Ե.Վինոկուրով. Հարցվածների 67 տոկոսը կողմ է Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելուն
Մաքսային միությանը անդամակցելու վերաբերյալ Հայաստանում անցկացված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները , որին մասնակցել է 1900 մարդ, ցույց է տվել, որ հարցվածների 67 տոկոսը կողմ է Մաքսային միությանն անդամագրվելուն և միայն հարցվածների 5 տոկոսն է, որ սկզբունքորեն դեմ է դրան: Այս մասին այսօր` «Եվրասիական միությունը Հայաստանի համար. տնտեսական առավելություններն ու հասարակական երկխոսությունը» խորագրով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ Զարգացման եվրասիական բանկի ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Եվգենի Վինոկուրովը.
«Սա շատ լուրջ ցուցանիշ է կարևոր քաղաքական որոշումներ կայացնելու համար»,- ընդգծեց մոսկովյան տաղավարից նա:
Իր խոսքում նա շեշտը հատկապես դրեց Հայաստանի տնտեսական շահի վրա` նշելով, որ Մաքսային միությանն անդամակցելը Հայաստանին կապահովի տարեկան ՀՆԱ-ի շուրջ 4-4.5 տոկոս ավելացում հետևյալ գործոնների հաշվին.
«Նախ, Ռուսաստանը կհրաժարվի գազի էքսպորտային գնի մաքսատուրքից, ինչը Հայաստանին կընձեռի տնտեսական օգուտ տարեկան 140 մլն դոլարի չափով: Բացի այդ, կվերանայվի նաև մաքսատուրը չմշակված ադամանդների համար: Նաև ակնկալվում է աշխատանքային միգրանտների ֆինանսական փոխանցումների դրական դինամիկա, քանի որ, օրինակի համար, միայն անցած տարի աշխատանքային միգրանտները Հայաստան են ուղարկել 1 մլրդ 700 հազար դոլար, որի 85 տոկոսից ավելին Ռուսաստանից»,- նշեց Ե.Վինոկուրովը: Շարունակելով աշխատանքային միգրանտների թեման, բանախոսը մատնանշեց նաև, որ ՄՄ անդամակցելով և ըստ ստորգրվելիք համաձայնագրի` աշխատանքային միգրանտները ինքնաբերաբար գտնվելու են ազգային ռեժիմում, ինչը նշանակում է, որ այլևս պետք չի լինի ստանալ ինչ-որ լիցենզիաներ և շատ գործընթացներ նրանց համար կհեշտացվեն:
«Հայաստանում ներդրումների 40-ից ավելին այսօրվա դրությամբ ապահովում է Ռուսաստանը»,-հիշեցրեց նա ու նշեց, որ երբ խոսքը երկարատև համագործակցության մասին լինի` նույն ՄՄ-ի շրջանակներում, ներդրումների ծավալը, բնականաբար, զգալի կավելանա:
Ավելին` Ռուսաստանը, ըստ Ե.Վինոկուրովի, շահագրգռված է Հայաստանով լավ ու որակյալ տրանզիտային միջանցք ունենալու դեպի Հարավային Ասիա և Մերձավոր Արևելք, իսկ հեռանկարում նաև օրակարգային կլինի համատեղ ուժերով հասնել վրացական խնդրի լուծմանը, առավել ևս , որ իրենց իսկ սոցիոլոգիական հարցումները Վրաստանում ցույց են տալիս, որ վրացիների 59 տոկոսն արդեն կողմ է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը և բարյացկամ են վերաբերվում Մաքսային միությանը.
«Սա նոր հնարավորությունների դաշտ է ստեղծում, որից թե հայկական կողմը, թե ՄՄ մյուս անդամները պետք է օգտվեն»,- հավելեց Զարգացման եվրասիական բանկի ինտեգրացիոն հետազոտությունների կենտրոնի տնօրենը:

За вступление Армении в Таможенный союз выступают 67% респондентов. Данные соцопроса
Итоги социологического опроса относительно вступления Армении в Таможенный союз, в котором приняли участие 1900 человек, показывают, что 67% респондентов выступают за вступление страны в ТС, и лишь 5% принципиально выступают против этого. Об этом сегодня в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему «Евразийский союз для Армении: экономические преимущества и общественный диалог» заявил директор Центра интеграционных исследований Евразийского банка развития, экономист Евгений Винокуров.
«Это очень серьезный показатель для принятия важных политических решений»,– подчеркнул он.
В своем слове Евгений Винокуров особо указал на экономические интересы Армении, заявив, что вступление Армении в Таможенный союз обеспечит 4-4.5-процентное увеличение ВВП ежегодно за счет следующих факторов:
«Прежде всего Россия откажется от таможенных сборов на экспорт газа, что даст Армении экономическую выгоду в размере 140 млн. долларов ежегодно. Помимо этого, будет пересмотрен также таможенный сбор за провоз необработанных бриллиантов. Также ожидается положительная динамика финансовых переводов от трудовых мигрантов, поскольку, к примеру, лишь в прошлом году трудовые мигранты отправили в Армению 1 млрд. 700 тыс. долларов, свыше 85% которых – из России»,– отметил экономист.
Продолжая тему трудовых мигрантов, он указал также, что в случае членства в ТС и в соответствии с соглашением, которое планируется подписать, на трудовых мигрантов механически будет распространяться национальный социальный режим. Последнее, как пояснил он, означает, что отпадет необходимость в получении каких-либо лицензий и многие процедуры для них будут упрощены.
«Свыше 40% всех инвестиций в экономику Армении к сегодняшнему дню обеспечивает Россия», – отметил Е.Винокуров, добавив, что если речь будет идти о длительном сотрудничестве, в рамках того же ТС, объем инвестиций, естественно, значительно увеличится.
Более того, Россия, по мнению Е.Винокурова, заинтересована в транзитном коридоре через Армению в Южную Азию и на Ближний Восток. А в перспективе, по его словам, в повестке может появиться вопрос о стремлении совместными усилиями достичь решения грузинской проблемы, тем более что, согласно социологическим опросам, 59% жителей Грузии выступают за нормализацию отношений с Россией и доброжелательно настроены к Таможенному союзу.
«Это создает новые возможности, которыми должны воспользоваться как армянская сторона, так и страны – члены ТС», – добавил директор Центра интеграционных исследований Евразийского банка развития.