Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի մասնակցել սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 68-րդ ժողովին այն պատճառով, որ մերժել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Թոմաս Մելիայի գլխավորած պատվիրակության մուտքն իր երկիր, հայտնում է ադրբեջանական «Musavat.com» կայքը:
Ալիևը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպել է 2010թ. Գլխավոր ասամբլեայի ժողովի ժամանակ` Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին: Այս անգամ նա կորցրել է երկրում նախագահական ընտրությունների նախօրեին Օբամայի հետ հանդիպման հնարավորությունը, որը կարևոր էր իր համար:
Ըստ կայքի` Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ներքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը սեպտեմբերի 18-ին գաղտնի այցով մեկնել է ԱՄՆ, սակայն նրան չի հաջողվել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Բիլ Բերնսի հետ համաձայնեցնել Իլհամ Ալիևի այցը Գլխավոր ասամբլեա: Կայքի համաձայն` պատճառը հոկտեմբերի 9-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին դիտորդություն իրականացնելու նպատակով Թոմաս Մելիայի գլխավորած մոնիթորինգային խմբի այցի մերժումն էր պաշտոնական Բաքվի կողմից:
Պաշտոնական Բաքուն մերժման պատճառը ձևակերպել է որպես «սպասվող ընտրությունների արդյունքում ժամանակի սղություն»: Իրականում Մելիայի այցը մերժել են այն պատճառով, որ վերջինս սուր քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումները և հայտարարել է, որ «Իլհամ Ալիևի առաջադրումը երրորդ անգամ անցնում է “կարմիր սահմանը”»: «Վաշինգտոնը հավանաբար չի մարսել իր բարձրաստիճան պաշտոնյայի մերժումը «ժամանակի սղության» պատճառով»,- նշում է կայքը:
Բաքվի արևմտյան դիվանագիտական շրջանակներին մոտ կանգնած աղբյուրը կայքին տեղեկացրել է, որ Նովրուզ Մամեդովի` Վաշինգտոն կատարած այցի գլխավոր պատճառը Իլհամ Ալիևի դեպի Նյու Յորք այցի մասին համաձայնություն ձեռք բերելն էր: Նա ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «Իլհամ Ալիևի հաղթանակը երրորդ անգամ համաձայնեցված է բոլոր մեծ տերությունների հետ»` ի նկատի ունենալով ԱՄՆ-ին: Որպես ապացույց բավարար էր Օբամայի հետ նույնիսկ հպանցիկ հանդիպումը, սակայն Սպիտակ տունը մերժեց Ալիևին, և Վաշինգտոն կատարած այցի արդյունքում Նովրուզ Մամեդովի լռությունը հենց այդ մասին է վկայում:
«Turan» լրատվական գործակալության ղեկավար Մեհման Ալիևն այդ կապակցությամբ հայտարարել է, որ ընթացիկ տարվա հունիսին Բարաք Օբամայի «կնքահայրը» համարվող Ռիչարդ Լուգարի գլխավորած ամերիկյան սենատորների և կոնգրեսմենների պատվիրակությունը պաշտոնական այց է կատարել Բաքու: Այդ այցից հետո արևմտյան մամուլում նվազեց միջազգային լրատվամիջոցների, միջազգային կազմակերպությունների և արևմտյան պետությունների ղեկավարների քննադատության ալիքը Ադրբեջանի հասցեին:
«Ըստ իս` այստեղ դերակատարություն է ունեցել Ադրբեջանի իշխանության և Արևմուտքի միջև համաձայնությունը: Կարծում եմ` Իլհամ Ալիևը որոշ երաշխիքներ է տվել երկրում իրավիճակի բարեփոխման վերաբերյալ: Իսկ Նովրուզ Մամեդովի այցը պայմանավորված է նրանով, որ իշխանությանը հիշեցրել են այդ երաշխիքների մասին», - նշել է Մեհման Ալիևը:

Azerbaijani President Ilham Aliyev didn’t take part in the 68th session of UN General Assembly in New York on September 24 because he had not allowed Thomas Melia, the delegation led by Deputy Assistant Secretary of State to the country, “Musavat.com” reports.
Aliyev met U.S. President Barack Obama at General Assembly meeting session in 2010, on the eve of parliamentary elections in Azerbaijan. This time, he lost the opportunity for an important meeting with Obama on the eve of the presidential elections in the country.
As the site notes, on September 18 in Novruz Mammadov the head of the foreign relations department of Azerbaijani Presidential Administration paid went to U.S. with a secret visit. He, however, failed to have meeting with Bill Burns, the U.S. Deputy Secretary of State, and to agree on Ilham Aliyev’s visit to General Assembly. The reason, according to the site, is in the rejection of the visit of monitoring group led by Thomas Melia to Azerbaijan by official Baku. The delegation was aimed at observing the presidential elections to be held on October 9.
Official Baku refused saying that they had "limited time because of the upcoming elections." In reality, Melia’s visit was rejected because of his harsh criticism of human rights violations in Azerbaijan as well as his statements saying that by "the nomination for a third term as president, Ilham Aliyev intercedes the "red line". "It seems that Washington couldn’t stand the visit rejection of his senior official because of the "time limitation," reads the site.
A source standing close to Western diplomatic circles in Baku told the website that the main reason for Novruz Mamedov’s visit, was obtaining consent for Ilham Aliyev’s visit to New York, as he had previously stated that " Ilham Aliyev’s election for a third term was agreed by all major powers," referring to the United States. As a proof, it was enough just to meet Obama for a short time, but the White House refused Aliyev. Novruz Mammadov’s silence following the visit to Washington is evidence to this.
In this connection, Mehman Aliyev, the head of news agency "Turan" stated that in June of the current year delegation of U.S. senators and congressmen led by Richard Lugar paid an official visit to Baku. Lugar is known as Barack Obama’s "godfather." After this visit the wave of criticism against Azerbaijan of Western press subsided in international press, international organizations and with the heads of the Western states.
"I think agreement between the government of Azerbaijan and the West played a role. I think that Ilham Aliyev had given some guarantees regarding the reforms of the situation in country. And I think Novruz Mammadov’s visit was a reminder for the authorities on these guarantees," Mehman Aliyev said.