Ա.Սաֆարյան. Միայն անցած տարի ՌԴ-ից ստացված տրանսֆերտների թիվը կազմել է 1 մլրդ 440 մլն դոլար
«Արդյո՞ք կգործարկվի աբխազական երկաթգիծը Ռուսաստանի և Վրաստանի , Հայաստանի և Վրաստանի կամ Վրաստանի և Աբխազիայի երկխոսության արդյունքում. սա իսկապես շատ լուրջ հարց է: Եթե բացվի աբխազական երկաթգիծը, դա ոչ միայն կփոխի Մաքսային միության ու Եվրասիական միության վերաբերյալ տարվա խոսակցությունների որակը, այլև կունենանք մի զգացում, որ Եվրասիական մեծ տարածքում իսկապես մենք էլ կանք: Այլապես վերջին քսան տարիների ընթացքում այնպիսի կարծիք է ձևավորվել, թե Հայաստանը փակուղային երկիր է և շրջափակման մեջ է երկու կողմից»,- «Եվրասիական միությունը Հայաստանի համար. տնտեսական առավելություններն ու հասարակական երկխոսությունը» խորագրով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ այսօր հայտարարեց «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը: Ըստ բանախոսի` երկաթգծի բացումը պետք է դիտարկել ոչ միայն տնտեսական շահի տեսանկյունից, այլև քաղաքական:
Ա.Սաֆարյանը նշեց, որ Հայաստանում Մաքսային միությանն անդամագրվելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունը բավականին բուռն հասարակական քննարկումների տեղիք տվեց, բայց դա չի նշանակում, թե միայն այս փուլն է կարևոր, և շատ կարևոր է շարունակական ճիշտ աշխատանքը նաև այն փուլում, երբ փաստաթղթային վավերացումները կլինեն.
«Հասարակությունը պետք է հասկանա, որ այս գործընթացը իր համար ձեռնտու է և անհրաժեշտ: Ես վստահ եմ, որ Հայաստանի բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը Ռուսաստանի բարեկամներն են, լավ են տրամադրված ՌԴ-ի և հետխորհրդային երկրներին: Բացի այս, 220 հազար հայեր ամեն տարի մեկնում են աշխատանքի ՌԴ, որտեղից միայն անցած տարի ստացված տրանսֆերտների թիվը կազմել է 1 մլրդ 440 մլն դոլար ու դեռ հայտնի չէ, թե որքան են նրանք ամեն տարի իրենց հետ բերում տուն վերադառնալիս»,- թվարկեց Ա.Սաֆարյանը` ընդգծելով, որ ամեն դեպքում լուրջ աշխատանք է հարկավոր տանել, որպեսզի գաղափարը հասու լինի հանրությանը, քանի որ գաղափարն էլ, ի վերջո, խաղաղություն է բերում Հայաստանին:
Վ.Լեպեխին. Սահման չունենալը ոչ թե խանգարում է Հայաստանի անդամակցությանը ՄՄ-ին, այլ կարող է դրական դեր խաղալ

Арам Сафарян: Открытие Абхазской железной дороги выведет разговоры о Таможенном союзе на качественно новый уровень
Вопрос об открытии Абхазской железной дороги имеет не только экономическую, но и политическую подоплеку. Об этом в ходе видеомоста Москва – Ереван на тему «Евразийский проект для Армении: экономические преимущества и общественный диалог» заявил директор общественной организации «Интеграция и развитие» Арам Сафарян.
«Начнет ли функционировать Абхазская железная дорога в результате диалога между Арменией и Грузией или Грузией и Абхазией? Это действительно очень сложный вопрос. Если Абхазская железная дорога откроется, то все разговоры о Таможенном и Евразийском союзе перейдут на качественно новый уровень. У нас появится чувство, что мы тоже присутствуем на пространстве большой евразийской территории, поскольку за последние двадцать лет сложилось мнение, будто Армения – тупиковая страна, которая находится в блокаде с двух сторон», – заявил Арам Сафарян.
Директор общественной организации «Интеграция и развитие» также отметил, что заявление президента Армении Сержа Саргсяна о готовности вступить в Таможенный союз вызвало бурную общественную дискуссию. При этом он подчеркнул, что важны все этапы данного процесса и что необходимо будет проделать грамотную работу при возможной ратификации документов.
«В Армении должны понять, что данный процесс для республики выгоден и необходим. Я уверен, что абсолютное большинство армянского общества положительно настроено в отношении России и других постсоветских стран. Кроме этого, общая сумма трансфертов из России только в прошлом году достигла показателя в 1 млрд. 440 млн. долларов», – отметил А. Сафарян, подчеркнув, что нужно провести серьезную работу по доведению этой мысли до общества, поскольку «данная идея приносит мир Армении».