Հայ-իրանական սահմանային անցակետում առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ կանխարգելիչ քայլերը խոլերայի ներբերումը, հետագա տարածումը կանխարգելելու ուղղությամբ: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ԱՆ-ից ասացին, որ այս պահին հանրապետությունում խոլերայով հիվանդ չի գրանցվել, սահմանին ևս հիվանդներ չեն հայտնաբերվել:
«Ազատություն» ռադիոկայանի իրանական ծառայությունը՝ հղում անելով «Թեհրան» օրաթերթին հայտնում է, Իրանի առողջապահության փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ վերջին օրերի ընթացքում Իրանում խոլերայի հետևանքով 5 մարդ է մահացել: Խոլերան տարածված է Իրանի արևելյան և կենտրոնական մասում գտնվող 10 նահանգներում: Ներկայում 168 մարդ տառապում է այդ հիվանդությամբ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Իրանի Առողջապահության նախարարության հիվանդությունների կառավարման կենտրոնի ղեկավարն ասել էր, որ հիվանդներից 146-ը օտարերկրացի են, որոնք անօրինական բնակություն են հաստատել Իրանում:

От вспышки холеры в Иране уже умерли 5 человек. Минздрав Армении предпринимает срочные меры на границе
14:20 28/09/2013
Сотрудники министерства здравоохранения Армении на армяно-иранском пограничном пропускном пункте предприняли все необходимые превентивные меры для того, чтобы предотвратить проникновение инфекции в страну и ее дальнейшее распространение. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе министерства.
Как сообщили в Минздраве Армении, на данный момент в республике и на границе случаев заражения холерой зафиксировано не было.
Иранская служба радио «Свобода», ссылаясь на газету «Тегеран», сообщает, что по данным замминистра здравоохранения Ирана, за последние несколько дней в Иране от холеры скончались пять человек. Холера распространилась на 10 провинций Ирана, расположенных в восточной и центральной части республики. В настоящее время число больных холерой в Иране составляет 168 человек.
Ранее глава центра управления заболеваниями министерства здравоохранения Ирана сообщил, что 146 из больных холерой –нелегальные мигранты.