седракян приговорен к лишению свободы сроком на 14 лет.
Напомним, Вардану Седракяну было предъявлено обвинение по признакам ст.305УК Армении (Убийство государственного, политического или общественного деятеля УК Армении). В. Седракян, выдвинув кандидатуру на президентских выборах 18 февраля 2013 года, в ходе агитационной кампании вместе со своими близкими Самвелом Арутюняном и Хачатуром Погосяном в начале января 2013 года заказал убийство другого участника президентской гонки, главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна.
В ходе судебного заседания Вардан Седракян не признал себя виновным, а прокурор Арам Амирзадян потребовал приговорить его к 12 годам заключения.