Orange-ը ներկայացրել է նոր կանխավճարային սակագնային պլան նրանց համար, ովքեր ինտերնետի կարիք ունեն միայն ժամանակ առ ժամանակ և այն չեն օգտագործում մշտապես: Ինտերնետ Café առաջարկը, որը հասանելի կլինի Հայաստանի մարզերի բնակիչների համար, բաժանորդներին հնարավորություն կտա ինտերնետից օգտվել մինչև 1 Մբ/վ արագությամբ՝ վճարելով միայն օգտագործված րոպեների համար՝ ընդամենը 1 դրամ/րոպե սակագնով:
«Սա նորարարական առաջարկ է Հայաստանի շարժական ինտերնետի շուկայում: Այն նախատեսված է՝ բավարարելու այն մարդկանց յուրահատուկ պահանջները, ովքեր ինտերնետի կարիք ունեն, սակայն ոչ մշտապես: Դեռ կան մարդիկ, հատկապես մարզերում, ովքեր տանը չունեն ինտերնետ և ինտերնետ-սրճարաններ են այցելում համացանց մուտք գործելու համար: Այս նոր սակագնային պլանով մենք իրականում տեղափոխում ենք ինտերնետ սրճարանը յուրաքանչյուր բաժանորդի տուն, այնպես որ վերջիններս կարող են նորություններ կարդալ, իրենց բարեկամների ու մտերիմների հետ Skype-ի, Odnoklassniki-ի, Facebook-ի կամ այլ սոցիալական ցանցերի միջոցով շփվել ցանկացած պահի», ասել է Օրանժ Արմենիայի Մարքեթինգի տնօրեն Արամ Մկրտչյանը:
Ինտերնետ Café կանխավճարային սակագնային պլանից օգտվելու համար բաժանորդները կվճարեն 100 դրամ միացման վճար, որը թույլ կտա ծառայությունից օգտվել մինչև այդ օրվա վերջը: Ինտերնետ Café հաշիվը կարելի է լիցքավորել լիցքավորման քարտերով, էլեկտրոնային լիցքավորման միջոցով, վճարման տերմինալներով, կամ այցելելով Orange-ի խանութներ, ՀայՓոստի մասնաճյուղեր և այլն:
Այս մարքեթինգային նորարարությանը զուգահեռ՝ Orange-ը նաև հայտարարել է մեկ այլ կարևոր նախաձեռնության մասին: Որպես պատասխանատու ընկերություն՝ Orange-ը հոկտեմբերի 1-ից կսկսի հետ գնել և վերամշակել օգտագործված Ինտերնետ Հիմա մոդեմները: Այս նախաձեռնության շրջանակներում Orange-ի այն բաժանորդները, ովքեր նախկինում ձեռք են բերել Ինտերնետ Հիմա մոդեմ, սակայն այժմ այն չեն օգտագործում, կարող են իրենց մոդեմը բերել Orange-ի խանութ և ստանալ 3000 դրամ կանխիկ գումար: Այս մոդեմները խնամքով կթարմացվեն, որից հետո կրկին շահագործման կհանձնվեն: Այսպիսով, Orange-ի բաժանորդները ոչ միայն կստանան որոշակի գումար իրենց համար արդեն ոչ պիտանի սարքի համար, այլ նաև կմասնակցեն այդ սարքերի վերամշակմանը՝ դրանով իսկ աջակցելով բնության պահպանմանը: Հոկտեմբերի 1-ից օգտագործված մոդեմներ կընդունեն Orange-ի մի քանի խանութներ, իսկ հետագայում դրանց թիվը կմեծանա:
«Սարքերի վերամշակումը շատ կարևոր ուղղություն է բնության պահպանման ու ռեսուրսների ճիշտ օգտագործման համար: Կարևոր է գիտակցել, որ սարքավորումը պարզապես մի կողմ նետելով՝ մենք անուղղակի կերպով վնաս ենք հասցնում բնությանը: Այսօր մենք առաջարկում ենք մեր բաժանորդներին այս գիտակցությամբ մոտենալ հարցին, երկրորդ կյանք տալ իրենց մոդեմներին, և միևնույն ժամանակ դրա համար խրախուսական գումար ստանալ Orange-ի կողմից: Սա շատ ընդունված մոտեցում է տարբեր արևմտյան երկրներում և ուրախ ենք, որ մենք ենք այն առաջին անգամ իրագործում Հայաստանում», ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Նախագիծը, որը փորձնական է, հնարավորություն կտա Orange-ի բաժանորդներին իրենց չօգտագործվող, սակայն սարքին վիճակում գտնվող մոդեմները վերադարձնել մինչև 2013թ. վերջը:

Internet Café offer for occasional internet users and recycling of old modems
Orange launched a new prepaid internet tariff plan for those who need internet from time to time and do not need it permanently. “Internet Café” offer, the internet per minute offer of Orange, will be available to inhabitants of the regions of Armenia, and will allow customers to surf on the internet at 1Mbps speed by paying just 1 AMD/minute rate only for the minutes they used.
“This is a completely innovative product on the Armenian mobile broadband market to address the specific needs of those who badly need internet but need it from time to time, not permanently. There are still people, especially in the regions of the country, who do not have internet connection at home and go to internet cafés or to computer clubs to get access from time to time. With this new offer, in fact, we bring the internet café into the house of the customers, so that they can read news, communicate with their relatives and close ones through Skype, Odnoklassniki, Facebook or other social networks when they need it”, noted Aram Mkrtchyan, Orange Armenia Marketing Director.
Customers of “Internet Café” will pay a 100 AMD connection fee at the moment of the first connection during a day, which will allow using the service till the end of that very day. The Internet Café account can be easily recharged by scratch cards, electronic top-up, payment terminals or by visiting Orange shops, Haypost branches, etc.
In parallel to this marketing innovation, Orange also announced about a major initiative as a responsible corporate entity with the start of buying back and recycling of used Orange Internet Now modems from October 1st. Through this initiative, Orange customers who have purchased an Internet Now modem in the past and do not use it anymore, can bring their modem to Orange shops and get 3000 AMD reward in cash. These modems will be thoroughly refurbished and commercialized once again. Thanks to this initiative, Orange customers will not only get a certain sum of money for a device they do not need anymore, but also participate in the recycling of these devices and support the preservation of the nature. Starting from October 1st several Orange shops will receive back used modems, the list of the shops will be extended in the future.
“The recycling of devices is a very important direction in terms of preserving nature and using its resources correctly. It is important to understand that when we throw away a device, we indirectly harm the nature. Today we propose to our customers to consider this fact and to give a second life to their modems. In the same time they will receive an incentive reward from Orange. This is a very common practice in western countries and we are happy to be the first to introduce it in Armenia”, Nazareth Seferian, Orange Armenia CSR expert, noted.
This project, which is still a pilot, will give the possibility to Orange customers to bring back their used, but still working modems up to the end of 2013.