ՀՀ-ն ու ՌԴ-ը սերտ համագործակցություն ունեն կրթական ոլորտում. Միջկառավարական համաձայնագիր կա
Հայաստանը և Ռուսաստանը կրթական ոլորտում սերտ համագործակցություն ունեն տարբեր ուղղություններով, առաջին հերթին` իրավապայմանագրային առումով: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Տիգրան Սահակյանը:
«Վերջին քսան տարիների ընթացքում բազմաթիվ պայմանագրեր են կնքվել, այդ թվում նաև` «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև կրթության գիտական աստիճանների և գիտական կոչումների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին» համաձայնագիրը: Դա միջկառավարական համաձայնագիր է, իսկ միջպետական, միջկառավարական համաձայնագրերը գերակա ուժ ունեն նաև երկրների օրենքների վրա: Երբ խնդիրներ են առաջանում, ապա նախապատվությունը տրվում է միջպետական համաձայնագրերին»,- ասաց Տիգրան Սահակյանը` անդրադառնալով ՌԴ վարչապետի ստորագրած հրամանագրին, համաձայն որի այսուհետ Ռուսաստանում ճանաչվելու են միայն 23 երկրի 201 բուհերի դիպլոմներ, որոնց թվում Հայաստանը չկա:
Նա ընդգծեց, որ մեր ունեցած այս համաձայնագրով ՌԴ բոլոր կրթական և գիտական ավարտական փաստաթղթերը ճանաչվում են Հայաստանում և հակառակը: «Ինչ վերաբերում է ՌԴ վարչապետի այս որոշմանը, այնտեղ հստակ նշված է, որ այդ 23 երկրների 201 ուսումնական հաստատությունները միջազգային վարկանիշով բարձր համալսարաններն են, որոնք դուրս են այս միջպետական պայմանագրային համակարգից»,- ասաց Տիգրան Սահակյանը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետը նկատեց, որ ՌԴ կառավարության այս նոր հրամանագիրը տարածվում է այնպիսի բուհերի վրա, ինչպիսին են Սինգապուրի ազգային համալսարանը, Մասաչուսեթսի համալսարանը: «Այդ երկրների հետ Ռուսաստանը չունի փոխճանաչված համաձայնագիր, հետևաբար, երևի թե, այս որոշման կայացումը խնդիր է առաջացել կոնկրետ այդ բարձր վարկանիշ ունեցող բուհերի փաստաթղթերի ճանաչումը ֆիքսելու համար»,- ասաց նա:

Представитель Минобразования Армении поставил точку в шумихе вокруг признания в России дипломов армянских вузов
В образовательной сфере Армения и Россия развивают тесное сотрудничество по целому ряду направлений и в первую очередь в договорно-правовой сфере. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник управления внешних связей и диаспоры Министерства образования и науки РА Тигран Саакян, комментируя шумиху в армянском сегменте социальных сетей и блогов, которую вызвала новость о подписанном ранее премьер-министром РФ Дмитрием Медведевым указе, согласно которому отныне на территории России будут признаваться документы об образовании 201 иностранного вуза из 23 стран мира, в числе которых Армения не указывается.
«За последние двадцать лет было подписано множество договоров, в том числе и Соглашение между правительством Российской Федерации и правительством Республики Армения „О взаимном признании документов об образовании, ученых степеней и ученых званий”. Это межправительственное соглашение, а межгосударственные и межправительственные соглашения имеют приоритет также перед законами стран. При возникновении проблем предпочтение отдается межгосударственным соглашениям», – заявил Тигран Саакян
Представитель Минобразования РА отметил, что в рамках соглашения, подписанного республикой, все образовательные и научные выпускные документы РФ признаются в Армении и наоборот.
Тигран Саакян также подчеркнул, что новый указ правительства РФ распространяется на такие вузы, как Национальный университет Сингапура, Массачусетский технологический университет и др., т.е. на высшие учебные заведения таких стран, с которыми у России нет договоров о взаимном признании образовательных документов. По словам представителя образовательного ведомства РА, данное решение российского правительства, скорее всего, было призвано решить проблему признания выдаваемых такими вузами документов.